Zahrada

ROSTLINY PRO ŠTĚSTÍ

Některým rostlinám je od nepaměti přisuzován dar, PŘINÁŠET ŠTĚSTÍ nejen tomu, kdo je pěstuje, ale celému domu. Právě jim je nutné VĚNOVAT MAXIMÁLNÍ PÉČI, aby co nejdéle vydržely. Rodinné štěstí je tak zachováno a traduje se, že trvá většinou tak dlouho, dokud se rostlině daří. Pokud se jí ale dařit přestává, je dobré rychle opatřit novou. Naštěstí JE Z ČEHO VYBÍRAT. Účinek je ještě umocněn, pokud takovou rostlinu štěstí dostaneme darem.

CHRYZANTÉMA

Chryzantéma představuje pro Číňany jednu z rostlin, jež symbolizují štěstí. Málokdo ví, že její název pochází z řečtiny a v překladu znamená zlatá květina. Známější je už skutečnost, že chryzantémy patří v Japonsku k oblíbeným květinám již několik staletí (čehož důkazem je její zobrazení v císařském erbu) a dokonce 9. září je pro chryzantémy v této zemi slavnostním dnem.

U nás je známe jako listopadky a jsou u nás neodmyslitelně spojeny se svátkem Všech svatých, kdy je používáme na výzdobu hrobů. V posledních letech se ale stávají stále oblíbenějšími především jako venkovní trvalky či řezané květy do nejrůznějších druhů vazeb a současně jako hrnkové rostliny pro krátkodobou dekoraci především teras, balkonů, vchodů atd. Tradice jejich pěstování je ale spjata právě s Čínou  a Japonskem, kde se začaly již v dávné minulosti šlechtit. V Evropě se chryzantémy objevily až v 18. století a s pokračujícími dovozy se začalo i s jejich šlechtěním. V současné době je sortiment tak rozsáhlý, že lze vybírat z nejrůznějších barev, tvarů květů, velikosti atd.

ROZCHODNÍKY

Je jich celá řada a ty, co kvetou až do zimy, dosahují výšky až 50 cm. Typické jsou pro ně šedozelené listy a nafialovělé okolíky s násadou poupat. Po staletí se věří, že přinášejí štěstí a dlouhověkost, i proto je nalézáme téměř v každé zahrádce. Jsou rovněž zárukou posmrtného života v bezpečí a klidu, pro je často vídáme na hrobech. Vyhovuje jim vlhčí prostředí polostínu, jsou tolerantní i k hlubokému stínu, kde jejich listy získávají krásné vybarvení a celkovou mohutnost. Nevadí jim ale ani suché písčité stanoviště.

Jsou vhodné i pro pěstování v nádobách, kde vyniknou jako solitéry a působí velice dekorativně. Podle jednotlivých druhů kvetou od srpna až do mrazů. I po odkvětu bývá rostlina dekorativní. Velmi často se zaschlé květenství nechává na rostlině až do jarních měsíců. Rozchodníky mají jedlé listy, které se používají jako doplněk do salátů a polévek. V současné době jsou hylotelephia módním hitem. Pocházejí ze Sibiře.

ALOE VERA

Je považována za rostlinu přinášející štěstí a odhánějící zlo. V Africe je zvykem si několik rostlin aloe vera pověsit nad dveře a vyvarovat se tak zlých duchů. Egypťané umísťují aloe vera nad dveře svých nových domovů jako symbol naděje a štěstí pro ty, kdo tam žijí. Používá se i jako dar novomanželům po svatebním obřadu. Když vyrazí nové výhonky, manželé budou šťastní.

Aloe je vynikající pokojová rostlina, velmi nenáročná, ale nejnižší teplota v zimě nesmí klesnout pod 5 °C. Půdu vyžaduje aloe písčitou, dobře propustnou, dále plné slunce, případně mírné přistínění. Aloe roste poměrně rychle a každoročně vytváří několik odnoží, které je třeba od mateřské rostliny oddělit a vysadit do jiné nádoby, nejlépe každou zvlášť. Vyplatí se i každoroční přesazení, optimálně v době oddělování odnoží. Na dno květináče je nutné umístit drenážní vrstvu; kořeny nesmějí být přemořeny, jinak rostlina uhnívá, nevytváří přírůstky a hnědne od špiček listů. Jedná se o rostlinu dlouhověkou, kterou při vhodné péči můžeme pěstovat mnoho let.

MYRTA

Pochází ze severu Afriky a jihu Evropy. Jde o stálezelený keř, s až 5 cm dlouhými listy. Bez myrty se u nás neobejde žádná svatba. Právě její větvičky jsou symbolem štěstí a věčné lásky. Již před tisíciletími staří Řekové a Římané měli ve zvyku zdobit mladé nevěsty myrtovými věnečky. Byla součástí oslav a hlavně zásnub, a to se dodržuje dodnes i u nás.


Listy produkují éterické oleje s výraznými posilujícími účinky. Tyto oleje se často využívají v kosmetice. Myrta dále platí v řecké mytologii za symbol Afrdity – bohyně lásky a krásy. Myrtové oleje jsou využívány i v aromaterapii, protože čistí a uvolňují dýchací ústrojí. V mnoha zemích se výtažek z myrty používá pro podporu vlasového růstu. Ačkoli je myrta exotická rostlina, ještě počátkem 20 století bývala součástí každé české domácnosti. Pěstování je jednoduché; rostlina se nesmí přelít a nesnese vysokou teplotu v místnosti. Má nezaměnitelnou vůni a listy a pupeny lze navíc přidat do čerstvých salátů nebo k pečenému masu.

Připravila: Ludmila Dušková, foto: autorka