Dílna a hobby Zahrada

4 využití palety, díky kterým můžete mít zahrádku třeba i na balkoně

Máte-li k dispozici nepotřebné palety, můžete s nimi experimentovat. Na internetu najdete nespočet nápaditých projektů pro to, jak je účelově využít, všechno závisí na vašem vkusu a potřebách. Vybíráme pár tipů, které nás zaujaly a stojí za vyzkoušení.

paletová stěna sloužící na pověšení květináčů
Zdroj: Shutterstock

V městském zahrádkaření jsou například skvělou volbou v případě, když nemáte na pěstování květin, bylinek či zeleniny dostatek místa. Mnoho lidí se pro tyto účely rozhodne koupit novou paletu, s recyklovanými však získáte navíc oblíbený retro vzhled.

Bylinky na dosah

Nemáte-li zahradu, ale jen malý balkón, jediným řešením, jak můžete získat místo pro své oblíbené bylinky, je pěstovat je ve vertikálním záhonu. A právě paleta je pro to ideálním řešením. Můžete ji zavěsit nebo jen tak opřít o stěnu. Aby v ní zemina držela, je třeba ji předem vystlat netkanou textilií nebo fólií.

Zeleninová stěna

Napojíte-li paletový záhon na kapkovou závlahu, vyhnete se časově náročnému zavlažování a můžete se celou sezónu těšit z vlastnoručně vypěstovaného salátu.

Jahodový záhon na paletě

Už jste zkoušeli pěstovat jahody na paletě? Položte paletu na vybrané místo, naplňte ji čerstvou zeminou a do mezer, které poslouží jako řádky v záhonu, vysaďte jahody. Plná místa tak zamezí prorůstání plevele a v době dozrávání plodů budou šťavnaté jahůdky čisté.

Zástěna na terase

Další alternativou je postavit dvě palety proti sobě tak, aby se vzájemně podepíraly, a zavěsit na ně květináče s oblíbenými převislými letničkami. Ty na nich během sezóny vytvoří nádherné pestrobarevné převisy.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů