Zahrada

Užitková zahrada v dubnu. Vzhůru do práce!

Na co v dubnu nezapomenete, to se vám vrátí na úrodě o pár měsícu později. Užitková zahrada si práve teď vyžaduje vaši pozornost.

užitková zahrada

Pěstujeme čerstvou bylinkovou nať

Pro výsadbu bylinek jsou vhodnější teplejší jarní dny. Půda by měla být prohřátá a důkladně připravená. V nabídce je ještě stále mnoho aromatických druhů, tradičních i méně známých. Na slunečný záhon se bude hodit tymián, šalvěj, ale i dobromysl.Před výsadbou bylinky dobře zalejme – dbejme o to, abychom důkladně provlhčili jejich kořenové baly. Je-li substrát vlhký, zalévat nemusíme. Nadbytek vody bylinkám vadí.

Rostlinám, které budeme vysazovat, je třeba odstranit všechny suché a žloutnoucí listy. Stejně odstřihněme i poškozené výhonky. Vysazujeme jen kvalitní a zdravé sazenice. Sazenice bylinek s kompaktním kořenovým balem vysazujeme do připravených jamek. Dbáme na dostatečné rozestupy. Například šalvěj se časem dost rozroste. Je potřeba vysázené bylinky důkladně zalévat, aby co nejrychleji zakořenily.

cerstvi bylinky
Přihnojení ovocných dřevin

Na podpoření růstu slouží dusíkaté hnojivo (síran amonný, dusičnan amonný –ledek) s obsahem dusíku (NPK). Pokud jsme to neudělali na podzim, zapracujeme ke stromům kompost.

Broskve a meruňky

Ještě do konce dubna můžeme vysazovat broskve, případně meruňky. Kontejnerové rostliny (angrešt, rybíz, réva) stačí vysadit později.

Réva

Vysazujeme štěpy révy, nejlépe na chráněné, teplé, slunné místo k jižní stěně domu. Lépe se ujímají rostliny vypěstované v kontejnerech.

Řez peckovin

Koncem dubna je vhodné období na řez peckovin. Pokud chceme zpomalit růst bujně rostoucích stromů, provedeme řez před květem. Řežeme během teplého slunečného dne. Rány o průměru větším než 2 cm zatřeme stromovým balzámem nebo latexem.

Jahody

Vyčistíme a zkypříme záhony jahod, trsy zdvihnuté mrazem zatlačíme zpět do půdy. Přihnojíme je minerálním hnojivem a vymrzlé rostliny odstraníme.

Maliny

Zkontrolujeme porost malin, odstraníme suché a zmrzlé výhonky i výhonky napadené krasoněm ostružinovým.
Ochrana proti škůdcůmNež začnou kvést, ošetříme broskve proti kučeravosti listů a angrešty proti moučnatce, a to především během deštivého a chladného počasí.

Dvě úrody karotky

Ještě stále můžeme vysít pár řádků karotky do výživné hlinitopísčité půdy, kterou jsme zpracovali najemno – pokud necháme na záhoně velké hroudy a kameny, riskujeme deformované kořeny. Semínka vysazujeme do řádků vzdálených 40 cm, spíše řidčeji a mělčeji. Do osiva můžeme přimíchat semena salátu, špenátu nebo ředkvičky. Kromě toho, že rychle klíčí a vyznačí řádky s karotkou, je můžeme později sníst. Karotku sklízíme už koncem května a začátkem června probírkou, která nahradí jednocení.

karotky
Česnek a cibule

Zkypříme půdu na záhonech s česnekem a cibulí, které jsme vysadili na podzim. Přihnojíme je startovací dávkou hnojiva s obsahem dusíku a mikroelementů. V polovině dubna přikryjeme porosty cibule a česneku bílou netkanou textilií – slouží proti náletu vrtalky pórové. Kromě toho textilie urychlí i růst rostlin.

První výsevy

Na záhony vyséváme ředkvičku a hrášek na postupný sběr. Můžeme vysít i mrkev, petržel a červenou řepu. Koncem měsíce vyséváme teplomilnou lahodnou kukuřici cukrovou, okurky nakládačky a salátovky, tykve a cukety.

Text: Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů

[related_post]