Zahrada

Rostliny, které okouzlují svou krásou i přes mráz a sníh

Ruch v přírodě před koncem roku utichá. Zahrady zahaluje zima a šeď, listy rostlin zdobí jinovatka, mráz na zamrzlé hladině jezírka kreslí nádherné obrazy. Nastává období vegetačního klidu a čas, kdy si můžeme od zahradních prací odpočinout.

Rostliny v zimě
Zdroj: Shutterstock

I v zimě můžeme venku pozorovat něžné květy čemeřice černé, vilínu či kaliny bodnantské. Určitě teď oceníme vždyzelené rostliny, ať už listnaté, nebo jehličnaté.

Hvězda měsíce

Skimie japonská (Skimmia japonica)

Tento nižší vždyzelený keř zaujme měkkými, sytě zelenými, kožovitými a mírně aromatickými listy. Dřevina je během zimy nápadná výrazně zbarvenými květními pupeny, které se na ní objevují na podzim a vykvetou až v dubnu.

Skimie
Zdroj: Shutterstock

Je dvoudomá, když vysadíme samčí i samičí rostlinu, dočkáme se na podzim i nápadně červených plodů. Pěstujeme ji ve volné půdě nebo ve vegetačních nádobách. Můžeme ji kombinovat s menšími jehličnany, jinými vždyzelenými listnáči i nižšími okrasnými travami.

Má ráda chráněné místo v polostínu nebo stínu, vyhovuje jí kyselejší a kyprá půda, ne moc vysychavá. Řez, tvarování ani přihnojování nebývá potřeba. Nenapadají ji nemoci ani škůdci.

v × š: 80 × 80 cm

Zimní zákoutí

I v nejchladnějších týdnech roku se v zahradě můžeme potěšit pohledem na zajímavé kvetoucí rostliny a zákoutí se zelení. Nyní sice není vhodné období na výsadby, ale je ideální příležitost na sbírání inspirací a plánování nových výsadeb. I takových, které krášlí v zimě.

Vilín prostřední ʻRipe Cornʼ (Hamamelis × intermedia)

Patří k vzácným a nejkrásnějším okrasným dřevinám a jeho pýchou jsou květy s nápadnými žlutými okvětními lístky. Rozkvétá v zimě. Na podzim jsou ozdobou krásně zbarvené listy. Roste široce rozložitě. Potřebuje dostatek prostoru, kyselejší a mírně vlhkou půdu.

Vilín
Zdroj: Shutterstock

v × š: 300 × 200 cm

Čemeřice ʻWinter Passionʼ (Helleborus × nigercors)

Překvapuje raným a velmi bohatým kvetením. Květy jsou bílé až žlutozelené. Zároveň upoutá pěknými vždyzelenými listy. Daří se jí v propustných a výživných půdách na dobře viditelných místech a v blízkosti dřevin, které kvetou v zimě.

v × š: 45 × 40 cm

Rostliny jako bojovnice s chladem

Mezi dřevinami najdeme hodně nenáročných a přizpůsobivých druhů, a dokonce i takových, jejichž krása nekončí ani v zimním období. Atraktivní jsou listy, a v některých případech dokonce v zimě i rozkvétají.

Mahonie střední ʻWinter Sunʼ (Mahonia media)

Jde o vždyzelený, pěstitelsky nenáročný keřík, který už začátkem prosince ozdobí sytě žlutá a voňavá soukvětí. Působí exoticky. Vyžaduje chráněné, spíš polostinné nebo slunečné místo s mírně vlhkou a kyselejší půdou.

Mahonie
Zdroj: Shutterstock

v × š: 200 × 150 cm

Mráz kouzelník

Mnoha trvalkám zůstávají na zimu listy, které mohou mít různou podobu a barevnost. Stačí jedna mrazivá noc a díky námraze se stávají vzácnými šperky záhonů. Najednou, i když jen na krátko, jsou více viditelné a zajímavé.

Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)

Vděčná, rychle rostoucí a pěkně kvetoucí půdopokryvná trvalka. Některé odrůdy mívají barevně výraznější listy. Daří se jí ve vlhké a výživné půdě, lépe poroste v polostínu.

Zběhovec
Zdroj: Shutterstock

v × š: 20 × 20 cm

Fotogalerie

Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů