Zahrada

Testování víceúčelového křovinořezu

Pro odzkoušení a otestování byl vybrán víceúčelový křovinořez Honda systém Versatool™ pod označením UMC435.

honda

Srdcem celé sestavy je 4taktní motor Honda GX35 (35 ccm). Stroj byl testován v poměrně těžkých podmínkách rozsáhlé zahrady.

křovinořez Honda

Motor

Motor má velice lehké startování, po dobu testu naskočil vždy na první pokus. Pro nastartování postačí opravdu minimální síla, startuje se prostě dvěma prsty. Stroj byl v provozu přibližně 2 hodiny a spotřeboval necelé 3 litry paliva. Poněkud větší je hmotnost motoru, což je ale v poměru k výkonu. Naprosto geniální je připojování jednotlivých nástavců. Bez použití jakéhokoliv nářadí se jednoduše během 5 vteřin nástavec nasune a zajistí. Naváděcí drážka a náhon mnohohranem znemožňuje jakékoliv chybné nasazení. Naprosto zanedbatelná je hlučnost a výfukové plyny, což se sice u čtyřtaktního motoru očekává, ale zde to kladně překonalo veškeré představy.

Hodnocení +++++

Hmotnost motoru

Je nepatrně vyšší díky tomu, že se konstrukčně jedná o čtyřtaktní motor, který v sobě ukrývá větší množství dílů, jako je rozvodový mechanismus, ventily apod. Jako odměnu ovšem získáte v porovnání s dvoutaktním motorem nesrovnatelně vyšší sílu motoru v podobě krouticího momentu a fakt, že není nutné motor neustále držet v maximálních otáčkách, dále pak nesporně nižší hlučnost, nulovou kouřivost a zápach a hlavně odpadají časté problémy s mícháním směsi benzínu s olejem. Jako palivo slouží čistý automobilový benzín.

Ořezávač hran trávníku

U tohoto nástavce kolmý rotační nůž vytváří drážku pro snazší odstranění přerůstající trávy a drnu do záhonů. Vodicí kolečko jede po trávníku a zabraňuje nerovnoměrnému zahlubování nože. S tímto nástavcem je práce velice lehká a rychlá, výkon motoru zajistí rovnoměrný chod bez výkyvů a zpomalování. Z hlediska práce se strojem není možné mít jedinou připomínku. Je spíš možné pozastavit se nad významem ořezávače. Po vytvoření drážky je stejně nutné vzít rýč nebo motyku a ručně přesah za prořízlou rýhou vyrýt a odstranit.

Hodnocení +++++

Nástavec umožňuje snadným způsobem nastavit hloubku zářezu nože podle aktuálních podmínek. K odstranění odříznuté hrany trávníku potom stačí malá lopatka či motyčka.

Ořezávač hran trávníku

Nůžky na živý plot – plotostřih

Výkon plotostřihu je odpovídající velikosti zubů. Velice praktické je nastavení sklonu lišty, které se dá snadno a rychle přeměnit podle potřeby. Uplatnění tohoto stroje je, především, ve větších výškách bez nutnosti použití žebříku. Ani tento nástavec nepřináší vibrace na ruce obsluhy. Námaha na ruce je přibližně stejná jako u jednoúčelových plotostřihů, které ale zvládají i silnější větve a práce je rychlejší. Tento nástavec má své opodstatnění u živých plotů a keřů ve výšce nad 160 cm.

Hodnocení ++++

Nůžky na živý plot – plotostřih

Jak již název nástavce napovídá, jedná se o nůžky na živé ploty. Znamená to, že se pomocí tohoto nástavce zarovnávají a tvarují živé ploty, dají se obsloužit i ve větší výšce bez použití žebříku přímo ze země. Navíc při použití krátké varianty získáte kompaktní nůžky na živý plot jen o málo větší, než jsou jednoúčelové stroje. Nůžky zvládnou ustřihnout větvičku do průměru cca 1 cm, což na živé ploty bohatě stačí.

Žací strunový nástavec

Stroj je osazený poloautomatickou strunovou hlavou. Pro uvolnění struny stačí hlavou při otáčkách klepnout o zem a struna se automaticky prodlouží. Ačkoliv je strunová hlava určená pro dosekávání, v testu byla použita v porostu loňské stařiny a rákosí. Stroj si bez problémů poradil i s tímto extrémním porostem.

Žací strunový nástavec

Nedocházelo k nežádoucímu zpomalování otáček v husté spleti trav ani nechtěnému samovolnému uvolňování struny, což je problém celé řady strunových hlav. Námahu při sečení eliminuje důmyslný postroj, kde je váha stroje rozložena na celé tělo a nedochází k tahu směrem k pravé straně. Při delším sečení nebo při sečení v členitém terénu je přece jen nepohodlná oblouková rukojeť, zde je pro komfort sečení nevýhodou absence obouručných řídítek pro lehčí manévrovatelnost.

Hodnocení ++++

Oblouková rukojeť je u tohoto stroje zvolena z důvodu dalších pracovních nástavců, které by nebylo možné použít ve spojení s ovládacími řídítky. Proto je nástavec se strunovou hlavou, popř. travním či pilovým kotoučem, určen především pro dosekávací a začišťovací práce v místech, kam se sekačka nebo traktor nedostanou nebo kde je úzký manipulační prostor (např. kolem zdí a plotu apod.).

Vyvětvovací řetězová pila

Při testování proběhla prořezávka 10 stromů – polokmenů, stáří 20 let. Pila zvládla bez problémů odříznout větve o průměru 15 cm ve výšce asi 3 m. Odstraňování vlků a slabších větví bylo otázkou několika vteřin. S použitím prodlužovací tyče se dá pilou řezat i do větších výšek, je to ale spojeno s vynaložením značné síly na páku stroje. V každém případě to je ale menší námaha než řezání ruční pilkou na tyči.

Hodnocení ++++

Stroj primárně usnadňuje práci ve větších výškách přímo ze země. Není třeba přenášet žebřík či jinak šplhat po stromech s ruční pilkou. Využití nachází stroj hlavně při prořezávání ovocných stromů na zahradách nebo sadech.

Foukač

Jedná se o ventilátor, který odstraňuje lehčí nečistoty a listí z cest nebo trávníku. Tento nástavec lze jednoznačně označit jako zlatý hřeb tohoto stroje. Ventilátor má neočekávaně velký výkon, při testování vyfoukal bleskově i drobné kamínky a zeminu ze spár kamenné dlažby před garáží i listí a drobné větvičky z přístupové cesty. Při testování nebylo zjištěno nic negativního.

Hodnocení +++++

Foukač slouží hlavně jako úklidový nástroj po práci se sekačkou či vyžínačem pro odstranění trávy a nečistot z pochozích ploch a zákoutí kolem obrubníků.

Minirotavátor

Jedná se o dva pravoúhlé rotující nože, které kypří a provzdušňují půdu. Není to nástavec, určený pro plošné zpracování půdy, je to motorová okopávačka. Se strojem se musí ale couvat, pokud jej tlačíme před sebou, dochází k nerovnoměrnému zahlubování a práce se ztěžuje. Při okopávce ozimé cibule a česneku byla plocha 150 m² hotová za 10 minut. Jen pro srovnání – s ruční motyčkou trvá práce 40 minut. Poněkud nevýhodou je, že rotující nože vytvářejí mělkou brázdičku a zem nahrnují k rostlinám, což je u některých pěstovaných druhů nežádoucí. Toto způsobuje postavení a zaúhlení pracovních nožů.

Hodnocení ++++

Nejedná se o stroj pro práci na rozlehlejších plochách. Malá ruční okopávačka slouží ke kypření půdy v řádkách mezi rostlinkami, kde není přístup pro větší stroje. Pokud jste vlastníky malých záhonků či skleníku pro pěstování zeleniny nebo okrasných rostlin, oceníte kompaktnost a přesnost stroje na kypření půdy.

Univerzální křovinořez UMC 435

Typ motoru: 4taktní zážehový jednoválec s rozvodem OHC
Zdvihový objem: 35 cm³
Model motoru: GX 35
Jmenovitý výkon motoru: 1,0 / 7 000 kW/min
Objem palivové nádrže: 0,63 l
Objem olejové náplně: 0,1 l
Typ přenosu síly: antivibrační odstředivá spojka
Typ náhonu: pevná hřídel
Typ ovládací rukojeti: oblouková rukojeť
Pracovní nástroje: viz přehled nástavců
Postroj: dvojitý zádový, standardní
Rozměry stroje (l × š × v): 1 145 × 315 × 258 mm
Suchá hmotnost: 6,4 kg
Inovativní systém: napojení pracovního nástroje

Univerzální křovinořez UMC 435

10 990 Kč
www.hondastroje.cz

Celkové hodnocení víceúčelového křovinořezu Honda systém UMC435

Celkové hodnocení je pro tento víceúčelový stroj kladné. Využití má jako hobby stroj na domácích zahradách nebo v malých zahradnictvích. Každý asi nevyužije všechny nástavce, výhodou je, že si každý pořídí pouze to, co využije. Ve své kategorii se jedná o nadstandardní stroj, především díky tichému a naprosto ekologickému motoru Honda a unikátnímu systému bleskové výměny nástavců.

Celý stroj ještě disponuje velkou výhodou oproti jednoúčelovým strojům – jednotlivé nástavce lze dokupovat postupně dle aktuálních požadavků za příznivější cenu, než je tomu u jednoúčelových strojů. Další nespornou výhodou je možnost rozpojení pohonné jednotky od pracovního nástavce, a tím větší skladnost při transportu v autě nebo uskladnění v garáži.

Honda systém Versatool™ se vyrábí ve dvou variantách, a to pod označením UMC435, resp. UMC425. Pro drtivou většinu činností postačí uživateli výkon pohonné jednotky UMC425, která je ještě lehčí než testovaný UMC435.

Odborník radí

Víceúčelové zahradní nářadí Honda UMC25 resp. UMC435 se 4taktem v srdci.

Náš nový systém Versatool™, luxusní stroj pro celoroční využití na zahradě, má díky 4taktnímu motoru Honda minimální hlučnost, vibrace a emise.

Lehký a obratný

Díky ergonomické obloukové rukojeti s pohodlným úchopem a dodatečným ochranným madlem je zaručena kompletní ovladatelnost a obratnost v rozsahu 360° hlavně ve stísněných místech.

Inovativ ní spojovací systém

Náš zcela nový, inovativní systém napojení a zajištění pracovního nástavce byl konstruován s cílem použití minimálního úsilí při zachování maximální jednoduchosti, funkčnosti a spolehlivosti.

Versatool™ pracovní nástavce

Největší předností našeho nového stroje Versatool™ je úplná nabídka různých pracovních nástavců od řetězové vyvětvovací pily přes foukač, zařezávač trávníku až po minirotavátor. Pro snadné a intuitivní napojení pracovního nástavce k pohonné jednotce jsme vyvinuli náš nový Versatool™ spojovací systém s unikátním systémem zajištění pracovního nástavce v pracovní poloze.

Text: Jan Kopřiva :: Foto autor, Honda