Zahrada

Pojďte nahlédnout do Zahrady za zdí na Letní Floře Olomouc

Letos jediná květinová výstava v ČR tohoto rozsahu uvede hlavní expozici Zahradu za zdí. Ta nás zavede do tajů městských zahrádek, dvorků a zákoutí.

Letní zahradnické trhy na Floře Olomouc

Těšte se na to nejlepší z floristického a zahradního umění a záplavu nádherných květů právě vrcholícího léta. Výstava Letní Flora Olomouc se uskuteční 20. – 23. srpna 2020 na Výstavišti Flora Olomouc.

Autorkou hlavní expozice je zahradní architektka Ing. Marie Doleželová. „Expozice poukáže na potenciál městských prostorů, jako jsou vnitrobloky, dvorky nebo stavební proluky. Tato místa mohou nabídnout relaxaci, oddech, sloužit jako školní zahrada, sportoviště či být místem pro setkávání a budování komunity. Inspiraci, jak z parkovišť či nevzhledných zákoutí vybudovat malou městskou oázu nabídne právě hlavní expozice Zahrada za zdí.“ dodává autorka expozice.

Nápady pro sezónní výzdobu balkonů či teras nabídnou předváděcí akce floristů. Přednášky poučí o chorobách a škůdcích okrasných i užitkových rostlin, pěstování ovocných dřevin v nádobách nebo o popínavých rostlinách a vertikálních zahradách, soudobém trendu zahradní architektury.

Floristická show na letní Floře Olomouc
Floristická show na Letní Floře Olomouc

K vidění bude také květinová expozice České dědictví UNESCO. Ta se inspiruje památkami zapsanými na světovém seznamu dědictví a současně bude připomínat 20. výročí zapsání Sloupu Nejsvětější Trojice do tohoto seznamu. V hlavním pavilonu nebudou chybět oblíbené floristické show od předních floristů, odborné přednášky a kulturní program.

V budově Oranžerie se přijďte podívat na díla členů Unie výtvarných umělců Olomoucka. Jejich výstava Pod křídly múz představí sochy a umělecké artefakty v objetí květin. O tom, co jsou zahrádkové osady a jak to v nich chodí vysvětlí expozice Českého zahrádkářské svazu v pavilonu E, kde nebude chybět ani rostlinolékařská poradna.

V pavilonu H bude mít letos opět základnu Výzkumná laboratoř rostlin. Pro návštěvníky z řad laické i odborné veřejnosti nabídne ukázky laboratorních technik, nové trendy, výzkumy a inovace ze světa rostlin. Těšit se můžete například na interaktivní expozici Semenářství. Ve čtvrtek a v pátek na expozici Kopřiva – (ne)tradiční bylina budoucnosti, která se zaměří na kouzlo pěstování kopřiv a pomocí mikroskopu se dozvíte „proč kopřiva pálí“ a kde najdete „kopřivové vlákno“. V sobotu a neděli bude patřit interaktivní expozici I rostliny potřebují jíst. Dozvíte se zásady správné výživy rostlin, příjmu živin a jejich působení v rostlině.

Květinové aranžmá na Floře Olomouc

Pokochat se můžete také krásnými fotografiemi od autorky Hany Martínkové na téma Alpská květena. V biologické laboratoři můžete pomocí mikroskopů prozkoumat krásný a miniaturní svět sladkých vod. Na mladší návštěvníky čekají zajímavé pokusy, zábavné úkoly a hlavolamy. Ve filmovém sálu proběhne projekce filmů o přírodě režiséra a dokumentaristy Ivana Stříteského

K létu patří i dobré víno, a to nabídnou čeští vinaři a zkušení someliéři v rámci doprovodného programu Dny moravských vín. Těšit se tak návštěvníci mohou na ochutnávky, řízené degustace i cimbálovou muziku v galerii pavilonu A.

Venkovní areál výstaviště již tradičně zaplní Letní zahradnické trhy, které opět představí široký sortiment květin, semen, zahrádkářských pomůcek či hobby potřeb. Na své si tak přijdou všichni zahrádkáři a milovníci rostlin. Víkendový program zpestří také hudební vystoupení, aktivity pro děti, Zaparkuj odpočinková zóna a dobré jídlo a pití.

Více informací o programu na sociálních sítích a webových stránkách výstaviště. Vstupenky lze koupit již teď v předprodeji za zvýhodněnou cenu.

ZDROJ: PR článek Výstaviště Flora Olomouc, a.s.