Online poradna Zahrada

Sekáte trávník moc nakrátko? Zaléváte každý den? Takhle krásný a zdravý nikdy nebude

Tráva na druhé straně plotu je zelenější. Pokud to není jen váš pocit, ale objektivní konstatování faktu, pak je na místě se zamyslet, co děláte v péči o váš trávník špatně. Léto právě začíná, je důležité v tomto náročném období poskytnout zelenému koberci vaší zahrady ten nejlepší servis. Jak se dozvíte v dnešním článku, chyby často neplynou z toho, že by byl majitel zahrady příliš líný. Někdy je to o nevhodných postupech nebo dokonce až příliš velké proaktivitě.

Detail trávníku s vysušenými a zažloutlými skvrnami poškozenými suchem a chorobami.
Zdroj: Shutterstock

Sekání příliš nakrátko

Nejste na vojně, nemusíte nechat vašemu trávníku jen dva milimetry. Lidé často sečou trávník nakrátko proto, že se jim nechce sekat až moc často. Jenže když necháte trávu příliš krátkou, vystavujete ji zbytečnému stresu a oslabujete kořenový systém. Tráva je pak zranitelnější vůči plevelu a snadněji ji zničí letní sucho. Pro běžně používaný trávník sečte na 5 centimetrů.

Žena v klobouku zalévá zahradní trávník hadicí v letní zahradě.
Není nutné zalévat každý den, stačí nárazově. Musí to být ale intenzivní zálivka. | Zdroj: Shutterstock

Podcenění výživy trávníku

Tráva není kaktus. Nestačí jí jen slunce a láska. Někdo ji nehnojí, protože „přece roste i tak“. Ale vězte, že bez živin to nikdy nebude ono. Dlouhodobě nehnojený trávník je jako člověk na dietě z instantních polévek – přežije, ale zrovna neprosperuje. Nejčastější chybou je, že lidé buď nehnojí vůbec, nebo to přepálí.

Ideální je volit hnojivo podle ročního období – jiné složení je vhodné na jaře, jiné v létě a jiné na podzim. Tak třeba na léto se hodí hnojivo s vyšším podílem draslíku, které zvyšuje odolnost vůči suchu a chorobám. A pozor, pokud z trávníku po hnojení cítíte intenzivní chemický „odér“, možná jste to trochu přehnali. Chce to správně odhadnout množství.

Nesprávné zalévání

Správná zálivka není o tom, že si obden pustíte hadici a lehce svlažíte celou plochu. Většina lidí dělá chybu buď tím, že zalévá příliš často a mělce (takže voda nikdy nepronikne ke kořenům), nebo naopak až příliš spoléhá na déšť (který v červenci a srpnu přichází málokdy). Optimální je zalévat méně často, ale vydatně. Ideálně brzy ráno. Pokud zaléváte v poledne, voda se odpaří, jen co se dotkne povrchu.

Ruka v rukavici odstraňuje plevel i s kořeny ze zeleného trávníku pomocí zahradního nástroje.
Ruční odstraňování plevele pomáhá udržet trávník hustý a zdravý. | Zdroj: Shutterstock

Příliš benevolentní přístup k plevelu

Plevel je jako strýc Baloun z povídek Šimka a Grossmanna. Nevítaný host, který se usídlí a je těžké jej dostat pryč. Spousta zahrádkářů si s plevelem hlavu neláme. Jenže čím déle váháte, tím víc prostoru plevel zabere – a trávník utlačí.

Nejhorší druhy jsou třeba pampelišky nebo jitrocel. Mají silné kořeny, zavrtají se do trávníku a vysávají z půdy cenné živiny. Takže nepodceňte prevenci. Pokud se nějaký plevel objeví, jednejte hned. Ruční odstranění nebo selektivní herbicid, podle typu nepřítele.

Nerealistická očekávání od trávníku

Nechtějte po vašem trávníku, aby vypadal jako golfové hřiště v Anglii nebo jako na zahradách ve Versailles. Každý trávník má své limity dané půdou, klimatem či zatížením (třeba dětmi nebo psem). Místo perfekcionismu zvolte realismus. Trávník nemusí být dokonalý, aby byl krásný. A hlavně – buďte konzistentní. Pravidelná, klidně i jednoduchá péče má větší efekt než nárazová snaha všechno odbavit během jednoho víkendu.

Text: Marek Konvalinka
Foto: Shutterstock
Zdroje: https://www.familyhandyman.com/list/the-20-ways-youre-doing-the-wrong-thing-for-your-lawn
https://scotts.com/en-us/lawn-care-101/5-big-lawn-care-mistakes-most-people-make.html
https://www.lawnmaster.co.uk/advice-centre/top-5-lawn-care-mistakes
https://www.perenniallawncare.com/top-lawn-care-mistakes-to-avoid-for-a-lush-healthy-lawn/