Zahrada

Tento symbol jara by neměl chybět ve vašich záhonech

Rozmanitost těchto typicky jarních cibulovin je ohromující. Odlišují se výškou růstu, barvou, velikostí květu a také jeho strukturou. Naučte se správně starat o narcisy.

Symbol jara, jak pěstovat narcisy

Různé barvy i tvary

Pro naše zahrady jsou nejtypičtější velkokvěté narcisy se žlutými a voňavými květy, kromě nich se pěstují i bíložluté. V pestrém sortimentu najdeme i jedince s téměř oranžovými nebo dokonce narůžovělými okvětními lístky a také oranžovými, růžovými nebo načervenalými pakorunkami. Vybrat si lze kultivary s jednoduchými květy, ale i plnokvěté, trubičkovité nebo orchideokvěté. V současnosti je známých více než 25 000 kultivarů a každoročně se objevují další. Předností těchto jarních cibulovin je to, že jsou dlouhověkou součástí zahrad.

Kde vám porostou

Jsou symbolem jarní svěžesti a energie, uplatní se v květinových a štěrkových záhonech, ve skupinách s okrasnými travami, botanické druhy ve skalkách, v přírodních trávnících, u vodních prvků, na dvorech a v předzahrádkách. Pěstovat je můžeme buď samostatně, nebo s kvetoucími dvouletými rostlinami, i ve vegetačních nádobách. Dají se rychlit, díky čemuž si jimi lze zdobit interiér i v zimním období a v předjaří. Kdykoli však dokáže potěšit i kytice řezaných narcisových květů.

Kdy narcisy kvetou

Termín kvetení narcisů je různý, závisí na konkrétním druhu nebo kultivaru. Ty první rozkvétají v březnu a poslední v květnu. Pokud je v zahradě správně zkombinujeme, můžeme se z jejich krásy a vůně radovat až téměř sedm týdnů.


Stanoviště

Nejlépe rostou na slunných a chráněných místech s propustnou, na jaře vlhčí a v létě sušší půdou s neutrální reakcí. Nevysazujeme je na čerstvě pohnojená místa ani na místa, která jsou v létě intenzivněji zavlažovaná.

Výsadba

Dostatečně velké a pevné cibule narcisů vysazujeme do menších a větších skupinek (ne jednotlivě) brzy na podzim, od konce srpna do začátku října. Půdu v místě výsadby zkypříme, na dno výsadbové jamky se vyplatí nasypat vrstvu jemného štěrku nebo říčního písku. Nad každou narcisovou cibulí by měla být asi 15 cm vysoká vrstva hlíny, vzdálenost mezi cibulemi by měla být cca 8–10 cm. Mělká ani hlubší výsadba není vhodná.

Tip na článek: Proč se vyplatí sbírat medvědí česnek?

Pěstování

Během kvetení i těsně po něm můžeme narcisy přihnojit hnojivem na cibuloviny. Po odkvetení nikdy neořezáváme ještě zelené listy. Ty necháme přirozeně zežloutnout a seschnout. Až potom je z půdy odstraníme. Je to také vhodný čas na vyjmutí cibule, což vykonáváme jednou za čtyři roky. Do podzimní výsadby je potom uložíme na suché a tmavé místo.

Kalendář výsadby a květení narcisů

kdy narcis kvete a kdy ho sadit

Naše tipy na kultivary

Narcissus ‘Tete a Tete’

Jde o kultivar, který se často rychlí. Kvetoucí rostliny jsou v prodeji v zimě i v předjaří. Hodí se na výsadbu do nádob i do volné půdy.
v × š: 30 × 30 cm

Odrůda narcisu Narcissus ‘Tete a Tete’

Narcissus ‘Flower Drift’

Nevšední kultivar s atraktivními bílo-oranžovými poloplnými květy. Vynikne ve smíšeném květinovém záhoně.
v × š: 45 × 50 cm

Odrůda narcisu Flower Drift

Narcissus poeticus

Pozdě kvetoucí druh (IV., V.) s nádherně vonícími a jemně působícími květy na dlouhých stvolech vynikne ve skupinkách.
v × š: 40 × 50 cm

Odrůda narcisu Narcissus poeticus

Narcissus ‘Mount Hood’’

Bíle kvetoucí narcisy jsou jako stvořené do moderních zahrad, kde jejich atraktivitu zvyšuje svěží zeleň.
v × š: 45 × 50 cm

Odrůda narcisu Mount Hood

Narcissus ‘Rip Van Winkle’

Plnokvěté květy připomínají hvězdy. Vynikne ve skalce, ve skupinách s okrasnými travami i na okraji záhonů.
v × š: 35 × 30 cm

Odrůda narcisu Rip Van Winkle

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů