Zahrada

Podzimní průvodce výsadbami: Jak sázet ovocné stromy

Jak správně vysadit ovocné stromky na podzim? Poradíme.

sázení ovocného stromu

Ovocné stromy se především na jaře, ale i na podzim dají koupit u pěstitelů jako prostokořenné. Jsou i o dvě třetiny levnější než ty pěstované v kontejnerech. Na druhé straně jsou citlivější na manipulaci, převoz a výsadbu. Doba, kterou strom stráví bez půdy, má být co nejkratší, proto si výsadbu dobře naplánujte, abyste je opravdu co nejdříve po koupi mohli zasadit na konečné stanoviště. Ve školce tyto stromy udržují v boxech s kořeny zasypanými vlhkými pilinami, aby se daly dobře vybírat. Na cestu pracovníci kořeny zabalí do igelitu a sváží, aby nezasychaly.

  • Kořeny prostokořenných sazenic nenecháme proschnout. Tyto sazenice musíme vysadit co nejdříve po koupi.

4 kroky výsadby prostokořenných ovocných stromů

1 Před výsadbou ponoříme kořeny stromu na čtyřiadvacet hodin do vody. Pro prostokořenné ovocné stromky vykopeme jámu přibližně velikosti kbelíku. Odstraněním konečků kořenů pomocí zahradnických nůžek oživíme řezné rány, díky čemuž se zlepší průtok vody do rostliny a stromky se tak snáze a rychleji ujmou.

2 Do středu jámy zatlučeme kolík, který bude pro stromek nejbližších pár let oporou. Spodní část pomocí sekery zašpičatíme a potom opálíme nad ohněm, abychom zvýšili jeho životnost. Je-li půda tvrdá a kolík se hůře zatlouká, vlijeme na dno jámy vodu a necháme chvíli vsáknout, obvykle to pomůže.

3 Stromek vložíme do jámy a ke kořenům přisypeme polovinu vykopané zeminy. Stále jím přitom potřásáme, aby se půda dostala do každé mezery mezi kořeny. Přisypanou zeminu nohou upěchujeme, přičemž stromek držíme. Upěchovanou zeminu mezi kořeny zalijeme. Přisypeme zbytek půdy, opět upěchujeme a zalijeme.

4 Stromek upevníme k zatlučenému kolíku pomocí provázku nebo lýka. Velmi důležitou součástí výsadby je povýsadbový řez, kterým zbavujeme stromek nadbytečných výhonů a cíleně usměrňujeme jeho následný růst. Středník, čili osový výhon, zřežeme cca 40 cm nad nejvyšším rozvětvením.

Tip na článek: Čas na ochranu ovocných stromů: Na co nezapomenout v ovocné zahradě v listopadu?

Jak se starat o vysazené stromky

  • Při výsadbě odstraníme z kořenové soustavy všechny mechanicky poškozené a nahnilé kořeny. Tenčí vlásečnicové necháváme bez zkrácení.
  • Po výsadbě strom vydatně zaléváme až do ujmutí, v případě suchého jara i potom.
  • V dalším roce začneme s doplňkovým přihnojováním. Stromům dopřejeme vícesložkové hnojivo, případně zapracujeme do povrchové vrstvy vyzrálý kompost.
  • Ovocné stromy jsou obvykle, laicky řečeno, složeny ze dvou částí, z podnože a z odrůdy, která je na něm naštěpovaná. Místo štěpování bývá trochu zhrublé, je viditelná jizva. Při výběru podnože myslíme na to, v jakém tvaru ho chceme pěstovat. Pokud v klasickém korunkovém, zvolíme si středně silně rostoucí, případně i silněji rostoucí podnož. Při pěstování štíhlých vřeten a jiných intenzivních tvarů sáhneme po podnoži například s názvem M9.


Text: Ing. Monika Králová, Ing. Marian Komžík
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů