Zahrada

Naučte se modernímu pěstování zeleniny na ploše ve tvaru čtverce. Tady je výsevní plán od jara až do zimy

Objevte přednosti moderního pěstování zeleniny na ploše ve tvaru čtverce a získejte druhově rozmanitou úrodu. Nabízíme vám několik osvědčených výsevných plánů, díky kterým bude váš vyvýšený záhon produktivnější než dosud a zároveň vizuálně přitažlivější.

Pěstování zeleniny na ploše ve tvaru čtverce
Zdroj: Shutterstock

Jarní záhon

S výsevem začněte brzy na jaře, hned jak se zahřeje a oschne půda. Už za pár měsíců bude váš vyvýšený záhon pestrou směsí rychle rostoucí zeleniny, kterou budete moct začít průběžně sbírat.

Jak na to

Cílem je získat co nejvyšší úrodu a zároveň udělat vše pro to, aby byl záhon produktivní během celé sezony. Plodiny s kratší vegetační dobou vysévejte co nejdříve a přímo do půdy. Zeleninu s delší vegetační dobou je třeba předpěstovat nebo si kupte hotové sazenice.

Ven si je můžete vysadit až koncem jara, jakmile pominou jarní mrazy. Na místa, kde plánujete pěstovat rajčata, cukety či fazole, se však dá ještě předtím, brzy na jaře, vysít salát nebo ředkvička.

Pěstování plodin, které rostou do výšky (kolíková rajčata nebo popínavá fazole) naplánujte na severní stranu, jejich listy nebudou stínit jiným rostlinám. Rozložitě rostoucí druhy, například cukety, zase vyhraďte do rohu, aby neutlačovaly jiné vysazené rostliny.

Rychlé plodiny

Mrkev

Tato rychle rostoucí plodina vám poskytne úrodu už za šest týdnů po výsevu. Vysévejte 16 semen přímo do vyhrazeného čtverce, od března do července. Odrůdy: ‚Nantes 3‘, ‚Anina‘, ‚Mignon‘

Hlávkový salát

Odrůdy tvořící hlávky rostou překvapivě rychle. Vysejte 6 semen přímo do čtverce, od začátku dubna do července. Vysadit si můžete i sazenice. Odrůdy: ‚Maikönig‘, ‚Sylvesta‘, ‚Traper‘

Ředkvička

Je to jedna z nejlepších plodin pro rychlý sběr, bulvičky budete mít za pět týdnů od výsevu. Vysévejte 16 semen do čtverce, od března do září. Odrůdy: ‚Parat‘, ‚Topsi‘, ‚Patricia‘, ‚Sora‘

Ředkvička
Zdroj: Pixabay

Listový salát

Druhy poskytující listy patří k nejrychleji rostoucím zeleninám. Sbírat se dá už za měsíc. Vysévejte přímo do čtverce, od začátku dubna do srpna. Odrůdy: ‚Lollo Rossa‘, ‚Dubáčik‘

Jarní cibulka

První úrodu budete mít k dispozici za osm týdnů. Vysévat se dá i v srpnu, pro sběr v dalším roce. Vysévejte přímo do dvou řádek v rámci čtverce, od dubna do května. Odrůdy: ‚Globo‘, ‚Lisabon‘

Pozdní plodiny

Fazole

Sbírat můžete za 10 týdnů od výsevu. Vysévejte přímo do půdy, v dubnu až květnu, čtyři semena do čtverce. Po vzejití nechte jen dvě rostliny. Odrůdy: ‚Algarve‘ (tyčová), ‚Saxa‘, ‚Odeon‘ (keříčková)

Cukety

Vyberte si vysoce výnosné a kompaktní odrůdy. Během léta vás budou nepřetržitě zásobovat plody. Vysévejte přímo do půdy koncem dubna a v květnu. Stačí jedna rostlina ve čtverci. Odrůda: ‚Alberello‘

Rajčata

Upřednostněte rychleji dozrávající cherry odrůdy. Semena vysévejte od března do bedniček ve skleníku nebo na okenním parapetu. Předpěstované rostliny vysaďte v květnu do volné půdy. Stačí jedna rostlina do čtverce. Odrůdy: ‚Mini‘, ‚Bejbino‘, ‚Idyll‘

Pěstování na ploše ve tvaru čtverce, jarní záhon
Zdroj: Shutterstock, Pixabay

Rychlé plodiny (R)
Rychle rostoucí druhy a odrůdy, které vysejete na jaře přímo do půdy. Sbírat budete na jaře.
Pozdní plodiny (N)
Pomaleji rostoucí druhy, úrodu poskytují během celého léta. Vyžadují včasné předpěstování.

Letní záhon

Jak na to

Sezona v letních měsících vrcholí. Zelenina, kterou jste na jaře zaseli na čtvercová políčka ve vyvýšeném záhoně, nyní poskytuje úrodu. Rajčata, fazole a cukety vám dokonce přinesou úrodu opakovaně, pokud se o ně vhodně postaráte.

Rychle rostoucí zelenina už byla posbírána a část z těchto druhů můžete opět vysít na volná místa. Pozornost soustřeďte i na plánování výsevů zeleniny pro podzimní a zimní sběr. Koncem léta vysejte osivo mangoldu a kapusty, nezapomeňte ani na špenát či kozlíček.

