Zahrada

Dokonalý trávník: Jak oddělit záhon od trávníku?

Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy – třeba chodníky s trávníkem či trávník se záhony. Aby tyto přechody působily nenásilně, je třeba vymyslet, jak je vhodně oddělit.

dokonalý trávník

Vytvořit plynulý přechod mezi různými druhy povrchu nemusí být žádný problém a lze jej zvládnout po stránce estetické i technické. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

Je třeba vytvořit rozhraní

Mezi jednotlivými plochami se vyplatí vytvořit rozhraní. Na výběr máme několik možností. Trávník se dá oddělit pomocí obrubníků, palisád, náspů z kamínků či kulatin. Vzhled těchto obrubníků by neměl nijak narušovat harmonii zahrady a také by neměl bránit péči o rostliny ani údržbě samotného trávníku. Nevhodné okraje nám mohou snadno poškodit i sekačku.

Budujeme skrytý obrubník

Plastový obrubník rozložíme po délce a na koncích zatížíme k vyrovnání. Odstraníme zeminu na výšku skrytého obrubníku a následně vyplníme oddělený prostor kačírkem nebo mulčem. Pro alternativní a rychlejší instalaci si rýčem připravíme v zemi drážku. Do drážky pak obrubník zatlačíme nebo zatlučeme, a to nejlépe gumovou palicí.

trávník

Obrubník usadíme na úroveň terénu. Může přesahovat zhruba o 1 cm. Pro lepší manipulaci ho lze přichytit do boční stěny země kovovým hřebem. To platí i pro spojování. Konce skrytého obrubníku přeložíme přes sebe a hřebem zafixujeme v půdě.

trávník

Usazený skrytý obrubník zasypeme požadovaným výplňovým materiálem. Na dno můžeme dát geotextilii proti protlačení zeminy do výplňového materiálu.

trávník

Skrytý obrubník  nepotřebuje  žádné speciální doplňky na údržbu ani kotvení. Ke zkrácení nám stačí zahradnické nůžky nebo pilka na železo, kladívko a gumová palička. Jednotlivé pásy je možné na sebe napojit a vytvořit tak kompaktní a nekonečný pás bez mezer.

trávník

Oddělení dá vyniknout jednotlivým plochám

Skryté obrubníky jsou vyráběny v různých šířkách a délkách. Pokud se dobře položí, dají krásně vyniknout odděleným plochám. Mají univerzální použití jak na zahradách, tak i v parcích a na veřejných prostranstvích. Umožní nám během krátké doby vkusně oddělit trávník a květinový záhon, zatímco obruba, která tyto dva zahradní prvky odděluje, zůstává skrytá před zraky kolemjdoucích.

Vzhledem k životnosti těchto obrubníků, která je bez problémů 30 let, odpadá pravidelné pracné a zdlouhavé obrývání záhonů, spojené s neustálým odstraňováním plevelů.

Volba materiálu

Rozhodnout se tedy můžeme mezi dřevem, betonem, tvarovkami, kamenem, plechem nebo plastem. Právě plast nabízí velice zajímavé řešení v podobě skrytého obrubníku. Oproti klasickým betonovým či kamenným má hned několik výhod. Vyrábí se z recyklovaného materiálu LDPE, který je trvanlivý, odolný a lehký. Manipulace s ním je velmi snadná, stejně tak jako jeho montáž. Dá se lehce zformovat do požadovaného tvaru. To nám dává svobodu k vytvoření oblouků a křivek podle našich představ.

trávník

Text: Jan Kopřiva
Foto: autor, isifa/Shutterstock