Zahrada

Slunce mezi květinama: Tradiční slunečnice svým vzhledem rozzáří každou zahradu

Kdysi patřily ke stálicím zahrad, nechyběly snad u žádného plotu. Aktuální nabídku zpestřují zajímavé kultivary i druhy.

slunečnice Helianthus annuus na poli

Slunečnice (Helianthus) kvetou během letních měsíců a často i na podzim. Zatímco v minulosti byly na výsluní hlavně žlutě kvetoucí formy, dnes se už můžeme potěšit pohledem i na téměř hnědé, tmavě oranžové, či dokonce bordové květy. A také tvary květů překvapují. Nádherné jsou plnokvěté kultivary nebo ty, jejichž okvětní lístky jsou úzké. V poslední době začaly být více vyhledávané trvalé druhy slunečnic.

Hodí se do moderních městských, ale i tradičních venkovských zahrad. Důležité místo mají i v přírodních zahradách, protože lákají užitečný hmyz a později jsou potravou pro ptactvo. Při pěstování oceníme rychlý růst a též to, že se dají nařezat do vázy. Kytice krásných slunečnic může být i vhodným dárkem. Slunečnice sadíme na plochy dobře viditelné od domu, například k plotu, do smíšených květinových záhonů, do zeleninové části zahrady. Vyhneme se místům blízko dětských prvků a terasám, kvůli včelám, které je hojně navštěvují.

Stanoviště

Nejlépe rostou na slunných a teplých místech chráněných před větrem. Ve stínu ani na promáčených či štěrkovitých půdách neprosperují vůbec. Vyhovuje jim humózní, dobře propustná, mírně vlhká, spíše alkalická půda s jemnější strukturou. Slunečnice sice snese sucho, avšak až po dobrém zakořenění. Dají se pěstovat ve větší i menší zahradě, dokonce i na velmi malém prostoru. Vybrané druhy a kultivary prosperují dokonce v nádobách na balkónech či terasách.

Výsadba

Dnes není problém sehnat osivo různých, i velmi netradičních slunečnic. Semena jsou dobře klíčivá. Vyséváme je na připravené záhony 2 cm hluboko, buď řídce do řádků, nebo ještě lépe do hnízd. Po výsevu zavlažujeme, ale vždy opatrně, protože hrozí vyplavení semen. Prosychání půdy v okolí semen způsobuje špatné klíčení a nízký počet rostlin. Vysazovat však můžeme i předpěstované sazenice, ideálně během května. Trvalé druhy sadíme s kompaktním kořenovým balem během celé sezóny až do podzimu.


Pěstování

Slunečnice zavlažujeme a přihnojujeme, u vícekvětých odstraňujeme květy, což podpoří tvorbu dalších. Okolí slunečnic plejeme. Odstraňujeme i suché a poškozené listy. Kontrolujeme zdravotní stav rostlin. Aby se nezlomily, poskytneme jim včas pevné opory.

Odrůdy slunečnic

Helianthus annuus

Slunečnice roční je jednoletá mohutná rostlina, která kvete během celého léta. Je tradiční rostlinou venkova a pěkně se vyjímá podél plotů.
V. × Š.: 3 m × 1 m

Helianthus annuus

Helianthus ´Red Prado´

Nádherný kultivar jednoleté slunečnice. Květy jsou bordové a v květinovém záhonu vynikají. Rostlina má výrazně dominantní charakter.
V. × Š.: 2 m × 1 m

Přečtěte si také: Krásné růže, aneb jak se o ně správně starat

červená slunečnice Helianthus ´Red Prado´

Helianthus maximiliani

Velmi zajímavý druh trvalé slunečnice, která bohatě rozkvétá koncem léta. Květy jsou menší. Uplatní se ve větším trvalkovém záhoně.
V. × Š.: 2,5 m × 1 m

slunečnice kultivaru Helianthus maximiliani

Helianthus salicifolius

Méně častý druh slunečnice, který zaujme i dlouhými převislými listy. Rostlina působí dekorativně i po odkvětu.
V. × Š.: 2,5 m × 1,5 m

slunečnice kultivaru Helianthus salicifolius

Helianthus decapetalus

Trvalý druh slunečnice, který má mnoho pěkných kultivarů, mezi nimi i atraktivní plnokvěté formy. Kvete koncem léta. Bohatě se rozrůstá a vytváří trs.
V. × Š.: 1 m × 1 m

slunečnice kultivaru Helianthus decapetalus

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů