Zahrada

6 věcí, které můžete použít jako zahradní hnojivo

Výživné hnojivo, a to zcela bez umělých složek, si vyrobíme i sami v zahradě.

Zdroj: Shutterstock

1 Výluh z kompostu

Domácí kompost je plný života. Kromě miliard užitečných mikrobů se v něm nacházejí mykorhizní houby, bakterie schopné absorbovat vzdušný dusík a nematody, které napadají slimáky a plzáky. Když kompost zalijeme, rychle se namnoží. Výluh z kompostu podpoří růst a zdraví rostlin, zvyšuje úrodu. Ačkoli tato tvrzení nejsou zatím vědecky dokázána, přinejmenším pomocí výluhu získáme snadno aplikovatelné tekuté hnojivo plné živin.

Příprava výluhu může být jednoduchá i komplikovanější. Někteří do kompostu s vodou vhánějí vzduch, aby podpořili množení mikroorganismů, a přidávají melasu či mořské řasy. Nejjednodušší je však kompost na pár dní namočit, potom zředit vodou na barvu slabého čaje a zalít rostliny. Tekutinu spotřebujeme do 48 hodin. Pokud začne páchnout, je už „stará“. Výluh je vhodný pro všechny rostliny na podporu růstu.

lití výluhu z kompostu do půdy
Zdroj: Shutterstock
  1. Vezmeme bavlněnou tašku anebo jutový pytel a vsypeme do něho na rýč dobře vyzrálého kompostu. Kompost můžeme vsypat i přímo do vody, ale potom ho budeme muset přecedit skrz staré síto.
  2. Tašku dáme do vědra a zatížíme cihlou či kamenem. Zalijeme dešťovou vodou nebo vodou z kohoutku, kterou jsme nechali pár dní odstát, aby z ní vyprchal chlór. Kompost necháme louhovat 48 hodin.
  3. Kompost může začít bublat a pěnit, což jsou známky fermentace. Nakonec tašku vyndáme, necháme odkapat, její obsah vysypeme nazpět na kompostoviště a výluh použijeme co nejčerstvější.

2 Popel ze dřeva

Popel ze dřeva má vysoký podíl draslíku. Můžeme ho použít pouze tehdy, pokud jsme netopili zároveň i uhlím, případně dřevotřískou nebo nevhodnými materiály. Nepoužíváme podpalovač. Popel zlehka zahrabeme do půdy okolo rostlin. Je alkalický, a tak snižuje riziko nádorovitosti kořenů kapustovin. Nepouží­váme ho na kyselomilné rostliny, maliny a brambory. Vhodný je zejména na kapustoviny, pivoňky a plamének.

3 Zeleninové slupky

Na podzim vykopeme v záhoně rýhu. Do ní vsypeme vrstvu zeleninových slupek, zahrneme půdou, opět přidáme vrstvu slupek a nakonec dáme půdu. Navrch nasypeme přibližně 10cm vrstvu kompostu. Další rok tento řádek využijeme především na tykve, fazoli a slunečnice.

Zeleninové slupky na kompost
Zdroj: iStock

4 Kávová usazenina

Má vysoký obsah dusíku, draslíku a základních minerálů. Po vypití kávy ji zředíme vodou a zalijeme jí rostliny nebo přidáme přímo do kompostu. Průběžně (například během zimy) ji můžeme shromažďovat a sušit a v sezoně sypat k rostlinám. Její nízké pH vyhovuje zejména kyselomilným rostlinám. Nepřeháníme to však, kofein zpomaluje růst, pokud se použije v nadměrném množství. Nejlépe se hodí pro borůvky, maliny a rododendrony.

5 Vaječné skořápky

Obsahují vyšší podíl vápníku, který je důležitý pro stavbu buněčných stěn. Nadrtíme je a usušíme na slunném parapetu. Čím jemněji je nadrtíme, tím budou pro rostliny přístupnější. Drť rozsype kolem stromů a jiných rostlin. Nejlepší jsou pro kapustoviny, jabloně a třešně.

6 Moč

Jde o jeden z nejjednodušších hnojicích prostředků, který si můžeme v domácích podmínkách připravit. Půjde o rychle působící hnojivo bohaté na dusík. Moč zdravého člověka je sterilní, používáme ji, pouze když jsme zdraví, případně pokud dlouhodobě neužíváme léky. Rozředíme ji s vodou v poměru 1 : 20. Roztokem zaléváme půdu, ne rostliny. Vhodný je zejména pro okrasné rostliny a trávník.

Text: redakce
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů