Zahrada

Jak udělat ze své terasy ráj na zemi? Toto jsou tipy, kterými se řídí i designéři

Jde o unikátní exteriérový prostor, místo, kde mnozí z nás obvykle relaxujeme, setkáváme se s rodinou a přáteli, či dokonce pracujeme. To je jen část důvodů, proč bychom terasám měli věnovat dostatek pozornosti a sem tam je trochu vylepšit či zkrášlit. Inspirujte se osvědčenými tipy a nápady.

Moderní terasa
Zdroj: Shutterstock

Mnoho majitelů zahrad věnuje příliš pozornosti zeleni a všemu, co s ní souvisí. Málokdo se však důkladněji zaobírá jinými součástmi exteriérových prostorů. Přitom právě mnohá tato místa mohou být těmi, kde si během ošetřování rostlin plnohodnotně odpočineme a načerpáme ztracené síly, zažijeme příjemné a zábavné chvíle s nejbližšími, přáteli a sousedy. Jde o terasu.

Ať už ji máte, ale nejste s ní spokojeni, nebo se ji ještě jen chystáte budovat, nabízíme vám pár rad, které vám i při omezeném finančním rozpočtu a omezených časových možnostech pomohou proměnit nevlídný terasový prostor na půvabnou venkovní místnost.

Soukromí nade vše

Venkovní prostor může někdy působit na první pohled téměř jako samostatná místnost. Přispívá k tomu i ohraničení celého prostoru – dřevěné balustrády, které zároveň zakončují pergolu. Vznikne tak jakýsi rám, který celý tento prostor ohraničuje, navozuje pocit bezpečí a pohodlí, zároveň je vhodnou plochou pro rozrůstání popínavých rostlin.

Posezení v obklopení zeleně
Zdroj: Shutterstock

Pokud se chcete na své terase cítit pohodlně a bezpečně, potřebujete mít hlavně pocit soukromí. Ne vždy je to běžné. Posedávat na terase u kávy s vědomím, že máte nedaleko sebe přihlížející sousedy není vůbec příjemné. Větší pocit soukromí si na terase můžete vytvořit vícero způsoby. Například pomocí mřížkových panelů, popínavé zeleně, předpěstovaných živých plotů nebo větších a rozrostlých keříků.

Možnosti, jak proměnit terasu

Terasy mívají různou velikost i podoby. Některé jsou otevřené, jiné kryté – a právě ty mají určité přednosti. Pokud jsou jejich součástí pergoly a balustrády, celý prostor působí uceleněji, zároveň se naskýtá možnost zarámovat si pohled směrem do zahrady. Tyto prvky též umožňují nastavit si cílenější konkrétní výhledy a během letních měsíců přispějí i ke stínění.

Dejte si záležet i na podlaze terasy. Praktická je dlažba s protiskluzovou úpravou, ideálně taková, která se barevně a stylově hodí do daného exteriéru. Využít však můžete kromě kamenné a betonové dlažby i dřevěné povrchy nebo podlahy z kompozitních materiálů. Vzhled pergol a balustrád zase můžete osvěžit tím, že je natřete šedou či bílou barvou. Celkový efekt umocníte umístěním několika barevně sladěných květináčů.

Vyhněte se chybám

■ Nevybírejte si na terasy materiály, které barevně, materiálově nebo texturou nekorespondují s domem a jeho bezprostředním okolím.

■ Nepodceňte velikost prostoru, nemá smysl vytvářet si terasu, kde se budete cítit stísněně. Okolo stolu by měl zůstat volný prostor, který bude široký minimálně jeden a půl metru.

■ Nedlážděte příliš velké plochy bez toho, aniž byste dokázali vytvořit prostor pro výsadbu. Nezapomeňte na odtok dešťové vody a ponechte mezi dlažbou mezery, pomůže vám to ochránit se v určitých oblastech před povodněmi.

■ Při rozhodování o umístění terasy se neomezte jen na prostor, který charakterizuje několik hodin slunečního svitu denně. Vyberte si vždy to nejjasnější místo u domu.

■ Ne vždy je potřeba mít terasu bezprostředně sousedící s domem. Upřednostněte část pozemku s nejlepšími světelnými podmínkami, ideálně s pěkným výhledem a dostatkem soukromí.

Několik konkrétních tipů

  1. Popínavá réva poskytuje blahodárný stín a zároveň celý prostor zatraktivňuje.
  2. Natření pergoly barvou mechu, kamene nebo na šedobílou vnáší do exteriéru zajímavé osvěžení.
  3. Jednoduchý způsob, jak terasu zaplnit barvami, je umístit po okrajích květináče se sezónními kvetoucími rostlinami.
  4. Jednoduché betonové desky můžete nahradit i jinými materiály, méně tradičními.
  5. Když terasu zastřešíte pergolou, navodí vám dojem další, ale tentokrát venkovní místnosti.
  6. Struktura pergoly vytváří na boční straně jakýsi rám, který dokáže krásně zarámovat výhled do zahrady.

„Několik jednoduchých a rychlých řešení dokáže proměnit fádní a nevzhlednou terasu v poutavou venkovní místnost.“

TOP TIP: Vytvořte si unikátní prostor k sezení, ze kterého si budete moct vychutnat ten nejkrásnější výhled do své zahrady a zároveň pobyt na slunci v době, kdy se vám to nejvíce líbí. Je jedno, zda jde o večerní drink nebo brzkou ranní kávu.

Osvědčené triky, jak proměnit terasu

Vytvořte si trochu stínu

Mnozí z nás si rádi vychutnávají příjemné sluneční paprsky téměř po celý rok. Terasa orientovaná na jih je sice nejvíce slunečná, ale uprostřed léta na ní může být nesnesitelné horko. Myslete proto vždy i na možnost uniknout do stínu a nezapomeňte na důležité prvky, jakými jsou markýza, slunečník, strom ve tvaru deštníku.

Zaměřte se na výhled

Terasa by vám měla poskytnout ty nejkrásnější pohledy a výhledy do zahrady. Snažte se najít zajímavé body, na které budete mít jedinečný výhled právě z terasy. Mohou to být solitérní dřeviny, vkusné zahradní dekorace, vinoucí se chodníky na pozemku nebo výhledy do širšího okolí.

Zdroj: Shutterstock

Zrenovujte zahradní nábytek

Venkovní nábytek po několika sezónách vypadá ošuntěle. Oživte ho. Brusným papírem odstraňte z povrchu starší barvu, nepěkné skvrny, povlaky, mechy a lišejníky. Potom nábytek natřete novou barvou nebo ho ošetřete vhodným přípravkem.

Přidejte stylovou výsadbu

Nadrozměrný květináč je skvělý způsob, jak si terasu zkrášlit a vnést do ní poutavý prvek. Vyzkoušejte to však jinak. Vyberte si rostlinu, která je dvakrát vyšší, než je výška nádoby. Pokud budete mít květináč vysoký 50 cm, vyberte si do něj rostlinu vysokou alespoň 1 metr.

Rostliny na terase
Zdroj: Shutterstock

Dodejte prostoru vůni

Vytvořte a zintenzivněte smyslový zážitek na terase přidáním aromatických rostlin. Možností je velmi mnoho. Rozhodnout se můžete pro růže s voňavými květy, plamenky, lilie, komule, kosatce, pustoryl a další druhy.

Fotogalerie

Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis V Zahradě, Gardeners‘ World