Infekční choroby způsobují patogenní organismy, které se za příznivých podmínek velmi rychle šíří a zasahují velké plochy trávníku. Naopak, neinfekční onemocnění se objevují při nevhodných podmínkách pro růst travin.
Kdy mluvíme o nevhodných podmínkách?
Nevhodné podmínky, které doslova ničí váš trávník, mohou mít různý původ. Mezi nejčastější patří:
- příliš suchá nebo naopak velmi mokrá půda,
- příliš kyselá nebo zásaditá půdní reakce,
- nedostatek některých živin v půdě.
Obecně však platí, že má-li trávník ideální pěstitelské podmínky, je vůči chorobám velmi odolný.
Za problémem hledejte houbu…
Infekční choroby trávníků nejčastěji způsobují nižší a vyšší houby, které se rozmnožují výtrusy. Právě ty umožňují velmi rychlé a snadné šíření nemoci i na další rostliny v porostu – trávník nevyjímaje. Původcem jsou obvykle různé druhy rzí nebo plísní, proti nimž je nutné zasáhnout.
Jak? Osvědčenými fungicidními postřiky nebo odstraněním příčin, které podporují šíření houbového onemocnění.
Obecně platí, že máte-li podezření na houbové onemocnění, je lepší poradit se s odborníkem. Neuvážené zásahy mohou trávník poškodit ještě více.
Nejčastější choroby trávníků
1. Rez travní (Puccinia graminis)
Objevuje se nejčastěji na konci léta. Poznáte ji podle žlutooranžových až červenohnědých práškovitých výstupků na listech či stéblech trávy.
Preventivně se doporučuje odstranit napadené části trávníku. Chemická ochrana je možná postřikem – buď preventivně, nebo při prvních příznacích.
2. Korunková rez (Puccinia coronata Corda)
Tato rez se vyskytuje hlavně v horkém období, často právě během léta. Projevuje se žlutočervenými skvrnami, které se rychle šíří vzduchem. Na horní straně listů vznikají žluté skvrny, které postupně přecházejí do oranžové až hnědé.
Zajímavostí je, že výskyt tohoto onemocnění může způsobit časté sečení – tráva pak trpí nedostatkem živin a je oslabená vysokými teplotami. I se sečením je tedy vhodné to nepřehánět.

3. Sněžná plíseň (Monographella nivalis)
V našich podmínkách se jedná o jedno z nejčastějších onemocnění po zimě, zejména pokud byl trávník dlouhodobě pokrytý sněhem bez předchozího promrznutí půdy.
Poznáte ji podle bílých skvrn v trávníku, které odumřely. Infikované místo je pokryto šedobílým povlakem a může mít velikost i několik desítek čtverečních centimetrů.
Jako prevenci volte odolné druhy travin jako Festuca rubra nebo Festuca ovina. V případě výskytu je vhodné napadený trávník odstranit a ošetřit fungicidem.

4. Čarodějné kruhy (Marasmius oreades)
Pokud se ve vašem trávníku „usadily“ houby jako špičky nebo bedly, může jít právě o čarodějné kruhy. Plodnice se objevují po dešti a mycelium se šíří kruhovitě, což vede ke vzniku kruhů, kde tráva postupně odumírá.
Doporučuje se napadené trsy i s okolní půdou důkladně odstranit.

5. Pythiová skvrnitost (Pythium)
Toto houbové onemocnění napadá především čerstvě vysetý trávník. V postižených místech klíčí tráva hůře, objevují se šedé až hnědé skvrny a může se zdát, že je trávník „propadlý“. Poškozené jsou i kořeny, které postupně odumírají.
Onemocnění poznáte i podle chomáčků mezi stébly připomínajících vatu. Napadený trávník je třeba rychle vyřezat a odstranit, aby se nemoc dále nešířila.

6. Tyfulová hniloba (Typhula incarnata)
Hnědé skvrny v trávníku většinou nejsou dobrým znamením. Tak je tomu i u této hniloby, která se často objeví po zimě s dlouhotrvajícím sněhovým pokryvem. Tráva ztrácí barvu, slábne a v postižených kruzích působí jako suchá.
Léčbou jsou fungicidní postřiky.
Prevence je základ
Zdravý a dobře ošetřovaný trávník by měl být odolný vůči všem chorobám. Základem prevence je poslední podzimní sečení a ideálně i provzdušnění trávníku. Tím se zbavíte přebytečné vlhkosti, která napomáhá růstu plísní.
Nezapomeňte trávník přihnojit hnojivem s vysokým obsahem draslíku. Vyhněte se naopak hnojivům s vysokým obsahem dusíku nebo vápníku. Spadané listí na podzim pravidelně odstraňujte, aby mohl trávník dýchat.
Na jaře se může objevit mech, kterého se snadno zbavíte hráběmi nebo vertikutátorem. Během letní sezóny nezapomeňte trávník občas provzdušnit, pravidelně (ale ne příliš často!) sekat a v případě extrémních veder zalévat. Odmění se vám svou krásou i odolností.
Text: Veronika Vandrašeková
Foto: istock.com, shutterstock.com
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů