Poradna Zahrada

Okurky ve skleníku bez plodů

Mnohým pěstitelů se nedaří vypěstovat okurky nakládačky ve skleníku, přestože postupují správně a rostlinám věnují maximální péči.

okurky

DOTAZ
Každoročně pěstuji okurky nakládačky na záhoně. V minulém roce jsem je vysela poprvé do fóliovníku. Úroda však byla velmi malá, na rostlinách se objevilo velké množství hluchých květů. Kde se stala chyba?

Proč se nedarí vypěstovat okurky ve skleníku?

Se stejnými problémy mnohých pěstitelů, kdy se jim nedaří vypěstovat okurky nakládačky ve skleníku, přestože postupují správně a rostlinám věnují maximální péči, se setkáváme poměrně často. Vypěstovali rostliny zdravé, pěkné, s množstvím květů, ale bohužel bez tvorby plodů.

Rostliny na venkovním záhoně plodily dobře. Kde je chyba?

Především pěstitel, který zaznamená výše popsaný neúspěch, zvolil nevhodnou odrůdu. Pro pěstování v uzavřených prostorách, tedy sklenících či fóliovnících, musíme vybírat partenokarpické odrůdy – odrůdy, které vytvářejí plody bez předchozího opylení. Předností partenokarpických hybridních nakládaček je bohatá tvorba samičích květů, rané a jisté výnosy při pěstování pod sklem, pod fólií, ale i v polním prostředí, kde je nedostatek opylovačů. Vyznačují se mimořádnou odolností k přerůstání plodů, které má největší podíl na znehodnocování sklizní u běžných odrůd.

Partenokarpický hybrid má být spolehlivě samičí, protože přítomnost samčích květů vede k částečnému oplození květů, které se projeví vznikem nežádoucích ztluštěnin plodů. Proto pozor! K výše popsanému jevu může dojít, pokud sousední porost je nepartenokarpická odrůda. Rozhodně je nutné oddělené pěstování.

Partenokarpické odrůdy

Donedávna jsme registrovali v našem sortimentu partenokarpické odrůdy z holandské provenience. V současné době pak máme celou řadu odrůd, které jsou dílem tuzemských šlechtitelů a rozhodně se svou úrodností a kvalitou mohou srovnávat.

Mezi nejznámější patří:

  • Elisabet F1,
  • Karlos F1, Karen F1,
  • Zuzana F1 ad.

Text: Ing. Ludmila Dušková, Ján Kopřiva
Foto: isifa/Shutterstock


Napsali jste nám

Odpovídáme na vaše otázky a podněty.

Na otázky odpovídají na slovo vzatí odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany.

Zeptejte se

Otázky pište na poradna@jagamedia.cz