Zahrada

Invaze z Asie: Rozeznáte slunéčko východní od naši „lidumilné“ berušky?

Slunéčko, lidově nazývané beruška, patří mezi nejoblíbenější hmyz. V posledních letech se ale Evropou šíří beruška, která do našeho prostředí nepatří.

invazní beruška východní

Slunéčko východní (Harmonia axyridis)

V naší přírodě nacházíme více než osmdesát různých druhů berušek, které se od sebe liší velikostí a zbarvením. Patří mezi významné predátory živící se mšicemi, a proto jsou v každé zahradě vítaným hostem. Nejčastěji se setkáme se slunéčkem dvoutečným (Adalia bipunctata) nebo slunéčkem sedmitečným (Coccinella septempunctata).

Slunéčka žijí většinou jeden rok, přičemž zimu přečkávají už jako dospělá. Jelikož nejen dospělí jedinci, ale hlavně jejich larvy zkonzumují velké množství mšic, v minulosti probíhaly pokusy o jejich komerční chov, aby se dala použít jako biologická ochrana rostlin. Začátkem 20. století výzkumníci zjistili, že nejlehčím druhem na chov a zároveň nejefektivnějším ničitelem mšic je slunéčko východní (Harmonia axyridis). Bylo jen otázkou času, kdy z uzavřených skleníků uteče do volné přírody. Od roku 2002 se začala volně šířit z oblasti jižní Belgie, až v roce 2008 dosáhla našeho území. Samičky tohoto druhu jsou schopné za svůj život naklást až dva tisíce vajíček, přičemž naše slunéčko sedmitečné jich naklade asi jen sto padesát. V našich podmínkách vytvářejí dvě až tři generace ročně a osidlují převážně koruny stromů a keře.

beruška sedmitečná
domácí beruška sedmitečná

Ačkoli bychom jako zahrádkáři mohli být za nového predátora mšic vděční, slunéčka asijská s sebou nesou množství negativ. Tento druh nepožírá jen mšice a jiné škůdce, ale neodmítne ani larvy našich původních druhů slunéček, vajíčka motýlů či užitečného hmyzu. I proto byla kvalifikovaná jako invazní živočichové.

K zimnímu spánku se ukládá později

S příchodem podzimu se zmenšuje i množství dostupné živé potravy. Zatímco naše původní slunéčka se ukládají k zimnímu spánku, slunéčko asijské si neváhá zpestřit potravu sladkými šťávami hroznového vína a jablek. Když je v ohrožení, šíří kolem sebe nepříjemně páchnoucí látku, která dokonce dokáže znehodnotit mošt během presování. Stává se také, že kousne člověka, což se projevuje podrážděním pokožky. Pravděpodobně si tak doplňuje sůl.

Tajemstvím úspěchu slunéčka východního v šíření se napříč světem je kromě velkého množství nakladených vajíček i jeho schopnost přezimovat. V původní oblasti výskytu přečkává zimu v různých skalních štěrbinách, které v blízkosti lidských sídel nahrazuje různými štěrbinami domů. I proto máme v podzimních měsících možnost pozorovat tisíce berušek, které se snaží najít si úkryt ve fasádě. „Líbí“ se jim hlavně světle natřené domy a bytovky. Často se tak nechtěně dostávají i dovnitř bytů, kde mohou být pro lidi obtěžující. Tam však nejsou schopné přečkat zimu, na to potřebují nevytápěné prostory. Zimují často ve velkých seskupeních.

Tip na článek: Čas na ochranu ovocných stromů: Na co nezapomenout v ovocné zahradě v listopadu?

Variabilní počet teček

Jak je vlastně rozeznáme od našich původních berušek? Jde o poměrně variabilní druh, podobný slunéčku sedmitečnému, avšak počet teček na jeho krovkách je mimořádně proměnlivý – může jich být 0 až 20. Výsledná kresba může nabývat různých forem. Předohruď je bílá, a proto se i z laického pohledu jeví přední část berušky nápadně světle zbarvená. V současnosti je slunéčko východní rozšířené ve všech teplejších oblastech našeho území a má potenciál se v nejbližších letech rozšířit i do vyšších nadmořských výšek a chladnějších dolin.

beruška dvoutečná
domácí beruška dvoutečná

Jak podpořit v zahradě přítomnost užitečných berušek?

  • Pokud se rozhodneme bojovat se mšicemi, snažíme se jako první využít všechny dostupné šetrné metody boje. Různé chemické kontaktní insekticidy totiž zabíjejí kromě mšic i užitečný hmyz, včetně našich druhů berušek.
  • Berušky se kromě mšic živí i pylem rostlin. Jejich výskyt v zahradě podpoříme vysazováním různých kvetoucích rostlin, na kterých se častěji objevují, například fenyklu, kmínu, koriandru, kopru, řebříčku, pažitky či limonky.
  • Naučíme se poznat vzhled larvy berušky, která se dospělci nepodobá, abychom ji omylem neničili.
larva berušky
Larva berušky sežere velké množství mšic.
  • Vnikání berušek do bytu nejspolehlivěji vyřeší kvalitní síťka na okna v kombinaci s údržbou těsnění samotných oken.
  • Velká množství asijských berušek se například z fasády nebo plotu nejsnáze odstraňují pomocí vysavače. Abychom zamezili jejich vniknutí do sáčku vysavače, na hrdlo hadice upevníme starou jemnou punčochu, kterou spolu s beruškami na konci vysávání vytáhneme a berušky usmrtíme.


Text: Mgr. Adrian Purkart
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů