Zahrada

8 kroků jak dostat trávník po zimě znova do formy

Krásný zelený koberec, to není jen tak! Abyste ho dosáhli, musíte se o trávník pravidelně starat. To platí i teď, když se po zimě potřebuje „vzpamatovat“.

péče o trávník na jaře
Zdroj: fff

Přesný termín, kdy bychom se na jaře měli začít věnovat trávníku, neexistuje. Závisí to nejen na lokalitě, ale i na průběhu počasí, především teplotě a srážkách. Určitě je to někdy koncem března a v průběhu dubna.

Abychom mohli na trávník stoupnout bez upěchování půdy a zabořování se, půda nesmí být přemočená, jinak napácháme více škody než užitku. I když jsme na podzim shrabali listí, opět trávník shrabeme. Během zimy odumřela některá stébla, vítr na povrch nafoukal odumřelé rostlinné zbytky, možná přibyl mech. Trávník vyplejeme buď úplně, nebo pokud nám to tak vyhovuje, ponecháme například sedmikrásky. Po důkladném vyhrabání trávník pohnojíme startovacím hnojivem, které má vyšší podíl dusíku zodpovědného za intenzivní růst. Dáme si záležet na jeho rovnoměrném rozhození, jinak se stane, že na místech, kde bude hnojiva více, bude tráva růst rychleji a může být i tmavší. Po vyhnojení trávník důkladně zalejeme.


Ptáte se, kdy vertikutovat? Vertikutaci je vhodné aplikovat jednou za čas na zhutněných, řídkých trávnících, které chceme dostat do kondice, aniž bychom trávník realizovali nanovo. Nebo pravidelně, jednou až dvakrát za rok, když chceme hustý, nízko kosený a krásný trávník. Nahradíme jí krok hrabání, až po ní trávník vyhrabeme. Následně na celou plochu rozhodíme travní semeno s pískem a začneme s pravidelnou a vydatnou zálivkou. Pozor, po vertikutaci odložíme hnojení asi o měsíc, trávník je „zraněný“ a hnojivo by ho mohlo spálit.

S jarním restartem trávníku souvisí i dosetí plošek bez trávy, které vznikají například jako následek nedostatečně vyhrabaného listí na podzim, zimního sešlapání či vypálení trávy močí domácích zvířat.

Základní jarní péče

  1. Z trávníku důkladně vyhrabeme zbytky listí, mech a odumřelé části rostlin.
  2. Pomocí starého nože nebo nářadí určeného na vytahování plevele zlikvidujeme plevel i s kořeny.
  3. Okraje mezi trávníkem a záhony upravujeme alespoň jednou ročně. Vhodný je k tomu například rýč, kterým oddělíme přesahující trávník.
  4. Trávníku dopřejeme takzvané startovací hnojivo. Dá se rozhodit ručně, ale použití ručního rozmetadla nebo vozíku je přesnější.
Jarní péče o trávník, hrabání lístí
Foto: iStock

Rekonstrukce prázdních míst

  1. Prázdná či příliš řídká místa v trávníku zryjeme.
  2. Přidáme trávníkový substrát obohacený o písek, hráběmi ho zapracujeme do půdy, především do vrchní části, a zarovnáme.
  3. Na připravenou plošku vysejeme travní semeno určené na dosev. Upěchujeme buď válcem na trávník, nebo plochou dřevěnou latí, kterou položíme na povrch a stoupneme si na ni.
  4. Čerstvě vysetým místům věnujeme zvýšenou pozornost a udržujeme je permanentně vlhká až do prvního kosení.

Text: Ing. Lucie Peukertová, Ing. Monika Králová
Foto: iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů