Zahrada

CO POTŘEBUJÍ MUŠKÁTY

Muškáty jsou vždy vděčnou volbou: bohatě kvetou během celého léta, jsou pěstitelsky nenáročné a hodí se do města i na venkov.

  • místo

Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).

  • substrát

Muškáty sadíme do substrátu určeného pro kvetoucí balkonové rostliny, rozhodně ne do běžné zahradní zeminy, případně té, kterou si přineseme z lesa; substrát musí být výživný, propustný a měl by obsahovat mikročástice, které poutají vláhu.

  • zavlažování

Muškáty vydatně zavlažujeme (ideálně ráno odstátou vodou); mezi zálivkami musí substrát mírně proschnout; výborně se osvědčilo pěstování muškátů v samozavlažovacích nádobách.

  • přihnojování

Během vegetačního období muškáty pravidelně přihnojujeme speciálním hnojivem pro kvetoucí balkonové rostliny – je podmínkou bohatého kvetení, ideální je zakomponovat zásobní hnojivo do substrátu už při výsadbě a po rozrostu rostliny ještě dodatečně přihnojovat.

  • pravidelná péče

Nezapomínejme ani na odstraňování odkvetlých květů (jsou neestetické a mohou být zdrojem plísní); květy nemusíme stříhat, stačí je opatrně vylomit.

  • choroby a škůdci

Ačkoliv muškáty netrpí příliš chorobami a škůdci, občas je třeba je prohlédnout a v případě výskytu nechtěných návštěvníků okamžitě zasáhnout.

Chceme-li, aby se nám muškáty pěkně rozvětvily, začátkem léta zaštípneme dlouhé výhonky asi v polovině. Rostlina bude hustší.

JARNÍ OŠETŘENÍ

Muškáty, které zimovaly v původních nádobách, vždy musíme nejprve vyndat a nově přesadit. Klidně můžeme použít stejný truhlík nebo květináč. Celý obsah ale nejprve důkladně vyklepeme ven včetně drenáže a nádoby vymyjeme proudem vody, případně vypláchneme slabým desinfekčním roztokem. Starý substrát už znovu nepoužíváme, důkladně jej odstraníme i z kořenů.

Oklepané kořeny také o polovinu sestřihneme. Řezem ošetříme i nadzemní část. Všechny stonky řežeme vcelku radikálně. Vybereme jen několik nejsilnějších výhonů a zakrátíme je na délku kolem 5 cm, případně na 3­–4 očka.

Velmi důležitá je otázka pěstebního substrátu. Ten představuje zcela klíčovou složku úspěšného pěstování. Vzhledem k omezenému prostoru pro kořeny rostliny by substrát měl mít nejen dobrou strukturu – to znamená vzdušnost a propustnost, ale i výživnost.

Pokud máte opravdu kvalitní výchozí komponenty, jako kvalitní kompost, rašelinu, dobrou zahradní zeminu, křemičitý písek a perlit, můžete si substrát namíchat sami. Osvědčený recept spočívá ve směsi kompostu, rašeliny a písku v poměru 1 : 2 : 1.

Nezapomeneme také přimíchat hnojivo s pozvolnou rozpustností, které zajistí základní potřebu živin až do podzimu. Do substrátu můžeme přimíchat i trochu granulovaného hnoje, který představuje kvalitní organickou hmotu.

Pro práci s menším množstvím květin je lepší koupit substrát hotový, na trhu je k dostání substrát připravený speciálně pro muškáty.

Na dno nádoby vždy přijde vrstva drenáže. Vhodný je keramzit nebo lávová drť.

Pokud jsou muškáty v dobrém stavu, můžete jim poskytnout více místa nebo větší nádobu. Obecně platí, že do truhlíku o délce 60 cm postačí 3 muškáty. V případě drobnějších druhů můžete vysadit 4–5 kusů. Rostliny obsypte zeminou, lehce přitiskněte v okolí krčku a kořenů a dosypte tak, aby od okraje truhlíku zůstaly 1–2 cm volného prostoru pro snadnou zálivku. Po výsadbě důkladně zalijte, tak aby voda začala vytékat odtokovými otvory.

DRUHY MUŠKÁTŮ a KDY JE UMÍSTIT VEN

V současnosti je známo více než dvě stě druhů muškátů. U nás se nejvíce pěstují muškáty páskaté (Pelargonium zonale), muškáty štítnaté (Pelargonium peltatum) a muškáty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum). Narůstá však i obliba dalších druhů, například těch, které mají barevné (panašované) listy, případně jsou aromatické (Pelargonium crispum). Jejich květy obvykle nejsou velké a výrazné a listy jsou plné aromatických látek. Rostliny kolem sebe šíří jablečnou, citronovou, mátovou či skořicovou vůni. Jejich předností je, že během léta, kdy je obsah éterických látek v jejich listech nejvyšší, odpuzují dotěrný hmyz. V nabídce zahradnictví se objevily i minimuškáty, které jsou vysoké sotva 20 cm a kvetou množstvím drobnějších kvítků.

 

Všechny druhy si můžeme zakoupit v jarních měsících, ven je však umístíme až začátkem května. Jako první můžeme vysadit ven (často už ke konci dubna) muškáty štítnaté, jimž chladné noci neublíží.

Text: Daniel Košťál, Daniela Dušková :: Foto: isifa/Shutterstock