Dům a stavba

Jak ušetřit na energiích a jaké jsou alternativy za plynové vytápění

Uspořit peníze za chod domácnosti chce samozřejmě každý. Způsobů je skutečně mnoho, některé zahrnují drobnou změnu návyků, jiné pak už větší zásah například do celé soustavy vytápění nebo ohřevu vody. Společně se podíváme, jaké možnosti domácnosti mají.

šetření energií
Zdroj: Shutterstock

Začněte drobnostmi

Ušetřit na energiích se dá už jen pouhou změnou návyků, ale také osvětlení nebo spotřebičů. To je vlastně také to nejjednodušší, co lze pro roční rozpočet domácnosti udělat.

Například v chladném období domácnost zbytečně nepřetápějte. V tomto ohledu jsou české domácnosti lehce “zhýčkané”. Přinášíme jednoduchý přehled, jaká průměrná teplota je pro jednotlivé místnosti ideální (samozřejmě záleží na dispozici obývaného prostoru a jeho postavení vůči světovým stranám).

Ideální teploty v jednotlivých částech domácnosti:

  • Ložnice do 19 °C
  • Obývací pokoj do 21 °C
  • Koupelna až 24 °C (bez okna nebo směřovaná na sever)
  • Chodba a další průchozí části do 15 °C
  • Kuchyně do 19 °C (pokud je oddělená od obýváku)

Výměna žárovek a spotřebičů

Pokud stále používáte staré, klasické žárovky, zbavte se jich a pořiďte si úsporné LED žárovky. Počáteční investice je sice větší, ale po pár měsících se vám vrátí. Úsporné žárovky odebírají jednak méně energie a jednak mají i mnohem větší životnost a to klidně i 10 nebo 12 let. A teď si představte, že byste ty klasické museli kupovat třeba každé dva roky.

Tip: Některé LEDky využívají i Bluetooth pro připojení k mobilu nebo tabletu, takže můžete regulovat dobu svícení a jeho intenzitu. Využijte tedy výhod chytré domácnosti.

Investice se vyplatí i do úspornějších spotřebičů, jako je lednička, pračka nebo myčka. Opět tak lze výrazně ušetřit. Označení se pohybuje v kategoriích A až G (A je nejúspornější, ale také nejdražší, G je nejméně úsporná).

Spotřeba elektrické energie se už tímto způsobem dá stáhnout až o polovinu!

Výměna úsporné žárovky v lampě
Zdroj: Shutterstock

Alternativy za plynové vytápění

Zřejmě si v posledním roce lámete hlavu nad tím, zda stále topit plynem, nebo se zaměřit na jiné zdroje? Plynového kotle se nutně zbavovat nemusíte, protože domácnosti o plyn s vysokou pravděpodobností nepřijdou. Fotovoltaika je ovšem dle mnohých zdroj energie budoucnosti, kdy se bude výroba elektřiny decentralizovat. Můžete sáhnout po fotovoltaice na klíč nebo vyzkoušet některé krabicové řešení. Jen pozor na pochybné firmy.

Stát i ve spolupráci s Evropskou unií dokáže případné výpadky nahradit právě pro domácnosti. Horší je to už ale s jeho cenou, která se vyšplhala do závratných výšin. Naštěstí existuje několik alternativ.

Tepelná čerpadla

Velmi často se v současnosti hovoří o nahrazení plynového kotle za tepelné čerpadlo. Investice se pohybuje od 100 do 200-tisíc. Výměnu musíte zaplatit sami, ale je možné žádat o dotace formou státního programu Nová zelená úsporám, který vám náklady zpětně proplatí (lze až 50 %).

Příklady dotace pro různé typy tepelných čerpadel:

Typ tepelného čerpadla Výše dotace

 

Tepelné čerpadlo s teplovodním systémem vytápění a přípravou teplé vody 100 000 Kč
Tepelné čerpadlo s teplovodním systémem vytápění bez přípravy teplé vody 80 000 Kč
Tepelné čerpadlo pro teplovodní systém vytápění s přípravou teplé vody připojené k fotovoltaickému systému 140 000 Kč
Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch 60 000 Kč

Zdroj: novazelenausporam.cz

U tepelného čerpadla může být ovšem problematické jeho napojení na starý topný systém, zejména, pokud jde o patrový dům s radiátory. Ty totiž potřebují vyšší teplotu vody, díky čemuž se snižuje úspora. Ideálnější je tedy tepelné čerpadlo pro podlahové vytápění, případně zmíněné radiátory správně nadimenzovat. A k tomu je nutný odborník a projekt.

Tepelné čerpadlo
Zdroj: Shutterstock

Elektrický kotel

Další variantou za plynový kotel je elektrokotel. Tento přechod samozřejmě vyžaduje zásahy v podobě navýšení tzv. rezervovaného příkonu u dodavatele elektřiny, včetně celkové revize elektrické soustavy. Nejspíše vás také bude čekat posílení nebo výměna jističe.

Infrapanely

Tento typ vytápění není tak hojně využíván, ale má své výhody. Jde o panely v interiéru (na stropě, nebo i svisle na stěně), které využívají infračervené vlny. Ty samotné teplo negenerují. To až všechny předměty v okolí panelu, včetně stěn, které jsou vlnami ohřívány. Velkou výhodou je zcela rovnoměrná teplota místnosti od stropu až po podlahu a to s opravdu nízkými tepelnými ztrátami.

Tip: Díky infrapanelům máte po schválení distributorem energie možnost využívat nízký tarif až 20 hodin denně.

Pomoc slunce

Pro ohřev vody nebo výrobu elektrické energie určitě popřemýšlejte nad fotovoltaickým nebo solárním termickým systémem, který lze navíc využít pro přitápění. I na tyto technologické úpravy se váží státní dotace z Nové zelené úsporám.

Dům se solárními panely na střeše
Zdroj: Shutterstock

Solární ohřev vody vám dokáže uspořit až 60 % ročních nákladů, což je opravdu výrazná pomoc pro domácí rozpočet. Úspornější je solární systém k životnímu prostředí, jelikož je jeho likvidace jednodušší, než tomu bývá u fotovoltaických panelů.

Odlišnosti jsou však i v jejich způsobu využití. Zatímco fotovoltaika je určena k přeměně tepelné energie na energii elektrickou, solární systém vyrábí ze slunečních paprsků teplo. Proto se oba dva systémy mohou jednoduše vzájemně doplňovat.

Rada odborníka

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv změnu, rozhodně se do ní nepouštějte sami. Potřebujete k tomu rady a výpočty odborníků, kteří připraví projekt. Prvotní investice je tedy vysoká, ale státní dotace ji dokáží velmi výhodně pokrýt. Navíc získáte úsporu, která se vám může vrátit i v průběhu 4 let, záleží na vybraném systému.

Text: Bára Kocmánková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů, novazelenausporam.cz