Pěstování bylinek na parapetu není jen o jídle
Pěstování bylinek na parapetu můžeme využít k ochucení jídla. Samozřejmě, protože čerstvé bylinky jsou v kuchyni prostě k nezaplacení. Dodávají pokrmům intenzivnější chuť i aroma, jež s těmi sušenými není možné srovnat. Jenže to není vše, bylinky na okenním parapetu jsou rovněž i krásnou dekorací. Jejich různé tvary listů, barvy a textury mají prostě šarm.
Pěstování bylinek je navíc skvělou relaxací, která vám pomůže se po náročném dni uvolnit. Díky těmto bylinkám snížíte svou závislost na balených bylinkách a budete mít také jistotu, že ty vaše bylinky jsou bez chemie.

A jak pěstovat bylinky na parapetu, aby byly i ozdobou?
Pěstování bylinek na parapetu není nic složitého. V roce 2025 se trendy v pěstování bylinek zaměřují na minimalistický styl, přírodní materiály a funkční aranžmá, jež zároveň slouží i jako dekorace. Pokud máte menší parapet, nebo chcete vytvořit dynamickou kompozici, zvažte vertikální stojany nebo závěsné macrame držáky na květináče.
Velmi oblíbené jsou především modulární systémy, což jsou sady květináčů, které lze skládat nebo přesouvat podle potřeby, což umožňuje flexibilitu a kreativitu. Pro dotvoření designu můžete použít i dřevěné podnosy, proutěné koše nebo bambusové rámy. Nezapomeňte přitom i na stylové označení bylinek. In jsou nejen dřevěné a kovové štítky, ale kaligraficky vyvedené názvy bylinek nebo naopak minimalistické samolepky s piktogramy.
A jak tedy bylinky na parapetu pěstovat?
Bylinky na parapet si vybírejte podle toho, jaké nejvíce využijete ve své kuchyni nebo lékárničce. Důležité je i to, jak moc vám voní. Mějte přitom rovněž na paměti i jejich estetickou stránku.
Jednoleté byliny
- Bazalka patří k základním bylinám, bez nichž si vaření již neumíme představit. Existuje mnoho druhů. Velmi esteticky vypadají její fialové odrůdy (třeba “Purple Ruffles”) nebo drobnolistá bazalka “Minette”, která je velmi jemná a ozdobná.
- Kudrnatá petržel je vizuálně zajímavější než její hladká varianta. Kombinovat ji můžete s hladkolistými bylinami.
- Tenké, trávovité listy pažitky a její fialové květy jsou velmi ozdobné. A mimo to je pažitka skvělá v pomazánkách i salátech.
- Koriandr svým vzhledem připomíná petržel a přesto zároveň i trochu exoticky. Skvěle vypadá v sousedství s hustými bylinkami.
- Kopr nebo majoránka jsou také skvělou volbou pro rychlé sklizně.

Trvalky
- Tymián se vyznačuje nízkým, ale hustým růstem. Její drobné listy z ní potom dělají ideální rostlinu pro minimalistické aranžmá. Zlatolisté nebo stříbrné odrůdy pak spolu vytváří jedinečný kontrast.
- Vzrostlé větvičky rozmarýnu působí jako malý keřík. Na parapet se hodí kompaktní odrůda “Prostratus”, který se může přelévat přes okraj květináče.
- Máta peprná nebo marocká se hodí do čajů i koktejlů. Její svěží zelené listy a bujný růst vytváří bohatý vzhled. Trendem poslední doby je čokoládová máta, která vyniká svými hnědými listy. Máta se rovněž může pochlubit velkým množstvím odrůd, které jsou všechny velmi dekorativní.
- Oregano má husté listy a robustní vzhled. Její zlatolistá odrůda vypadá v bylinkových kompozicích zářivě.
- Šalvěj se svými stříbřitými listy je velmi dekorativní. Je hitem tohoto roku. Skvělá je navíc do masitých pokrmů a použít ji můžete i jako dominantní prvek v aranžmá.
- Meduňka a libeček jsou potom další skvěle vypadající bylinky, které se snadno pěstují a úžasně voní.
Jak pěstovat bylinky na parapetě, aby vypadaly skvěle
Nebojte se experimentovat s kombinacemi rostlin. Jistě, můžete je pěstovat samostatně, ale zcela bez obav je můžete seskupit do jednoho truhlíku a vytvořit z nich zajímavou kompozici. Vybrat je můžete třeba podle barevného odstínu. Monochromatická paleta, tedy třeba šalvěj, tymián a rozmarýn, skvěle vypadají v šedých nebo bílých květináčích.
Pokud toužíte po dynamice, dejte dohromady bylinky s kontrastními texturami, jako třeba bujnou mátu, jemnou pažitku a robustní rozmarýn. Barevná hra s fialovou bazalkou, zlatým tymiánem a zelenou petrželí v terakotových květináčích vytváří živou, ale harmonickou kompozici.
Při tvorbě kompozic si však dejte pozor na invazivní bylinky, jakou je třeba máta. Velmi rychle se rozrůstají a mohou potlačit pomaleji rostoucí druhy. V tomto případě je lepší ji pěstovat odděleně nebo samostatně, a to i přesto, že jsou součástí většího aranžmá.
Nezapomeňte své bylinky sklízet!
A čím častěji, tím lépe!. Sklizeň provádějte nejlépe ráno, dříve než bylinky začnou uvolňovat esenciální oleje. Čím častěji je budete stříhat, tím více se budou větvit a houstnout, což zase podpoří jejich růst a dodá jim to plnější vzhled. Pokud máte přebytek úrody, můžete bylinky velmi snadno usušit, zamrazit nebo z nich vyrobit bylinkové kostky (nasekané bylinky smíchané s trochou vody a oleje se nechají zmrazit ve formičkách na led).
Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroje: esklep.legutko.pl, morizon.pl, rolmarket.pl, terget.com.pl,