Zahrada

Manuál zahradních prací: Jak hnojit

Všechny rostliny potřebují výživu, aby byly zdravé a přinesly vytouženou úrodu. Na výběr je množství způsobů, jak dodat živiny, včetně čistě ekologických.

hnojení zahrady maštalním hnojem

Proč hnojit?

  • Dobrá výživa udržuje rostliny zdravé a podporuje růst, kvetení a vyzrávání plodů. Rostliny vyživují samy sebe pomocí fotosyntézy a látek z půdy, které se však pěstováním postupně vytrácejí. Hnojení chybějící živiny doplňuje a prospívá zelenině, ovoci, jednoletým rostlinám a také druhům pěstovaným v květináčích. Vždy ale dodržujeme pokyny v návodu.
  • Základní živiny, které rostliny potřebují: dusík (N) pro růst stonků a listů, fosfor (P) pro silné kořeny, draslík (K) pro květy, ovoce a celkový zdravotní stav.

Typy hnojiv

Kapalná hnojiva

Míchají se s vodou, snadno se aplikují. Pokud zaléváme hnojivou zálivkou, živiny se dostávají ke kořenům hned. Podobně hnojiva určená na list rostliny velmi rychle absorbují.


Granulovaná a prášková hnojiva

Vyživují rostliny pomalu a některé i dlouhodobě. Snadno se aplikují. Posypává se jimi povrch půdy, do níž se zlehka, například motyčkou, zapraví. Typ hnojiv s dlouhodobým uvolňováním živin se zapracuje do půdy brzy na jaře, kdy rostliny chceme nastartovat do nové sezóny, nebo i při samotné výsadbě.

hnojení granulovaným hnojivem

Maštalní hnůj

Dobře rozložený koňský nebo hovězí hnůj je plný správných živin. Je dobré zamíchat ho do půdy před výsadbou.

Kompost

Kompostování je levný způsob, jak získat kvalitní hnojivo. Do kompostu přidáváme zbytky rostlin, listů, plevel bez semen a podzemních oddenků, ale i zbytky z kuchyně (zeleninové a ovocné slupky, vaječné skořápky). Jde o recyklaci živin. Prostřednictvím kompostu vracíme do půdy alespoň částečně to, co z ní bereme.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů