Zahrada

Kuna, (ne)vítaný host. Jak na ni vyzrát bez zbytečných dramat

Někteří živočichové se kvůli své vynalézavosti pro nás stali nejen inspirací, ale i noční můrou. A k těm patří i těžko polapitelná kuna, i když je velmi užitečná v boji proti hlodavcům.

Jak se vypořádat s kunou: kuna skalní

Kuna skalní (Martes foina)

Jedním z nejběžnějších savců, se kterým se můžeme na zahradě, v domě nebo různých přístavcích potkat, je některými milovaná, jinými nenáviděná kuna skalní. Její přítomnost v domě či na pozemku naznačí prazvláštní zvuky šířící se z půdy, rozhryzaná tepelná izolace chaty či poškozená kabeláž pod kapotou auta. To jsou už reálné škody, které nám nejen překazí plány, ale přinutí nás i k neočekávaným finančním výdajům. Otázka tedy zní: jak se kuny zbavit?

Žije téměř v celých Čechách

Kuna skalní dorůstá velikosti přibližně 50 cm. Díky hmotnosti až 2 kg tak může připomínat mladou kočku. Vyskytuje se téměř po celém území Čech, přičemž preferuje otevřenou krajinu. Kromě kamenitých útesů se kunám zalíbilo i v okolí lidských příbytků. Aby ne, nacházejí zde dostatek úkrytů, je zde minimum predátorů, ale hlavně dostatek potravy. Řadí se k masožravcům. Primárně osidlují již vytvořené dutiny a vlastní nory si nehloubí. Lesům se však vyhýbají, v těchto biotopech žije jejich příbuzná kuna lesní (Martes martes).

jak se zbavit kuny: kuna skalní
Kuna skalní je typická bílou až žlutavou skvrnou na krku, která sahá až na vnitřní stranu předních nohou (kuna lesní má menší a žlutější náprsenku).

Dožívá se 10 let

Kuny žijí poměrně samotářský život. Výzkumy ukázaly, že jeden jedinec dokáže během života využívat areál o velikosti až 50 ha. Potkávají se v čase páření, který nastává v letním období. Tehdy může zahrádkáře překvapit hlasité pištění, které akt páření doprovází. Trvat to může i déle než hodinu. Samice bývá gravidní 9 měsíců a obvykle v předjarním období rodí dvě až šest slepých mláďat. Ze začátku se o ně starají oba rodiče, ale v pozdějším věku už jen matka. Pohlavně dospívají ve 3 letech. V přírodě se dožívají přibližně 10 let, ale v zajetí jsou známí jedinci, kteří žili úctyhodných 18 let.

Aktivní zejména v noci

Kuny jsou aktivní zejména v podvečerních hodinách a v noci, přes den jen minimálně. Nejvyšší aktivity dosahují v čase úplňku. Kromě vyhledávání potravy tráví množství času zkoumáním svého teritoria. Právě během tohoto průzkumu jsou schopné způsobit i škody na majetku. Na starších vozidlech často přehryzávají kabely. Tento jev byl spojený zejména s přidáváním rybího tuku do maziv a olejů. Různé předměty ve svém okolí hryžou i proto, že zkoušejí a učí se, co je jedlé, a co ne. Asi nejznámějším případem nechtěné činnosti kun bylo poškození elektroniky ve Velkém hadronovém urychlovači částic (CERN) ve Švýcarsku.

Masitý jídelníček

Potravinová nabídka pro kuny skalní je mimořádně rozsáhlá. Primárně se živí ptáčaty a ptačími vajíčky, která vyhledávají na zemi, ale i v dutinách stromů. Velmi rády si smlsnou i na hlodavcích, zejména myších a potkanech. A to tak významně, že v období, kdy na území Evropy nebyly rozšířené kočky domácí, využívali původní obyvatelé pro boj proti hlodavcům kromě užovek stromových právě také kuny.

Kuna skalní
Kuna dokáže velmi dobře šplhat do korun stromů.

Nemají problém ulovit i obojživelníky a plazy, naopak, v deštivém počasí konzumují i dešťovky. Jsou schopné dokonce vyhrabat i hnízda čmeláků a vos, pochutnávají si na jejich larvách. V okolí lidských sídel nepohrdnou ani mladými holuby nebo odpadky v odpadkových koších. Samy jsou kořistí zejména lišek a dravých ptáků. A ačkoliv nám jejich hravá a zvědavá povaha může způsobovat vrásky na čele, pro jejich mimořádný apetit při lovu hlodavců je považujeme za užitečné.

Adrián radí, jak vycházet s kunami v míru

  • Dosud nejlepší řešení, jak vyhnat kuny z prostoru chaty nebo domu, je prevence. Na trhu sice je množství různých chemických přípravků, které mohou pomoci s jejich vyplašením, nefungují však spolehlivě na všechny jedince. Nejlepší řešení je utěsnit všechny otvory pevným králičím pletivem. Před tím se však ujistíme, že v interiéru nejsou ptáci, netopýři nebo samotné kuny, které bychom tímto zásahem uvěznili.
  • Při boji s drobnými savci nepoužíváme lepové pásy. Jejich velkou nevýhodou je, že přichycený živočich umírá nesmírně dlouho na hlad a dehydrataci. I z toho důvodu se pro tyto účely už na našem trhu nenabízejí. Obzvlášť nebezpečné je jejich použití přímo na zahradě, kde tímto způsobem můžeme nechtěně zabít i ptáky nebo jiné drobné savce.
  • Kuny velmi lehce nacházejí potravu i v ptačích budkách. Při jejich konstrukci na to dbáme. Doporučuje se na přední část budky (tam, kde se nachází vletový otvor) použít alespoň dvě desky. Když se vstupní otvor takto prodlouží, kuna svojí zvědavou přední končetinou nedosáhne na ptáče či vajíčko.


Text: Mgr. Adrián Purkart, PhD.
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů