Zahrada

Pěstování kopru

Kopr je na pěstování nenáročná aromatická zelenina, mnohokrát se na zahrádce množící samovýsevem. Obsahuje vitamín C a éterické oleje. Podporuje chuť k jídlu, má močopůdné účinky a působí velmi významně proti nadýmání.

kopr

Pěstební nároky

Vyhovují mu hlinité, propustné a lehčí půdy s dostatečnou zásobou živin. Nesnáší půdy těžké a zamokřené, ani suché polohy a kamenité půdy. Je citlivý na hnojiva obsahující chlór. Vyžaduje včasný výsev do řádků 20 až 25 cm vzdálených. Pěstujeme jej často jako meziplodinu přiséváním mezi ostatní zeleniny, případně ho můžeme využít i jako značkovací plodinu – například v řádcích mrkve a petržele, protože semena kopru klíčí poměrně rychle.

Vysévat se vyplatí postupně od dubna pro docílení stále čerstvé natě. Ještě pro podzimní sklizeň je možný srpnový výsev na záhony, v září je vhodnější výsev do pařeniště. V  jednom gramu  je asi 500 až 600 semen, na 10 m2 přímého výsevu spotřebujeme 10 až 15 g osiva.

Sklizeň

Na zeleno sklízíme do svazečků 15 až 20 cm vysokou mladou nať. Ke konzervování sklízíme nať ve fázi prodlužovacího růstu. Můžeme sklízet až do doby květu, kdy se kopr využívá především při nakládání okurek. Výborně se suší.

Ještě donedávna byla v sortimentu pouze jedna tuzemská odrůda – Hanák, v současné době je sortiment širší.

Doporučené odrůdy

Moravan je nová aromatická odrůda určená především pro polní pěstování. Má husté olistění, listy tmavě modrozelené, dosahuje výšky kolem 80 cm. Je výrazně odolnější vůči vybíhání do květu, což je zárukou prodloužené sklizně. Poskytuje až o 60 % vyšší výnos natě, než stávající odrůda Hanák. Vegetační doba je 70 až 80 dnů.

Hanák představuje výnosnou odrůdu s jemnou kořenitou chutí a bohatou zelenou hmotou. Rostlina je středně vysoká, v plném růstu 80 až 100 cm, středně olistěná s jasně zeleným listem. Konzumní částí je list, který se řeže s celou mladou, 15 až 20 cm vysokou rostlinou u země. Sklizenou nať lze dobře sušit ve stínu, při umělém dosoušení nesmí teploty překročit 35 °C. Pro nakládání zeleniny, například okurek, se rostliny sbírají až v květu. Vegetační doba bývá 65 až 75 dní, ze 100 m2 lze sklidit 100 až 140 kg zelené hmoty. Má výhodný poměr listů k celkové hmotě rostliny.

Hanles 8 je nová, vysoce výnosná poloraná odrůda vhodná pro rychlení i polní pěstování. Odrůda má husté olistění středně zelené barvy a vyznačuje se pomalým přerůstáním. Vegetační doba pro rychlení je pouhých 42 až 50 dnů, při polním pěstován pak 68 až 78 dnů.

Compact zastupuje novinku v sortimentu. Jedná se o velmi kompaktní odrůdu určenou pro pěstování v truhlících či jiných nádobách. Vyniká jemnou kořenitou chutí a bohatou zelenou hmotou. Rostlina je nízká, v plném růstu pouze 30 až 40 cm vysoká, bohatě olistěná sytým zeleným listem. Pro sklizeň se hodí rostliny vysoké 15 až 20 cm. Sklizenou nať je nejlepší spotřebovat v čerstvém stavu, dá se ale i sušit ve stínu; při umělém dosoušení by teplota neměla překročit 35 °C.

Připravila: Ludmila Dušková, foto: isifa/Shutterstock
(Článek vyšel v č. 4/2011 RPN)