Zahrada

Jak správně pečovat o chryzantémy

Můžete je pěstovat v květináčích i v záhonech. Chcete-li se chlubit nádhernými květy chryzantém, musíte se umět o rostliny důkladně postarat. Poradíme vám, na co se nejvíce soustředit.

chryzantémy

Správná péče o chryzantémy

Kontrolní seznam

Materiál do 130 Kč

  • hnojivo na chryzantémy do 80 Kč
  • insekticidní nebo fungicidní postřik do 52 Kč

Nářadí

  • motyka
  • konev s vodou
  • pracovní rukavice
  • zahradnické nůžky
  • opěrná síť
  • dřevěné kolíky
  • rozprašovač

Krok za krokom

Skvrnitost

Během deštivějšího počasí chryzantémy ohrožuje septoriová skvrnitost. Pomůže opakovaný postřik fungicidním přípravkem.

chryzantémy

Vyštipování

Chceme-li u velkokvětých kultivarů docílit pěkného květu, musíme koncem léta začít vyštipovat boční výhonky. Rostlina tak soustředí sílu do tvorby jednoho květu.

chryzantémy

Kolík

Vyšší druhy chryzantém potřebují pevnou oporu – dřevěné kolíky. Zatlučeme je hlouběji do půdy a rostliny k nim přivážeme.

chryzantémy

Síť

Máme-li na záhonu souvislý porost chryzantém, jako opora nám poslouží natažená síť. Můžeme ji natahovat postupně (ve dvou vrstvách), jak rostliny dorůstají.

chryzantémy

Plevel

Dáváme si záležet na tom, aby záhon s chryzantémami byl bez plevele. Ten jim totiž odebírá vláhu i živiny.

chryzantémy

Okopávání

Okolí rostlin je třeba důkladně kypřit. Ke kořenům rostlin se tak dostane více vzduchu, ty se rozrostou a zlepší se celkové podmínky pro růst.

chryzantémy

Zálivka

Chryzantémy paří k rostlinám s vysokou spotřebou vody. Zavlažujeme je ráno, pokud možno přímo ke kořenům, nikoliv na listy.

chryzantémy

Přihnojování

Velikost a kvalitu květů podpoříme pravidelným přihnojováním jednou týdně ve formě zálivky. Použijeme hnojivo určené pro trvalky.

chryzantémy

Retardátory

Kompaktního a zakrslého růstu docílíme postřikem s přípravkem ze skupiny rostlinných retardátorů. Rostliny budou mít tvar malých i větších klubek.

chryzantémy

Automatická závlaha

Chryzantémy se nádherně rozvinou a bohatěji pokvetou, když k nim přivedeme vývody automatické závlahy.

chryzantémy

Mšice

Začátkem podzimu můžeme najít na květních pupenech i pevných výhoncích mšice. Ihned je nutné použít insekticidní přípravek, případně rostlinné výluhy.

chryzantémy

Dobré rady

Volba místa

Chryzantémy nejkrásněji rozkvetou na slunných nebo polostinných místech chráněných před větrem. Půda by měla být mírně vlhká, výživná a propustná (nevysazujeme je do štěrkovité půdy). Sucho chryzantémám nevyhovuje, stejně tak ani zamokřená půda.

Ošetřování

Důležité je pravidelné zavlažování (nikoliv na listy) a přihnojování hnojivem určeným pro chryzantémy. Též se vyplatí odstraňovat odkvetlé květy – budou se tvořit další. Okolí vysazených rostlin je vhodné mulčovat organickým materiálem, například hrubším kompostem. Později na podzim je třeba do porostu nahrnout suché listí, případně jehličnaté chvojí. Po odkvětu se rostliny nestříhají (to až na jaře), odstraníme jen odkvetlé květy.

Rozmnožování

Chryzantémy se dobře rozmnožují dělením trsů na jaře. Nové rostliny lze sadit i brzy na podzim. Předpokladem zakořenění je teplejší a vlhké počasí.

chryzantémy

Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock