Zahrada

Co roste na Novém Zélandu

Nový Zéland patří k nejvzdálenějším destinacím

Nový Zéland se stejně jako ČR nachází v mírném klimatickém pásmu, jen je díky svému ostrovnímu charakteru bohatší na srážky a vzdušnou vlhkost. Vzhledem ke svému rozložení, se počasí na severním a jižním ostrově celkem dost liší. Na severu je po většinu roku teplo a slunečno, v zimě se spíš než sněhu dočkáme deště. Severní ostrov je pak chladnější a rozdíly mezi zimní a letní teplotou jsou výraznější. Roční období jsou logicky opačná, než jsme zvyklí. Pokud tedy zavítáte na Nový Zéland kolem Vánoc, vstoupíte do plného léta.

Zahrádky u protinožců

Zahradničení mají Novozélanďané v oblibě a naprostá většina zahrádek bývá pěkně upravená. Častými dřevinami jsou okrasné druhy třešní; sakury také lemují řadu chodníků a zdobí mnoho rodinných zahrad a parků. Patrný je anglický vliv, takže se nezřídka setkáme s růžemi, levandulí, hortenziemi, travinami, cihlovými zdmi a dřevěnými lavičkami. Styl je často velmi rozvolněný, bez řádu a organizace, v duchu „neuspořádaně rostoucí zahrady“. Zahrada ale představuje hlavně funkční místo, a tak mívá často v centru bazén nebo posezení s barbecue.

Posezení na zahradě s přáteli spolu s grilováním je zde velmi oblíbené a prostor pro ně se najde i na těch nejmenších zahradách. Zahradnictví, kromě běžného sortimentu a novinek, pamatují i na původní druhy; mnohdy jim je vyčleněna samostatná sekce. Toto dělení je celkem chytré a praktické, protože jak místní obyvatelé, tak turisté se mohou rychle a velmi názorně něco dozvědět. K původním druhům, které i nám mohou být povědomé, patří třeba některé druhy hebe, ostřic, lenovník (Phormium), nohovec (Podocarpus halli), kapradiny (Dicksonia), železnec (Metrosideros), pabuk (Nothofagus menziesii, N.solandri) aj.

Specialita: stromové kapradiny

Specialitou Nového Zélandu jsou majestátní stromové kapradiny, které místy dávají krajině až pravěký ráz. I když se to zdá na první pohled neuvěřitelné, také na našich terasách se dají některé z nich pěstovat. Počítejte jen s tím, že i v nádobě mohou narůst do značných rozměrů. V závislosti na nabídce zahradnických prodejen se můžeme nejčastěji setkat s rody Cyathea nebo Dicksonia.

Kapradiny dobře porostou v dostatečně velké nádobě  na terase nebo v zahradě. Umístíme je na světlé až polostinné místo, nikdy ne na úpal. Pravidelná zálivka a občasné rosení by mělo být samozřejmostí. Na zimu je přeneseme nejlépe do zimní zahrady nebo haly, kde je dost světla a teploty 8 až 12 °C. Cyathea se dá v mládí pěstovat jako pokojová rostlina v bytě. Starším rostlinám ale bude lépe vyhovovat letnění venku a bezmrazé přezimování na světlém místě.

Vánoční strom

Stejným způsobem, tedy jako nádobovou rostlinu, můžeme pěstovat železnec neboli novozélandský vánoční strom (Metrosideros excelsa). Nároky této dřeviny na péči jsou ale mnohem nižší. Snese i plné slunce a občasné vyschnutí, přes zimu si vystačí s teplotou okolo 5°C.

Novozélandský endemit lenovník (Phormium) lze díky jeho mrazuvzdornosti pěstovat u nás v teplejších oblastech i v půdě. Vzhledem trochu připomíná juku. Preferuje slunce ale snese i polostín, na půdu není nijak náročný, a dokonce zvládne i zamokření. Na zimu je ovšem lepší rostliny ochránit vyšší vrstvou mulče a netkanou textilií. V chladnějších oblastech bývá lepší lenovník pěstovat v nádobě a na zimu jej přenést pod střechu. Velmi záleží na charakteru zimy, a pokud mrazy nedosahují extrémně nízkých teplot, měl by lenovník venku vydržet. Existuje řada kultivarů s různou výškou, barvou květů a listů. Lenovník je výrazná, dominantní rostlina, která se nejlépe hodí k soliternímu použití. Díky svému tvaru vhodně doplní i moderně řešené, minimalistické zahrady a architekturu.

Připravila: Daniela Dušková, foto: autorka; vydáno v RPN 12/2012