Zahrada

Doplňujeme starší štěrkový záhon (video)

Štěrkové záhony najdeme v nejedné zahradě či předzahrádce. Časem však takovýto záhon může nečekaně změnit podobu. V našem případě nepřečkal zimu plazivý jalovec. Co s uvolněným místem?

zahrada se štěrkovým záhonem

Tento zahradní prvek je poměrně nenáročný na údržbu, nejvíce práce je snad jen při jeho zakládání. Důležité je kvalitně připravit půdu, položit na ni potřebnou textilii, vysadit rostliny a nasypat kolem nich vybranou frakci štěrku. Štěrkový záhon se hodí hlavně do moderních městských zahrad, tam, kde téměř celý den svítí slunce a je tepleji. Nejméně vhodný je pod stromy, protože je nepraktický při čištění od napadaného listí.

Jaké rostliny vybrat

Ideální pro pěstování ve štěrkových záhonech jsou suchomilné trvalky. Jejich spektrum je velmi široké a můžeme si je koupit od jara do podzimu. Mnohé se vyznačují velmi dlouhým obdobím kvetení, a tak mohou být dekorativní během celé sezóny. Kromě trvalek si ve štěrkových záhonech našly své místo i okrasné trávy, ať už vyšší, středně vysoké nebo nižší; v jejich případě máme vždy možnost vybírat z mnoha zajímavých druhů, dokonce kultivarů. Okrasné trávy vytvářejí harmonické kombinace s trvalkami. Další skupinou rostlin, která by v tomto záhoně měla být zastoupena, jsou cibuloviny. Pokud si správně vybereme, budeme se moct z jejich květů těšit od jara do konce léta. Vhodným obdobím pro výsadbu většiny cibulovin je právě brzký podzim, kdy je i nejširší obchodní nabídka.


Nízké dřeviny

Štěrkové záhony mohou poskytnout prostor i pro zajímavé okrasné dřeviny. Ideální jsou jehličnany – spíše nižší, kompaktně rostoucí i zakrslé a též opadavé nízké listnaté keříky. Buď druhy s barevnými listy, nebo množstvím květů. Při výběru vhodných rostlin se musíme řídit požadavky jednotlivých druhů. Přednost je třeba dát jedincům majícím v oblibě slunce, pěstitelsky nenáročným a dlouhověkým. Do menších záhonů nevybíráme příliš mnoho různých rostlinných druhů, soustředíme se maximálně na tři až čtyři druhy, ale z každého raději více kusů. Nezapomeňme, že pokud se na štěrkový záhon díváme z jedné strany, vyšší rostliny dáváme do pozadí a nižší do popředí.

Ideální období

Pro dosazování štěrkového záhonu je ideální období na konci léta a začátkem podzimu. Půda je po létě zahřátá, je předpoklad častějších srážek a noci jsou už chladnější. Rostliny se ještě stihnou zakořenit a první zimu tak přežijí bez větší újmy. Zároveň je to skvělá možnost zakomponovat do záhonu i okrasné cibuloviny. Rostliny vysazujeme s kompaktním kořenovým balem, ne moc hluboko a v dostatečných rozestupech od sebe. Protože štěrkové záhony se před nasypáním štěrku pokrývají speciální textilií, je nutné ji před výsadbou na vybraných místech rozřezat a do odkrytých míst potom můžeme vysazovat rostliny. Kořenové baly rostlin je vhodné zasypat ne původní zeminou z výkopu, ale kvalitním zahradnickým substrátem. Po výsadbě rostliny zalijeme, přihnojovat je již nemusíme a přihrneme k nim štěrk, který jsme před výsadbou odsunuli.

Materiál

  • levandule (Lavandula officinalis)
  • ostřice (Carex)
  • lalang (Imperata cylindrica ´Red Baron´)
  • kosmatec (Delosperma Cooperi)
  • svíčkovec (Gaura Lindheimeri)
  • další trvalky podle potřeby (dračík, čistec, trávnička)
  • zahradnický substrát 20 l

Nářadí

  • zahradnická lopatka
  • konev s vodou
  • pracovní rukavice
  • nádoba na odpad
  • zahradnické nůžky
  • nůž nebo nůžky

Starostlivost o vysazené rostliny v štěrku

Vysazené rostliny průběžně zavlažujeme. Není nutné často, v tomto období se můžeme spolehnout i na déšť. Podle potřeby odstraňujeme odkvetlé květy. Rostliny můžeme i zastřihnout, budou působit hustěji a kompaktněji. Nemusíme se toho bát hlavně u levandule, jíž bude třeba odstranit alespoň odkvetlé kvítky. Pokud se na záhonu vyskytne plevel, musíme ho hned zlikvidovat. Vysazeným vyšším dřevinám dáme pevné opory a zároveň u nich dbáme o ještě intenzivnější přísun vláhy než u ostatních vysazených rostlin. Dbejme též na to, aby kořenové krčky rostlin byly obsypány štěrkem. Neměly by být obnaženy. Žádné jiné speciálnější zásahy nejsou nutné. Většinou jde o rostliny, které jsou odolné, nenapadají je škůdci ani netrpí nemocemi. Koncem léta však můžeme dopřát vysazeným jehličnanům zálivku hořkou solí, která zabraňuje hnědnutí jehličí.

Přečtěte si také: Květinové záhony s minimální potřebou péče

Rostliny pro štěrkový záhon

Rozchodník (Sedum spectabile)

Klasika, která nesmí chybět v žádném štěrkovém záhoně. Je to pěstitelsky nenáročná a dlouhověká rostlina. Krásně kvete, nejčastěji růžově nebo bordó, odkvetlá soukvětí zdobí záhon i během zimy. Rostlina je pěkná, je-li vysazena v několika kusech. Hodí se do středu záhonu.

rozkvetlý rozchodník

Denivka (Hemerocallis hybrid)

Jde o oblíbené rostliny, které vytvářejí pěkné trsy trávovitých listů. Zaujmou trychtýřovitými, nejčastěji oranžovými nebo i žlutými květy. Ideální je vytvořit z denivek menší a větší skupinky. Můžeme si zvolit vzrůstově nižší i vyšší druhy. Podle toho je umísťujeme do záhonu.

květy denivky

Okrasný česnek (Allium christophii)

Velmi pěkný druh okrasného česneku, který je jako stvořený pro štěrkové záhony. Cibule je nejlepší vysadit na podzim. Má rád slunce, teplo a sucho. Nepotřebuje žádnou péči, před létem ale překvapí krásnými soukvětími s hvězdicovitými květy. V záhoně mu bude nejlépe uprostřed nebo na jeho okraji.

okrasný česnek ve fialové barvě

Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů