Zahrada

Jak očistit a zřezat různé druhy okrasných trav (video)

Okrasné trávy jsou dnes v nabídce snad každého zahradnictví. Vysazují se na jaře, do léta dobře zakoření a zimu přežijí bez větší újmy. Ačkoliv jsou poměrně nenáročné na péči, na jaře jim musíme věnovat trochu víc času.

Jarní řez okrasných trav: zahrada s různymi druhy okrasných trav.

Očista a řez okrasných trav

Trávy brzy na jaře, přibližně v březnu, důkladně očistíme od suchých, odumřelých a poškozených částí. Z těch, které byly na zimu přikryté chvojím, například lalangy a ostřice, odstraníme zimní přikrývku. Je důležité to provést včas, než začnou vyrůstat nová mladá stébla, jinak by mohlo dojít k jejich poškození. Suchá stébla stříháme zahradnickými nůžkami nebo řežeme speciálním srpem téměř na úrovni půdy, u starších rostlin o něco výše.

U velmi starých a mohutných trsů můžeme použít i křovinořez. Stébla trav bývají ostrá, proto použijeme pevné pracovní rukavice. Řežeme je svázané do trsu, čímž se suché části snáze odstraní, nebo nesvázané a stébla potom vyhrabeme.

Menší druhy trav nestříháme, jen je důkladně pročistíme, případně opatrně prohrabeme hráběmi. Týká se to ostřic, kostřavy, biky, sedoulku a dalších. Kdybychom je ostříhali, velmi těžko by regenerovaly.

Pokud trsy trav uprostřed odumírají, jsou řídké nebo málo kvetou, je čas na zmlazení.


Péče a rozmnožování

Trávy po řezu důkladně zavlažíme, hlavně je-li slunečné a sušší jaro. Můžeme je přihnojit prosetým kompostem, který zapracujeme do půdy v jejich okolí. Jestli se v okolí trav rozrostly některé keře, ostříháme je, aby se k trávám dostal dostatek slunečního svitu.

Po ostříhání můžeme trávy zmladit. Ideální období je od března do dubna, potom zase až koncem léta. Starší trsy rozdělujeme před pučením nových výhonků ostrým rýčem nebo sekerou, jsou-li trsy velmi staré. Menší druhy trav se dají rozdělit a rozsadit na nová místa pomocí zahradnické lopatky.

Jarní období je ideální příležitostí na rozmnožování okrasných trav dělením trsů. Tímto způsobem můžeme získat zajímavé druhy i od sousedů.

Video jak řezat okrasné trávy

Materiál

  • prosetý kompost

Nářadí

  • zahradnické nůžky
  • pracovní rukavice
  • motyka nebo ruční kypřič půdy
  • konev s vodou
  • nádoba na odpad nebo pytel na biologický odpad
  • srp na okrasné trávy se zubatým ostřím
  • pevný provázek

Kdy vysázet nové okrasné trávy

Pozdější jaro je vhodným obdobím na výsadbu nových okrasných trav. Při nákupu dáme přednost jedincům s novými pučícími stébly, dobře zakořeněným. Po výsadbě okolí rostlin nemulčujeme drcenou kůrou, která pomáhá zadržovat v půdě vodu, protože trávám svědčí spíše suché stanoviště.

Tip na článek: Jedlé okrasné rostliny, které nesmí chybět na žádné zahradě

Ideální pro začátečníky

Okrasné trávy patří k nejméně náročným okrasným rostlinám. Jejich pěstování zvládne i začátečník. Nabídka je skutečně rozmanitá. Nižší, středně vysoké a vyšší druhy se uplatní v moderních i tradičních kompozicích. Vyniknou jako solitéry i zakomponované v záhonech s jinými okrasnými rostlinami. Mnoho druhů můžeme pěstovat i v nádobách na balkonech a terasách a vytvořit si tak netradiční kompozici. Nevadí jim ani větrno či sluneční žár. Kromě trvalých okrasných trav můžeme vyzkoušet i aktuální trendové trávy jednoleté.

Text, realizace: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů