Zahrada

ZAHRADNÍ PORADNA: JAK PĚSTOVAT EUCALYPTUS

Dotaz: Bydlíme v panelovém domě, kde je velmi suchý vzduch. Dozvěděla jsem se, že vynikajícím osvěžovačem je australská rostlina Eucalyptus. Jak ji máme v panelovém bytě pěstovat?

Blahovičník (Eucalyptus globulus) je původem z Austrálie, do Evropy se dostal až v 19. století zásluhou německého botanika Ferdinanda von Müllera. Tento strom má hladký modrošedý kmen a ve své domovině dosahuje výšky 30–100 metrů. V našich podmínkách se pěstuje jako pokojová rostlina, která vytváří menší keřík.

  • Blahovičník potřebuje přiměřenou teplotu, asi 16 až 18°C, v zimě 10 až 12°C (v létě ho můžeme dát na balkon či terasu).
  • Rostlina vyžaduje jasné, ale rozptýlené světlo, některé druhy dokonce přímé sluneční záření. Dobře roste na východních a západních oknech.
  • Od jara do podzimu potřebuje bohatou zálivku,v zimě zálivku omezíme.
  • Zemina by měla být po celé období vždy mírně vlhká. Rostlinu lze snadno vypěstovat ze semen.

Blahovičník má bohaté využití léčí nachlazení, horečku, revmatické bolesti i úplavici. Eucalyptus obsahuje celou řadu vysoce účinných silic s hlavním obsahem cineolu, které usnadňují dýchání, pozitivně působí na podrážděnou sliznici dýchacích cest, tlumí kašel a uvolňují ucpaný nos. Silice obsažené v eukalyptu mají však i účinek zahřívací. Místo, na které jsou ve formě masti naneseny, se lépe prokrví a prohřeje.


Trápí vás rýma, máte problémy s dýcháním, kašlete, bolí vás klouby, jste nervózní? Potom je éterická aromatická látka zvaná eukalypt přesně to pravé pro vás.

Tipy na léčebné kúry

  • nalijte si pár kapek eukalyptového oleje do horké koupele, ucítíte vzpruhu a energii, zlepší se vám nálada
  • inhalujte eukalyptový olej, bude se vám lépe dýchat a preventivně se ochráníte před chřipkou (do mísy dejte 2 litry horké vody, 50 gramů čerstvých nebo sušených nadrcených listů)
  • působí antisepticky, uvolňuje hleny, pomáhá při nachlazení, výborně funguje jako antiseptické kloktadlo, lehce znecitlivuje a dezinfikuje (vhodné je pít 3krát denně eukalyptový čaj) eukalyptový olej se používá i jako povzbuzující prostředek (olej není vhodný pro astmatiky a pro malé děti)
Text: Ing. Ludmila Dušková :: Foto: autorka, Isifa/Shutterstock