Rychlé plodiny

Červená řepa

Vysejte v červenci 12 semen do volného čtverce. Získáte množství menších a sladkých bulev, zároveň jedlé listy. Odrůdy: ‚Boltardy‘, ‚Chioggia‘, ‚Bikores‘, ‚Renova‘

Ledový salát

Vysévejte od června do konce července, každé dva týdny. Porost zavlažujte. Pravidelně sbírejte mladé hlávky. Odrůdy: ‚Kinga‘, ‚Pražan‘, ‚Saladin‘

Listový salát

Průběžně sbírejte listy, nejlépe když jsou dlouhé 5 cm. Odřežte je až u báze. Když se rostliny unaví a začnou chřadnout, do srpna můžete ještě vysévat. Odrůdy: ‚Lollo Rosso‘, ‚Dubáčik‘, ‚Redin‘

Pozdní plodiny

Fazole

Podpořte fazoli pomocí pevné opory, dokud se nebude sama popínat, výhonky přivažte. Půdu v okolí rostlin udržujte vlhkou, podpoří to tvorbu květů. Podle potřeby sbírejte úrodu, rostlinu to povzbudí k tvorbě dalších plodů.

Cuketa

Půdu udržujte stále mírně vlhkou, zejména když se objeví plody. Pravidelně je sbírejte, urychlíte tím násadu dalších. Plody pravidelně podkládejte dřevěnou vlnou.

Cuketa
Zdroj: Shutterstock

Rajčata

Kolíkovým odrůdám poskytněte včas pevnou oporu. Vylamujte zálistky a koncem léta odstřihněte růstový vrchol. Rostliny vydatně zavlažujte a přihnojujte. Plody sbírejte až tehdy, když jsou celé červené.

Posezonní plodiny

Kapusta

Jeden výsev vám zajistí dostatek rostlin a ty úrodu listů během zimy a brzy na jaře. Semena vysévejte do půdy ve volném čtverci až do poloviny léta. Půdu udržujte vlhkou a porost chraňte před škůdci. Zvolit můžete klasickou kapustu, zejména pozdní odrůdy, toskánskou, kadeřavou i růžičkovou kapustu.

Mangold

Jde o trendovou, nenáročnou a chutnou, zároveň okrasnou plodinu. Úrodu listů a stonků poskytne za 10 týdnů od výsevu. Za 3–4 týdny můžete sbírat i „baby“ listy. Vysévejte do srpna, do každého volného čtverce dejte osm semen. Odrůdy: ‚Magenta Sunset‘, ‚Giallo‘, ‚Gewone‘

Pěstování zeleniny na ploše ve tvaru čtverce
Zdroj: Shutterstock

Rychlé plodiny
Rychle rostoucí druhy a odrůdy, které vysejete v létě přímo do půdy. Sbírat budete v létě.
Pozdní plodiny
Pomaleji rostoucí druhy, úrodu poskytují během celého léta. Vyžadují včasné předpěstování.
Posezonní plodiny
Zpočátku rostou pomalu, sbírají se po sezoně, na podzim nebo v zimním období.

Podzimní a zimní záhon

Jak na to

Osivo zeleniny je důležité vysít co nejdříve na podzim. Nejlépe v období, když je půda teplejší a dostatečně vlhká. Semenům to pomůže vyklíčit a rostliny budou lépe připravené na zimu. Dejte přednost odolné listové zelenině, je mimořádně houževnatá a dokáže se bez problémů vyrovnat se zimním chladem.

Mladé rostliny nepřelévejte, jinak začnou hnít. Vyplatí se použít i ochranu před chladem, nejlépe netkanou textilii. Už koncem podzimu si však můžete posbírat několik listů, upřednostněte sběr z různých druhů rostlin než jen z jednoho.

Rychlé plodiny

Listová zelenina

Existuje velké množství různých nenáročných druhů a odrůd. Spolehlivě poskytují užitek. Začátkem září vysejte do půdy ve volném čtverci dva řádky vybraného druhu. Zvolit můžete například mizunu, mibunu nebo čínskou hořčici.

Špenát

Semena vysévejte koncem srpna nebo nejpozději začátkem září, abyste ještě na podzim mohli sbírat úrodu listů. Rostliny je možné nechat přezimovat. Sbírat další listy potom budete brzy na jaře.

Kozlíček

Semena této odolné a nenáročné listové zeleniny byste si měli stihnout vysít do začátku září. Malé listové růžičky posbíráte pozdě na podzim, v zimě nebo brzy na jaře.

Posezonní plodiny

Mangold

Pravidelně sbírejte mladé vnější listy, vždy před příchodem silnějších mrazů. Zhruba v říjnu rostliny zakryjte netkanou textilií. Pomůže jim to přezimovat a vám umožní raný sběr v následujícím roce.

Kapusta

Tato plodina snáší velmi dobře mráz, listy a stonky můžete sbírat podle potřeby koncem podzimu nebo i během zimy. Nejkvalitnější jsou mladé listy, odebírejte je zejména z vrchní části rostliny. Jakmile otrháte listy z růstového vrcholu, z boku vyrostou výhonky, které se dají využít v následujícím roce.

Pěstování zeleniny na ploše ve tvaru čtverce
Zdroj: Shutterstock

Rychlé plodiny
Rychle rostoucí druhy, které vysejete na podzim přímo do půdy. Sbírat budete na podzim a na jaře.
Posezonní plodiny
Vysévají se v létě a sbírají po sezoně, na podzim nebo v zimním období.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů