Omlazení denivek: Průvodce pro krásnější a zdravější květy GALERIE (5) Zdroj: Shutterstock

Omlazení denivek: Průvodce pro krásnější a zdravější květy

25. 09. 2023

Denivky vytvoří časem složitý systém kořenů, které jen těžko od sebe oddělíte, zvláště pokud je půda těžká a trsy denivek přestárlé. Pokud potřebujete záhon trochu omladit, vezmět si na to rýč.

Na první pohled drastické řešení, vězte však, že pokud má každá nová část několik zdravých výhonků, po rozdělení bude každá jedna připravena dobře růst.

Květinové záhony

Denivky jsou fascinující trvalkou. | Zdroj: Shutterstock

Mezi přednosti denivek patří rychlý růst, pěstitelská nenáročnost a široká škála možností použití. Podle odrůdy mohou být květy oranžové, žluté, bordó, růžové nebo fialové barvy, jedno- i vícebarevné, jednoduché i plné. Samotné rostliny bývají různě vysoké, v sortimentu najdeme vzrůstem nižší i vyšší zástupce. Zajímavostí jsou denivky s panašovanými listy.

Denivky potřebují občas omlazení. | Zdroj: Shutterstock

Ideální místo pro tuto trvalku představují slunečná (ne příliš úpalová) nebo polostinná stanoviště s výživnou a mírně vlhkou půdou. Pokud denivky rostou na jednom místě dlouho, zvyknou slabě kvést, případně nekvetou vůbec a jsou jen hustě olistěné. Řešením je zmlazení celého trsu. Zároveň si tímto způsobem rostlinu snadno rozmnožíte.

Rozdělení trsu denivky

1) Trs rozrostlé denivky nejprve předem dobře zavlažte. Potom ho podeberte rýčem a to tak, abyste nepoškodili kořeny. Celou rostlinu opatrně vyndejte z půdy.

Listy denivek

Při rozdělování trsu je dobré se držet přesného postupu. | Zdroj: Shutterstock

2) Rostlinu položte na stůl a z kořenů oklepejte půdu. Trs rozeberte na menší části, každá by měla mít zdravé kořeny i silné listy. Ty nakonec zkraťte zhruba o polovinu.

3) Půdu v místě výsadby dobře prokypřete, odstraňte plevel a kořeny. Přidejte i kvalitní prosetý kompost. Lopatkou vyhlubte výsadbové jamky a nalijte do nich vodu.

Kypření půdy

Před jakoukoliv výsadbou je dobré půdu řádně prokypřit a přidat případně i kvalitní kompost. | Zdroj: Shutterstock

4) Sazenice se zkrácenými listy a mírně zkrácenými kořeny vložte do připravených jamek, ne příliš mělce ani hluboko. Kořeny přihrňte zeminou a rostliny důkladně zavlažte.

Fotogalerie

Text: Monika Šestinová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Receptář prima nápadů

Atlas

Nejrozšířenější choroby rostlin, škůdci a fyziologické poruchy. Podle čeho je poznáte? Jaká ochrana je účinná?