Interiér

Zrenovujte schodiště bez bourání

I když je schodiště zřejmě posledním místem v domácnosti, na které myslíte při změně interiéru, nemělo by zůstat opomenuté. Využijte ho jako příležitost a vneste dávku stylu i do tohoto prostoru.

LED pásky na schodišti

Plánování a příprava

Základem renovace schodiště je očištění a příprava podkladu. Ze schodů důkladně odstraňte existující nátěry, koberce či jiný materiál. Pracujte odshora směrem dolů. Ujistěte se, že jsou schody čisté a bez prachu z původního materiálu.

Pro odstraňování starého nátěru z dřevěných schodů existuje několik možností. „Pokud je předešlý nátěr v dobrém stavu, stačí bruskou nebo brusným papírem pouze zbrousit oloupaná či poškozená místa. Další možností je opalování teplovzdušnou pistolí. Tuto možnost využijte při hrubých nátěrech hladkých ploch. Poslední možností je využití odstraňovače nátěru, který aplikujte na povrch a nechte působit po dobu doporučenou v návodu,“ vysvětluje Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach.

Renovace schodiště

Nátěr

Starší dřevěné schody často stačí pouze přebrousit a znovu nalakovat. Pokud však toužíte po výraznější změně, jednoduše sáhněte po novém barevném odstínu ze široké nabídky barev na dřevo. Trendová barva schodiště může hravě změnit estetiku celé domácnosti.

Nový obklad

Při volbě nového obkladu věnujte pozornost výběru vhodné nášlapné krytiny. „Dřevěné obklady nejsou příliš vhodné na betonové schodiště. Dřevo pracuje a potřebuje určitou flexibilitu. Při nesprávném položení může dojít k deformacím. Dřevěné obklady je potřeba precizně naplánovat, ideálně s pomocí odborníků. Rozumnější volbou je použít schodové profily z laminátu. Jde o vysoce odolný a cenově dostupný materiál, který najdete i v dřevěných dekorech. Takovéto profily nalepíte na betonový podklad jednoduše a spolehlivě,“ říká Richard Klička.

Renovace schodiště, schodové nášlapy TOPSTEP
Systém TOPSTEP

Zašlou slávu a lesk schodových nášlapů, podesty, podstupnic a bočnic lze obnovit i schodišťovou stavebnicí TOPSTEP FLEX. Je vhodná pro všechny typy podkladů a její materiál disponuje antistatickou úpravou, rozměrovou stálostí, odolností vůči bobtnání, světlu, oděru i nárazu a utlumuje kročejový a akustický hluk. „Montáž systému TOPSTEP je velmi jednoduchá, navíc bez nutných stavebních úprav a zbytečného nepořádku. Díky použité technologii docílíte vyrovnání případných výškových nerovností. Materiál nepracuje a nesesychá, proto zaručuje dlouhou životnost a stálost, navíc se snadno udržuje,“ upřesňuje Richard Klička.

Schodova ukončovací lišta
Schodová ukončovací lišta

Koberec

Pokud jste se rozhodli osvěžit vzhled schodiště pokládkou koberce, je třeba počítat s poměrně náročnými úkony. „Při pokládce koberce na schodiště je vyžadována velmi precizní práce v oblasti měření a řezání. Až budete mít vypočítány přířezy pro jednotlivé schody, můžete začít s plánováním celkového množství. Pro samotné lepení vám poslouží kontaktní lepidlo na koberce a schody. Po aplikaci a zaschnutí přichází na řadu zakončovací práce, které obnáší odlehčovací řezy pro úpravu koberce, odstranění přesahů a vytvoření přechodů mezi ukončovacím profilem a plochou stěny pomocí akrylátového švu,“ přibližuje Richard Klička.

Renovace schodů, pokládka koberce

Renovace zábradlí

Výměna zábradlí nebo jen jeho části je jednoduchý trik, jak dodat schodišti svěží vzhled. „Pokud chcete dřevěným schodům dodat nový šmrnc, stačí jednoduše vyměnit sloupky na zábradlí za moderní kovové nebo skleněné panely. Kombinace dřeva s jiným materiálem výborně vynikne v interiéru, fantazii se meze nekladou,“ dodává Richard Klička z Hornbachu.

Hlinikové zábradlí

Zdroj: PR článek společnosti Hornbach