Zahrada

Podzimní Flora 2019 láká na hlavní expozici Zahradní slavnost

Podzimní Flora Olomouc 2019 nabídne ukázku těch nejlepších českých výpěstků zakomponovaných do hlavní expozice v pavilonu A. Ta nese název „Zahradní slavnost“ a poukazuje na náročnou a smysluplnou práci všech zahradníků, zemědělců i sadařů. Ústřední téma je propojeno s výročím 30 let od sametové revoluce a odkazuje na slavnou divadelní hru Václava Havla, Zahradní slavnost. Výstava se uskuteční ve dnech 3. – 6. října 2019 na Výstavišti Flora Olomouc.

podzimní Flora Olomouc

Autorem hlavní expozice Zahradní slavnost je architektonické & design studio mimokolektiv z Olomouce. Představí se zde nejlepší tuzemští pěstitelé z řad členů Zelinářské unie Čech a Moravy, Ovocnářské unie ČR a Školkařského svazu Ovocnářské unie ČR. Hlavní expozice je tradičně doplněna oblíbeným festivalem gastronomie a nápojů Olima, Podzimními zahradnickými trhy, Flora koštem, Flora džemem, floristickou soutěží Pohár podzimní Flory a projektem Rozkvetlé památky, který se prolne do centra města Olomouce.

Pavilon A bude patřit hlavní expozici s názvem Zahradní slavnost, která představuje období sklizně zasloužených plodů, zpracování celoroční úrody a přípravy zahrady na zimní období. Zároveň expozice připomíná důležité výročí 30 let od sametové revoluce a tématem Zahradní slavnost tak vzdává hold Václavu Havlovi. V pavilonu A nebude chybět ani vyhlášená floristická soutěž Pohár podzimní Flory, která ocení ty nejlepší květinové vazby.

Český svaz včelařů představí v pavilonu G již třetí včelařskou expozici s názvem Hanácká včela. Návštěvníci se mohou těšit také na výstavu v krásné historické oranžerii ve Smetanových sadech, kde se představí práce studentů oboru krajinářské architektury na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Ve čtvrtek 3. října bude probíhat akce Dýňodlabání, která je určena pro děti ze základních škol.

podzimní Flora Olomouc, Ministerstvo zemědělství

Podzimní období ve znamení gastronomie

V rámci podzimní Flory Olomouc proběhne také Festival gastronomie a nápojů Olima. Ten pro návštěvníky chystá soutěž cukrářů a kuchařů Gastro Olomouc – Olima Cup 2019, která proběhne ve spolupráci s Asociací kuchařů a cukrářů ČR, pobočka Severní Morava a Slezsko. Letošní čtyřiadvacátý ročník gastronomické soutěže se uskuteční v pavilonu C.

Profesionálové i amatéři si mohou změřit síly v soutěži Grand Prix ovocných destilátů Flora Košt o nejlepší ovocnou pálenku a v soutěži Flora džem o nejlepší a nejchutnější džem. Do obou soutěží se mohou milovníci džemů i pálenek přihlásit již teď na webových stránkách.

Pro ty, kteří chtějí zažít gastronomii v akci, je připravena atraktivní kuchařská show známého šéfkuchaře Jana Horkého, Kuchaře roku 2017, která proběhne v neděli 6. října 2019 od 10.00 – 11:30 hodin.

Velkým lákadlem pro děti bude Babiččin dvoreček. Děti si budou moci domácí zvířátka pohladit či nakrmit a podívat se, jak takový dvůr s hospodářskými zvířaty vypadá.

Již tradičně se s podzimní Florou Olomouc uskuteční Podzimní zahradnické trhy, které nabídnou návštěvníkům široký sortiment rostlin a zahrádkářských pomůcek. Chybět nebudou ani atrakce pro děti, dále burčák, medovina, svařené víno a jiné občerstvení. Podzimní atmosféru celé Olomouce dotvoří již posedmé floristická výzdoba olomouckých pamětihodností s názvem Rozkvetlé památky. Návštěvníci se budou moci pokochat výzdobou ve třech olomouckých kostelech a na Dolním náměstí pak bude vyzdoben i Mariánský sloup a Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí.

Základní informace

Podzimní Flora Olomouc 2019

  • výstava otevřena 9:00 – 18:00, v neděli 9:00 – 17:00
  • vstupenky lze koupit na místě i online zde.
  • místo konání: Výstaviště Flora Olomouc, pavilony A, E, G, H, oranžerie a Smetanovy sady

ZDROJ: PR článek společnosti Výstaviště Flora Olomouc, a.s.