Zahrada

Tyto rostliny udělají z pochmurné zimní zahrady veselou předzvěst jara

Začátek roku není v zahradě až tak pochmurný, jak by se mohlo zdát… Ačkoli je někdy ještě nejedna zahrada pod sněhem a sezona v nedohlednu, i únor dokáže příjemně překvapit. Navzdory zažitým představám se tento měsíc dokáže rozzářit pestrou paletou barevných květů. Podívejte se, díky kterým druhům to tak je, a inspirujte se.

První jarní květiny v zahradě: žlutý krokus

Sněženka (Galanthus nivalis)

Pokořitelka sněhu – tak by se dal volně přeložit anglický název sněženky – snow drop. Proč? Už odedávna totiž v lidech vyvolávala pocit blížícího se jara, nebo i proto, že kvete na přelomu února
a března, tedy v době, kdy se začal ztrácet sníh. Tak či onak, pravdou je, že tato voňavá kráska
obsahuje alkaloidy, takže je prudce jedovatá. To jí však reputaci vůbec nenarušilo a každý z nás ji vnímá jako něžnou předzvěst blížícího se jara. Sněženka má ráda humózní půdy lesního typu.
V přírodě přirozeně zplaňuje hlavně lužní lesy. Vysazujte však zahradní druhy, které můžete
koupit v zahradnictví. Při výsadbě přidejte trochu lesní hrabanky a půdu nad cibulkami jemně udusejte. Péči nepotřebují sněženky žádnou.

První jarní květiny v zahradě: sněženka

Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum)

Od ledna až do začátku března neúnavně kvete i v největším mrazu. Má útlé, ale houževnaté
čtyřhranné stonky a řídký habitus. Nemá stálezelené listy ani kompaktní růst, aby se „schoulil do sebe“. Absolutně nic ho nechrání, což zdůrazňuje i jeho pojmenování – jasmín nahokvětý. A přece dokáže rozkvést jemnými žlutými kvítky i v třeskuté zimě. Opadavé listy začnou vyrůstat až po odkvetení, tedy v době, kdy se začnou probouzet ze zimního spánku ostatní rostliny v zahradě.

První jarní květiny v zahradě: jasmín nahokvětý

Vizitka a rostliny

Má rád propustnou, vlhkou půdu a slunné stanoviště s putujícím stínem. Je ideální ke starým zdem či plotům. Bez řezu dorůstá do výšky i šířky 3 m. Jeho kondice i kvetení jsou však každý rok na dobré úrovni, pokud ho hned po odkvetení radikálně zřežete a odstraníte každý čtvrtý starý výhon. Ideální partneři jsou břečťan a cesmína. Oba druhy mají podobné nároky jako jasmín a hezky doplní jeho řídký habitus. Na pozadí stálezeleného břečťanu či cesmíny navíc květy jasmínu ideálně vyniknou.


Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum)

Dosahuje výšky jen o něco více než metr. Je to zcela nenápadný opadavý keř. V únoru však na sebe upozorní impozantními květy, které intenzivně voní. Jakkoli neškodně tento malý keřík vypadá, naši předkové nám nechali v jeho jménu jasný vzkaz. Lýkovec jedovatý je skutečně prudce jedovat, proto
nepatří do zahrad s malými dětmi. Jako většina jedovatých druhů, i lýkovec je však zdrojem surovin na výrobu léčiv. Navíc, díky své nenáročnosti, malému vzrůstu a mrazuvzdornosti je vhodným druhem do květináče na balkon či terasu. Lýkovec nejlépe roste v polostínu nebo putujícím měkkém stínu ve středně vlhké hlinité půdě. V přílišném stínu nekvete, nebo jen velmi málo. Začíná kvést už koncem ledna a krásné květy s výraznou vůní přináší až do začátku března. Po odkvetení ho můžete jemně zřezat. Velmi hezké jsou odrůdy ‚Rubra‘ a ‚Alba‘.

Může se hodit: Výsadba stromů na zahradě

První jarní květiny v zahradě: lýkovec jedovatý

Šafrán jarní, též krokus jarní (Crocus vernus)

Kdo by neznal jeho typický kalich? Květy šafránu, navenek vyrůstající přímo z hlízy, vypadají jako z jiného světa. Kontrast jemných, až průsvitných květních lupínků a ostrých krystalů ledu působí přímo pohádkově. A přece se koncem zimy hlásí „svou troškou do mlýna“ i tato nádherná hlíznatá trvalka, která si s nepříznivým obdobím poradila velmi šikovně – zimu přečkala ve stadiu hlízy pod povrchem půdy. Šafrán je rozšířený téměř po celé Evropě, zplaňuje (tedy samovolně se rozrůstá po ploše) hlavně podhorské louky.

První jarní květiny v zahradě: fialový krokus

Vizitka rostliny

Má rád slunná stanoviště a dostatek vláhy. Na její nedostatek během vegetačního období je dokonce citlivý. Tuto jeho vlastnost můžete šikovně využít a vysadit ho přímo do trávníku. Brzy na jaře máte krásný efekt a než se pustíte do prvního sekání, šafrány odkvetou. Vysazujte je ve skupinách asi 7 cm od sebe, do hloubky asi 10 cm.

Text: redakce
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů