Zahrada

Pěstování zeleniny bez chemie? Nemusí to být utopie

Jak pěstovat zeleninu bez chemie co nejefektivněji? Jak ochránit listovou zeleninu před slimáky a jaké hnojivo použít?

pěstování zeleniny bez chemie
Zdroj: Unsplash

Dotaz: Rozhodla jsem se pro pěstování zeleniny bez chemie, ale vzhledem k tomu, že vím, jak je zelenina náročná nejen na hnojiva, ale i na ochranu před škůdci, se obávám, že se moc velké úrody nedočkám. Můžete poradit, jak touto metodou zeleninu pěstovat co nejefektivněji? Jak ochránit listovou zeleninu před slimáky a jaké hnojivo mohu použít, i když máme zahradu ve městě, kde nemám přístup k chlévskému hnoji?

Odpověděla: Lucie Peukertová

Ačkoliv patří zelenina mezi náročnější rostliny pro pěstování, rozhodně se nemusíte bát, že to bez postřiků a hnojiv na syntetické bázi nepůjde nebo že to bude obtížné. Dříve se běžně používala jen přírodní hnojiva a sklizeň byla uspokojivá a hlavně nutričně hodnotná.

Mezi základní hnojiva pro ekologicky šetrné pěstování plodin patří kompost, který lze „vyrobit“ i na malém pozemku. Pokud vlastní kompost nemáte, doporučujeme ho určitě založit, protože s tímto materiálem si při hnojení vystačíte u všech běžně pěstovaných plodin. Vzhledem k tomu, že se v posledních letech poptávka po ekologických hnojivech výrazně zvedla, najdete ekologicky šetrné produkty prakticky v každém specializovaném obchodě.

Ochrana proti škůdcům může mít hned několik podob. Buď zvolíte cestu naprosté absence jakékoliv ochrany, kdy je nutné ale vše pěstovat ideálně v polykultuře a tak trochu v nadbytku, protože škůdci zřejmě část úrody poškodí, nebo se použití ochranných prostředků tak úplně nevzdáte, ale zvolíte ekologickou variantu.

Některé postřiky připravíte naředěním bylinných jích, které fungují také jako přírodní hnojivo bohaté na dusík, nebo využijete prostředky biologické ochrany. Ty mají většinou povahu „násady“ dravých organismů, které parazitují v tělech škůdců a postupně je takto zlikvidují, což je případ dravých hlístic, které fungují v boji proti lalokonosci rýhovanému. Podobné přípravky lze použít i proti slimákům. Nemusíte se obávat rozšíření těchto dravých organismů. Jakmile naruší kolonii hostitele, samy hynou z důvodu nedostatku potravy.

V obchodech ale seženete i přípravky na postřik na ekologické bázi, proto se nemusíte bát, že byste při péči o rostliny poškodila životní prostředí. Jakmile ale nebudete zahradu zatěžovat nadměrným množstvím chemie, časem se svým způsobem ustaví rovnováha a škůdci nebudou mít takovou převahu.

Foto: Unsplash
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů