Zahrada

Okurky nakládačky: Jaké odrůdy známe?

Okurka nakládačka CHARLOTTE F1 patří dlouhodobě k nejžádanějším a nejprodávanějším nakládačkám. A pokud ji přesto ještě neznáte, máme pro vás následující informaci.

okurky v zahradě

CHARLOTTE F1, to je hned několik pozitiv v jednom – spojuje v sobě extrémní ranost, zkrácená internodia (pozn. internodium je vzdálenost mezi dvěma listy) a je navíc tzv. multifruit. To znamená, že plody rostou ve „střapečcích“. Záleží pak jen na vhodných podmínkách, především zajištění dostatku vláhy a výživy, aby nám všechny mladé plody dorostly do sklizňové velikosti.

CHARLOTTE F1 je hustoostná nakládačka s převážně samičím kvetením, která potřebuje opylovače. Plody jsou štíhlé, tvarově vyrovnané, s jemnou a hustou bradavičnatostí, geneticky nehořké. Vyznačuje se odolností k deformacím a vysokou tolerancí k plísni okurkové.

 

Vysoký potenciál sklizně této odrůdy je dán schopností nasazovat za každým listem  3-5 plodů.  Díky kratšímu vzrůstu ji doporučujeme pěstovat v hustším sponu. Je přímo ideální k pěstování na Vertiko-systému. Ti z Vás, kteří si třeba chtějí trochu pojistit dobrou úrodou i v méně příznivém roce, určitě šáhnou po partenokarpické odrůdě.

Taková je okurka ANYA F1. Jedná se o partenokarpickou odrůdu s hrubou bradavičnatostí. Je velmi výnosná, typu multifruit, vhodná pro intenzivní způsob pěstování. Je vhodná i pro pěstování na VERTIKO. Má velmi vysokou toleranci k plísni okurkové, je rezistentní k CMV (Virová mozaika okurek) a k černi okurkové (Cladosporium).

okurka ANYA, 2016, SEMO
okurka ANYA, SEMO |

Plody začínají růst již za prvním listem, jsou středně zelené barvy, velmi vyrovnané a geneticky nehořké. Jsou také výbornou surovinou na kvašáky, protože si po zkvašení zachovávají dlouhou dobu pevnost a křupavost.

Štíhlé plody, prakticky bez semínek uvnitř, a typicky okurková chuť, to je NAJADA F1, naše první okurka vhodná pro pěstování v nádobách. NAJADA F1 je raná, středně vzrůstná hruboostná partenokarpická nakládačka, která kvete čistě samičími květy. Plody jsou štíhlé, dlouhé a tupě zakončené, v tržní zralosti středně zelené s bílými hrubými ostny. Tento typ šťavnatých, chutných a dlouhých plodů okurky nakládačky, primárně určených pro přímý konzum, označujeme jako „salátová nakládačka“. Odrůda dobře odolává výkyvům počasí a je vysoce tolerantní k plísni okurkové.

NAJADA F1 VS
NAJADA F1 VS |

GALERIE

Komerční informace; zdroj: SEMO a.s.