Zahrada

Dopřejte zahradě dostatek vláhy

Pro hezkou a zelenou zahradu je důležité její udržování. Vůni, svěžest a úrodu ovlivňuje kvalita půdy a její zavlažování. Automatické systémy zaručí optimální způsob, čas i množství potřebné vody, aby zalévání bylo nejúčinnější a neškodilo.

impulzivní kruhový zavlažovač for_q

„Automatické zavlažování je samozřejmě vhodné pro větší plochy. Trávníky, keře i záhony pravidelně udržuje vlhké a tím šetří čas i vodu. Využít se ale dá téměř všude, i na terase nebo balkonu,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach. Automatické zavlažování je také ideální, pokud chcete odjet na letní dovolenou. Pokud jste vložili do své zahrady mnoho úsilí a péče, nebudete ji chtít s chladným srdcem nechat příliš dlouho suchou. A ne vždy se o ni může postarat soused nebo babička. Automaticky řízené zavlažování se o vše postará i bez vaší přítomnosti.

Automatické a poloautomatické zavlažování

Automatické zavlažovací systémy jsou řízeny automaticky, pomocí rozvodů a zavlažovacího počítače. Ty se instalují na vodovodní kohout nebo třeba k nádrži s dešťovou vodou. Počítač automaticky řídí připojené zavlažovací vedení. Takto lze připojit a ovládat až šest zavlažovacích rozvodů najednou. V závislosti na modelu může zavlažovací počítač uložit několik různých zavlažovacích programů, různé instrukce pro na sebe navazující dny nebo, v jednoduché variantě, pouze jeden denní čas zavlažování.

Poloautomatický systém je řízený manuálně, pokud chcete zalévat zahradu, musíte ručně pustit vodovodní kohout. Ruční ovládání je vhodné pro jedno zásobovací vedení, při několika vedeních je nutné připojit vícecestný rozvaděč. Poloautomatické zavlažování je pohodlné, ale musíte hlídat dobu zalévání a vše řídit sami.

Prvky zahradního zavlažování

Z tohoto základního připojení se zavlažovací systém rozvádí po zahradě. Klasické postřikovače z malých trysek vydávají paprsky vody a přitom se otáčí nebo vodu impulzně stříkají, hodí se tak pro zavlažování trávníku. Druhou variantou jsou odkapávací trysky, které vydávají vodu po kapkách a hodí se na zalévání záhonů nebo i pro květinové truhlíky. Pro novou výsadbu se hodí mlhové trysky a pro úzké plochy s rostlinami pásové trysky. „Chytrým řešením je měřič vlhkosti půdy for_q, který před každým zavlažováním pomocí počítače for_q změří vlhkost půdy a pokud je dostatečná, zůstane ventil zavlažovacího počítače zavřený,“ popisuje David Benda z Hornbachu. Všechny výrobky a příslušenství vhodné pro zavlažování zahrady můžete koupit i on-line a nechat pohodlně doručit domů.

senzor vlhkosti for_q na trávniku
Senzor vlhkosti for_q

Instalace zavlažovacího systému

Pokládka zavlažovacího systému není náročná – stačí vykopat příkopy, do nich položit příslušenství a příkopy zase zasypat. Důležité je ale vybrat a použít to správné příslušenství. Nechte se inspirovat praktickým návodem, jak vybrat a položit zavlažovací systém. „Při plánování zavlažování si nakreslete zahradu, včetně stromů, živého plotu a záhonů. Vyberte a po plánku rozmístěte takový systém, který se do ní hodí. Pak už stačí jenom vytisknout nákupní seznam, schémata a průvodce instalací; a pustit se do práce. Pokud se vám zavlažovaní nedaří naplánovat online, stavte se v Hornbachu na prodejně a my vám s tím poradíme. Anebo stačí donést všechny potřebné informace a po zpracování návrhu vás budeme kontaktovat,“ radí David Benda z Hornbachu.

Využívání dešťovky

Zalévání dešťovou vodou šetří peněženku i přírodní zdroje. „Pro zavlažování zahrady je dokonce vhodnější než voda z kohoutku, neobsahuje totiž chlór, je chudá na soli a minerály a tak nedochází k zasolování půdy,“ radí David Benda z Hornbachu. Dešťovou vodu lze využívat nejen k zavlažování zahrady, ale například i na splachování nebo praní prádla. Pro tyto účely je vhodnější podzemní nádrž, která je připojena na samostatný rozvod vody v domě. Pro zalévání zahrady postačí nadzemní nádrž na dešťovou vodu.

sud na dešťovou vodu

ZDROJ: PR článek společnosti HORNBACH