Zahrada

DVŮR A ZAHRADA: SCHŮDKY NA DŘEVĚNOU TERASU

Schůdky stoupající na TERASU čelí vrtochům počasí a ruchu, který se ve dvoře a zahradě znásobuje pěkným počasím. Ačkoli mnozí z nás začínají s dočasnými krabicovými schůdky z paletových prken, dříve či později přijde na montáž pevných schůdků, které se nikdy NEROZKÝVAJÍ.

KONTROLNÍ SEZNAM

MATERIÁL

  • masiv

suchá smrková fošna 50mm

suchá smrková deska 32mm

  • podpora

betonová cihla

  • spojovací materiál

Botky trámové vnější 50×105 mm

Šrouby, např. HAPATEC 5×70 mm

Šrouby samořezné, např. 6×40 mm žlutý pozink

  • povrchová úprava

biocidní napouštědlo Colorlak Lignostop Hobby V 1042

Colorlak Profi olejová lazura O1020

Ředidlo Colorlak C6500

štětec Schuller Allround 72264

NÁŘADÍ A POMŮCKY

  • pila
  • hoblovačka
  • rázový šroubovák
  • kladivo
  • vodováha
  • lopatka
  • motyčka

1. PRODLOUŽENÍ

Pro zaměření si prodloužíme plochu terasy. Dvojice rovných desek nebo hranolků je stejně praktická, jako dlouhá stavbařská vodováha.

2. PŘEDSAZENÍ

Na latích vyznačíme předsazení schůdků. Na každý stupínek počítáme pohodlných 30 až 33 centimetrů prostoru.

3. SROVNÁVÁNÍ

Terén je často rovný a nejednou v mírném svahu. Srovnáme si proto zeminu do vodováhy, abychom mohli připravit opěrné body pro osazení.

4. OPORA

Nejlevnější oporou jsou mrazuvzdorné cihly z betonu, které sázíme do lůžka. Můžeme je podsypat pískem nebo kamenivem, pokud nám nesedí.

5. ZAMĚŘENÍ

Odměříme si výškový rozdíl mezi oporou a pochozí plochou terasy. Získáme tak druhý rozměr, který budeme potřebovat pro návrh.

6. MAKETA

Kartonová maketa dává jistotu, že schody budou přesně takové, jak je potřeba. Kreslíme na ni stupně i nášlapnou vrstvu jednotlivých schodnic.

7. ROZMĚRY

Ze seříznuté makety odvodíme šířku a délku materiálu, který budeme potřebovat pro výrobu ramen. Do metrové šířky schodů stačí dva kusy.

8. PŘÍPRAVA

Fošnu omítneme, abychom měli alespoň jednu ostrou hranu, srovnáme a nahoblujeme na tloušťku 48 milimetrů. Dáváme pozor na příčné suky.

9. VYŘEZÁNÍ

Ze šablony přeneseme linie na desku, obtáhneme je pomocí pravítka a vyřežeme přímočarou pilou. Nový plátek s ostrým šavlovým zubem dá řezům přesnost.

10. ZÁŘEZ

Přímočarou pilou vyrobíme i zářezy pro zasunutí tesařských kování. Budou to tři řezy umístěné těsně jeden vedle druhého.

11. NAPOUŠTENÍ

Ramena důkladně ošetříme biocidním napouštědlem. To vytvoří chemickou clonu proti hmyzu, řasám, houbám a plísním na všech kritických plochách.

12. PATKY

Z lepenky nebo plastokartonu vytvoříme patky, které zabrání vzlínání vlhkosti ze země do dřeva. Upevníme je hřebíky.

13. KOVÁNÍ

Na ramena přišroubujeme tesařské kování, které zasuneme do připravených drážek. Volíme šrouby s hrubým dříkem, aby měly únosnost.

14. OSAZENÍ


Ramena přišroubujeme k čelu terasy. Měly by vám vytvořit dokonalou kontaktní plochu na zemi i na terase. To zajistí potřebnou stabilitu.

15. SCHODNICE

Z 32mm masivu si nařežeme a nahoblujeme latě na schodnice. Šířku rozpočítáme tak, aby byly vzory nášlapné plochy symetrické a s dělicími spárami.

16. FRÉZOVÁNÍ

Na hranách vyfrézujeme fazety nebo zaoblení. Ti zabrání vyštipování při používání a vytvoří plynulý přechod pod povrchovou úpravou.

17. OŠETŘENÍ

Napouštědlem důsledně ošetříme i schodnice. Aby proniklo do hloubky, předem si jejich povrch přebrousíme, abychom otevřeli vlákna.

18. LAZUROVÁNÍ

Suché nášlapné desky a všechny dílce schodiště ošetříme olejovou lazurou. Ta zvýrazní kresbu a zajistí dlouhověkost. Zakryje i lesk kování.

19. MONTÁŽ

Po zaschnutí lazury montujeme stupnice terasovými šrouby do ramen, vždy ve dvojicích, abychom zabránili prohýbání během stárnutí.

dobré rady

ŠABLONA

  • Pokud zaměříte výšku a délku schodiště, získáte obdélník, který si vyříznete z kartonu. Nyní se můžete pustit do jeho dělení na jednotlivé schody. Rozpočítejte počet stupínků a rozdělte obdélník do výškových pruhů. Následně ho rozdělte na sloupce. Vznikne vám šachovnice, ze které lze vyčíst geometrii schodů.
  • Ve druhém kroku si na každý stupínek vyznačíte nášlapnou desku. Bude to tloušťka, kterou musíte odečíst, takže spodní schůdek se nyní jeví být o kousek nižší než ostatní. Pokud pod touto sestavou nakreslíte šikminu, která prochází pod schody v tloušťce alespoň 8 centimetrů v nejužším bodě, máte šablonu pro ramena schodiště.
  • Předností tohoto přístupu je, že šablonu můžete přiložit k terase dříve, než se pustíte do výroby schůdků. Pokud se vám cosi nezdá, můžete to za běhu upravit. Přestože najdete na internetu desítky interaktivních kalkulaček pro výpočet, tento přístup je nejjistější.
  • Dávejte si pozor na to, aby byly schodnice dostatečně dlouhé, musí se na ně vejít pohodlně celá bota. Výška stupnic určuje pohodlí. Pokud na terasu často nosíte z kuchyně hromadu věcí na grilování, méně strmé schůdky budou pohodlnější než ty s vyšším převýšením.

OCHRANA

Životnost schodů závisí na tom, jak dobře je dokážete chránit před nepřízní počasí. Aby se olejová lazura dostala do hloubky, výhodné je před nátěrem všechny dřevěné povrchy přebrousit. Nám se pro otevření struktury osvědčil brusný papír zrnitosti P80, který vytvoří na povrchu pro syntetické nátěry jemný plyš, který znásobí matný efekt povrchové úpravy.

Text, foto a realizace: Milan Gigel