Zahrada

ČAS VÁNOČNÍ HVĚZDY: Může být jedovatá?

Patří mezi nejkrásnější pokojové rostliny kvetoucí v tomto období. Ale pozor, může být i nebezpečná!

Půvabné barevné listeny chrání drobné nažloutlé kvítky.Těch je třeba si všímat i při nákupu – pokud jsou odkvetlé, rostlina vydrží v bytě krátce.

Jak pěstovat vánoční hvězdu?

Dopřejme vánoční hvězdě dostatek světla, mírně vlhký substrát a občasné orosení. Pozor! Nesnáší horký vzduch z radiátorů a průvan. Neumisťujme ji na místa, kudy může při větrání proudit studený vzduch zvenčí. Ideální je, pokud s rostlinou už nemusíme hýbat. Na nežádoucí přemisťování často reaguje shazováním listů.

Je vánoční hvězda jedovatá?

  • Pryšec neboli lidově vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) je jedovatá rostlina. Její mléčná šťáva obsahuje látky dráždící pokožku a sliznici, proto je třeba se kontaktu s ní vyvarovat.
  • Rostlina obsahuje diterpenní amyril a germanicol. Jde o složky, které jsou nebezpečné pro všechna domácí zvířata. Po konzumaci listů může nastat silné podráždění sliznice, zvracení, krvavý průjem, nízká teplota, poruchy srdeční činnosti až smrt. Máte-li v bytě domácí zvířata, které by ji mohly ozobávaz či okusovat, vánoční hvězdu rnedoporočujeme.
  • V domácnosti s dětmi by se neměl pěstovat hvězdník, rizikové pro děti mohou být i okrasné lilky, papričky či vánoční hvězdy, hlavně jejich šťáva. Také je třeba vyhnout se řemenatce a bramboříku.

Text: redakce :: Foto: Isifa/Shutterstock

Nepřehlédněte