Interiér

Kompletní průvodce pěstováním hvězdníku

Květy hvězdníku patří mezi nejkrásnější symbol zimního období. Dopřejte si příjemnou atmosféru i u vás doma.

Hvězdník s vánoční výzdobou
Zdroj: Shutterstock

Hvězdník (Hippeastrum) patří už dlouhá léta mezi nejkrásnější a také nejoblíbenější sezonní pokojové rostliny. Tuto cibulovinu s nádhernými zvonkovitými květy v odstínech bílé, růžové, červené či oranžové barvy si většinou spojujeme s vánočními svátky, v obchodech se ale objevuje i s několikaměsíčním předstihem.

Ideální dárek

Kromě toho, že potěší coby pokojová rostlina vysazená v květináči, je to také oblíbená řezaná květina. Květy na dlouhém dutém stonku vydrží ve váze déle jak jeden týden. Protože je ale stonek náchylný na poškození, je určitě vhodné ho u řezné rány zajistit nejlépe omotáním průsvitné samolepicí pásky.

Hvězdník na stole
Zdroj: Shutterstock

Pokud se ale vrátíme k hvězdníku, často také nazývanému amarylis, pěstovanému v květináči, je to ideální dárková rostlina, která vynikne sama o sobě i jako součást sváteční květinové aranže. I když se často považuje za krátkodobou dekoraci, kterou je těžké v dalších letech „donutit“ ke kvetení, při troše péče se krásných květů dočkáte opakovaně.

Top tip: Hvězdník si můžete pořídit už jako předpěstovanou kvetoucí rostlinu. Ti odvážnější si ale mohou troufnout na výsadbu cibule, kterou si také mohou koupit v květinářství.

Co je nutné vědět

Hvězdník do Evropy přicestoval z Ameriky, a protože se jedná o cibulovinu, vyžaduje poměrně specifickou péči. Pokud s jeho pěstováním nemáte až tak moc velké zkušenosti, počítejte i s poměrně velkorysou výškou, květní stvol totiž může dorůst do výšky okolo 80 cm. Již kvetoucí rostlinu pravidelně zalévejte nejlépe dešťovou nebo odstátou vodou a dopřejte jí světlé místo nejlépe u okna.

Odkvetlý květ co nejdřív odstraňte nůžkami, většinou pak z cibule začnou růst dlouhé listy. V této době pokračujte se zálivkou a každé dva týdny přihnojte hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Koncem léta listy začnou postupně žloutnout, po úplném zatažení je odstraňte a cibuli přeneste do místnosti s teplotou okolo 10 až 15 °C.

V klidovém stádiu hvězdník ponechte přibližně tři měsíce. Poté cibuli vyjměte z květináče a přesaďte do trochu většího, do substrátu pro pokojové rostliny. Zalejte jen mírně, s běžnou zálivkou začněte až po objevení poupat.

Stanoviště

Rostlinu v květináči situujeme na světlé místo například u okna, ale mimo průvan. Cibule uložíme is květináčem do tmy a sucha.

Detail hvězdníku
Zdroj: Shutterstock

Péče

Intenzitu zálivky podřídíme stadiu, ve kterém se nachází. Častěji se zaléváme kvetoucí nebo olistěné rostliny. Jakmile listy začnou schnout a zatahovat, je to jasný signál k zastavení zálivky.

Zajímavost

I dnes se s hvězdníkem (Hippeastrum) setkáte pod označením amarylis, což je ale ve skutečnosti naprosto jiný druh rostliny s názvem Amaryllis belladonna.

Výsadba cibule

Cibule se do květináče s drenáží vysazují přibližně v listopadu a to tak, aby nad substrát vyčnívala přibližně polovina velké cibule.

Výsadba cibule
Zdroj: Shutterstock

Péče

Hvězdník potřebuje světlo a rovnoměrnou zálivku. Přelévání vhodné není, intenzitu zálivky podřiďte stádiu, ve kterém se hvězdník nachází. Jakmile se listy začnou zatahovat, je to signál pro zastavení zálivky.

Péče o hvězdník
Zdroj: Shutterstock

Výběr cibule a nová výsadba

Kvetou pouze velké a zdravé cibule. Během klidového období je můžete nechat zasazené v květináči, v listopadu je ovšem přesaďte do nového substrátu.

Výběr cibule hvězdníku
Zdroj: Shutterstock

Fotogalerie

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů