Zahrada

Pochlubte se muškáty

Muškáty jsou vždy vděčnou volbou: bohatě kvetou během celého léta, jsou pěstitelsky nenáročné a hodí se do města i na venkov. O pozornost usilují i méně známé druhy a kultivary, například muškáty velkokvěté – anglické.

muškáty

V současnosti je známo více než dvě stě druhů muškátů. U nás se nejvíce pěstují muškáty páskaté (Pelargonium zonale), muškáty štítnaté (Pelargonium peltatum) a muškáty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum). Narůstá však i obliba dalších druhů, například těch, které mají barevné (panašované) listy, případně jsou aromatické (Pelargonium crispum).

Muškáty páskaté

Rostou vzpřímeně, na listě mají charakteristickou kresbu, jejich stonky časem dřevnatí. Květy jsou jednoduché nebo plné. Nádherné jsou v městském, ale hlavně ve venkovském prostředí. Vyniknou v terakotových i kovových nádobách, v okenních truhlících, samostatně nebo v smíšených výsadbách.

muškáty

Muškáty štítnaté

Mají křehké a dlouhé stonky, které po čase dřevnatí. Při dobré péči (podobně jako muškáty páskaté) bohatě kvetou. Jejich listy jsou lesklé, poměrně odolné, květy jednoduché nebo plné. Vytvářejí dlouhé převisy, proto se hodí do květinových bedniček, závěsných nádob, samostatně nebo v kombinaci s jinými balkonovými rostlinami.

Muškáty velkokvěté

Tvoří atraktivní menší keříky, částečně zdřevnatělé. Pyšní se nádhernými květy sytých barev. Mohou být také plné nebo jednoduché, často poměrně velké. Listy tohoto druhu jsou na dotyk drsnější, obvykle matné. Nejkrásněji vyniknou samostatně v nádobě na reprezentativním místě.

muškáty

Kdy je umístit ven

Všechny uvedené druhy si můžeme zakoupit v jarních měsících, ven je však umístíme až začátkem května. Jako první můžeme vysadit ven (často už ke konci dubna) muškáty štítnaté, jimž chladné noci neublíží.

Nové možnosti

Muškáty se mnoha lidem zdají příliš obyčejné a všední. Tento pohled je poněkud úzkoprsý. V současnosti je totiž v nabídce zahradnictví několik nových kultivarů, které jsou přitažlivé dokonce i svými listy. Květy mohou být zkadeřavěné, případně mít tvar malých motýlků, jiné připomínají květy prvosenek či petúnií. Stále oblíbenější jsou plnokvěté formy a muškáty s příjemně vonícími květy. Zajímavé jsou muškáty pěstované ve tvaru malých stromků s korunkou.

muškáty

Experimenty s muškáty

Do moderního prostředí se hodí bílokvěté kultivary, které vyniknou v kovových, případně kameninových nádobách. Stejně tak vhodné jsou i muškáty štítnaté, ale do jedné nádoby vysazujeme jen jednu barvu.

Ve venkovském prostředí můžeme využít pestře kvetoucí kultivary s kulovitými soukvětími a kompaktním keříkovitým růstem. Ty můžeme vysadit do jednoduchých hliněných květináčů, proutěných košíků nebo keramických nádob. Nádoby můžeme soustředit do menších skupinek, případně z nich vytvořit řadu u stěny domu.

muškáty

Muškáty můžeme kombinovat v rámci jedné nádoby s ostatními kvetoucími rostlinami, bylinkami nebo rostlinami s okrasnými listy (plektrant). Pěkné jsou i kombinace muškátů s některými sukulenty.


Text: Daniel Košťál :: Foto: autor, isifa/Shutterstock