Zahrada

LEDEN V UŽITKOVÉ ZAHRADĚ

Nyní je vhodná doba na odstranění starých, nemocných a suchých stromů a zbytků kmenů. Promyslíme si vhodnou náhradní výsadbu. Vyzkoušet lze nové zajímavé druhy, jako je anona, aronie, brusnice, dřín, kdoule, jeřabina, mišpule, muchovník, oskoruše, růže jablková či zimolez.

Kmeny mladých stromů

Před nočními a denními výkyvy teploty je chráníme kryty, nátěrem vápenným mlékem; kryty slouží i proti ohryzáníkůry zvěří.

Stromky vysazené na podzim

Stromky a keře vysazené na podzim dovolné půdy i ponechané v nádobách během suché zimy – bez sněhu a deště – mírně zalijeme, aby nevyschly.

Kmeny starších stromů

Očistíme je od staré kůry, mechu a lišejníků – snadno je oškrábeme drátěným kartáčem na podloženou tkaninu a vyhodíme do kompostu.

Peckoviny

Třešně, meruňky, broskve, švestky ani ryngle v tomto období neřežeme – rány se těžko hojí, hrozí tvorba klejotoku, infekce virovými, houbovými a plísňovými onemocněními.

Napadaný sníh

Odstraňujeme těžký, mokrý sníh z větví mladých stromů a keřů, aby se neohýbaly, případně nezlomily. Sníh z chodníku a terasy přihodíme ke kmenům ovocných dřevin nebo na jahodoviště.

Mumifikované plody

Obereme mumifikované plody, spálíme je či zakopeme – jsou zdrojem nákazy v budoucí sezóně. Také je nutné odstranit lepové pásy na kmenech proti píďalce zhoubné.

Jahody

Zkontrolujeme a doplníme přikrývku z chvojí (větve jehličnanů) na záhoně mladých jahod.

Text: Anna Szabóová :: Foto: Isifa/Shutterstock