Zahrada

3 tipy, jak si vylepšit zahradu

Vaši předsezónní péči si zaslouží nejen trávník, zavlažování, květiny a záhony, ale také terén, který dostal po zimě určitě pořádně zabrat.

kvetiny a zahony

Nebojte se stavět

Mezi nejpoužívanější zahradní stavebniny patří zcela jistě ztracené bednění. Je ideálním materiálem při tvorbě zahrady a na úpravy terénu. Pokud se chystáte na stavbu pevné a odolné zdi nebo opěrné stěny, určitě po něm sáhněte. Půjde vám to rychle a jednoduše. Před samotnou stavbou však nezapomeňte zkontrolovat podklad a jeho pevnost. V případě, že pevný není, musíte vybetonovat základové pasy. Kombinace kvalitního podkladu, betonové výplně a armovací oceli vám zajistí vysoké statické hodnoty.

vylepšení zahrady

Nejen ze ztraceného bednění, ale také s pomocí svahových a plotových tvárnic můžete zpevnit svah nebo je použít jako dekorativní prvky a vtisknout zahradě nový ráz. Protože jsou svahové tvárnice duté, můžete je osázet vším, co na vaší zahradě bude vypadat krásně a přirozeně. Na zpevnění svahu, stavbu zídek a stěn jsou i v tomto případě potřeba vhodné základy, a tak se při usazování svahovek nevyhnete kopání a práci s prkny a betonem.

zahradni stavebniny
Podívejte se na kompletní nabídku zahradních stavebnin.

Jestli se letos chystáte budovat na své zahradě chodníky a cestičky, tak budete mít z čeho vybírat. Nabídka venkovní dlažby je obrovská a neustále se rozšiřuje. Při výběru se rozhodujte nejen podle tvaru, vzhledu a ceně, ale také podle toho, jakou zátěž a funkci bude venkovní dlažba snášet. Na chodníky a příjezdové cesty se hodí porézní dlažba, zámková dlažba, betonové desky a tvarovky a také pálená dlažba. Společným jmenovatelem pro venkovní dlažby je pevnost a velká odolnost proti zatížení a povětrnostním podmínkám.

zahradni chodnik

Tvořte nové plochy

Vhodným materiálem na ohraničení záhonu jsou zahradní obrubníky. K ohraničení záhonu patří i ukončovací trávníkové kameny a kamenné obruby na olemování trávníku. Dobrou službu udělají i různé druhy palisád. Palisády existují kulaté, hranaté, špičaté, zkosené, jednořadé nebo dvouřadé. Prostoru pro individuální tvorbu máte dostatek. Příznivcům dřeva jistě udělají radost palisády dřevěné, které je ale před usazením nutné impregnovat, aby dlouho vydržely.

zahradni stavebniny
Podívejte se na kompletní nabídku zahradních stavebnin.

Podpořte půdu

Lávový mulč a mulčovací kůra je na první pohled jen kosmetická úprava pro květinové záhony, na ten druhý velmi dobrý pomocník každého zahrádkáře. Mulčovací kůra je nadrobno nasekaná, nefermentovaná část stromové kůry a patří k organickým záhonovým pokrývkám. Půda pod mulčovací kůrou tak rychle nevysychá, stává se útočištěm nejdrobnějších živočichů, kteří zvyšují její úrodnost a plevel to má s růstem o dost těžší. Na rozdíl od lávového mulče ale není vhodná pro všechny rostliny. Minerální alternativou k běžným dekoračním kůrám je lávový mulč, který je bez zápachu, nezahnívá a lze ho použít jak na posypání cest, tak i jako výplň.

zahradni stavebninyTakže oprašte nářadí a pusťte se do přípravy zahrady na další sezónu.

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH