Interiér

ZLODĚJE ODRADÍ BEZPEČNÉ DVEŘE

Když se dozvíme o VYLOUPENÍ DOMU někde v sousedství, obvykle si představíme, že zloděj nejprve pod rouškou tmy vypáčil sklepní OKÉNKO v zadní části stavení. Statistiky ale říkají, že se krade především VE DNE a polovina pachatelů vnikne do objektu nebo bytu HLAVNÍMI DVEŘMI.

Domovní či bytové dveře mají z hlediska bezpečnosti několik kritických míst. Jsou to výplně (vlastní dveře), závěsy (uchycení dveří), uzamykací mechanismus (zámek, vložka a tzv. protiplech) a zárubeň (neboli rám).

ODSTRANĚNÍ RIZIK

Běžné vchodové dveře starších rodinných domů nebo bytů na sídlišti jsou pro zloděje velmi lákavé. Nechráněné a málo pevné dveřní křídlo se dá vyrazit či prokopnout, zloděj může dveře vypáčit, vysadit nebo vyháčkovat ze závěsů. Obyčejný zámek lze snadno rozlomit, odvrtat nebo vyhmatat planžetou. Běžné kovové zárubně můžete roztáhnout heverem. A obyčejné dveře bytu nás dlouho neuchrání ani proti ohni.

Dveře s označením „bezpečnostní“ mají za úkol tato rizika co nejvíce snížit, v ideálním případě odstranit. Požadavkem tedy je, aby měly pevnou konstrukci, odolnou vůči zlodějům i požáru, a takový uzamykací systém, který odolá záměrnému poškození nebo neoprávněnému odemčení. Měly by být zároveň vsazeny do zárubně odolné vůči poškození – to všechno při zachování estetického vzhledu.

NUTNÉ ÚPRAVY

Nedostatky málo bezpečných dveří lze do jisté míry zlepšit dílčími úpravami nebo přidáním bezpečnostních prvků. Například snadnému prokopnutí nebo vyražení dveří zabráníme oplechováním jejich vnitřní strany, zpevněním zárubně ocelovým profilem a masivnějším protiplechem. Dveřní křídlo můžeme nechat v celé ploše vyztužit tak, že se při působení vnější síly neprohne a nedovolí nasadit páčidlo.

K vyztužení se používají ocelové plechy a další speciální výplně, které mohou mít i funkci protipožární a protihlukovou. Nasazení páčidla znesnadníme i tím, že podél okrajů dveří z vnější strany namontujeme kovový pásek a zakryjeme škvíru mezi dveřmi a zárubní. Vyháčkování i rozlomení dvoukřídlých dveří lze zabránit masivní příčnou nebo celoplošnou závorou.

K ochraně běžného zámku proti rozlomení a odvrtání účinně poslouží bezpečnostním kování, nebo zámek s bezpečnostní vložku. Dveře také můžeme opatřit přídavným zámkem s řetízkem, vymezovací závorou, panoramatickým kukátkem a podobně. Dodatečně se dá zpevnit i zárubeň, když se do svislic (mimo místa naproti zámku) nalije řídký beton, který po vytvrdnutí zabrání roztažení zárubně heverem.

BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE

Nejlépe dům a byt ochrání speciální bezpečnostní dveře. Jejich odolnost je standardně dána ocelovou konstrukcí, oboustranným pancéřováním a uzamykacím systémem s až pětadvaceti body a s kalenými kryty zámků. Případné skleněné výplně jsou z bezpečnostního skla.

Důležitá je také odolnost proti ohni. Za dostatečně bezpečné se považují dveře, které odolávají plamenům alespoň 30 minut (třída EI 30). V bytových domech to dokonce stanoví zákon. Další užitečnou vlastností je izolace zvuku, která je u kvalitních dveří v rozsahu 30 až 40 dB, což zabrání nepříjemnému hluku například z chodby panelového domu. Ke speciálním vlastnostem patří nízká průvzdušnost, vysoká vodotěsnost a odolnost proti nárazům větru.

Bezpečnostní dveře mohou být jako přídavné (ty se přimontují na vnitřní stranu stávajících dveří), anebo jako kompletní – určené pro rekonstrukci i do novostavby. Nové dveře můžeme instalovat i do původních zárubní, ale vhodnější bývá osadit je do bezpečnostních zárubní z profilových ocelových rámů, osazených hluboko do zdi a pevně zajištěných kotevními čepy. Vyrábějí se obvykle na míru, takže se dají namontovat na různě velké zárubně, a také jako repliky původních dveří.

ZAMYKACÍ SYSTÉMY

Zámek bezpečnostních dveří představuje pevnou součást konstrukčního jádra, proto jej prakticky nelze úmyslně poškodit. Nemá ale smysl instalovat sem jen běžný zámek. Existují běžné zámky s prvky pasivní bezpečnosti (například po rozlomení vložky zablokují vysunutou závoru), ale bezpečné dveře by měly mít i bezpečné zamykání. Běžným standardem jsou proto odolné zámky s cylindrickou vložkou, chráněné bezpečnostním kováním.

Kromě běžných stavítkových cylindrických vložek se používají až deseti stavítkové systémy s bezpečnostními prvky, které poznají ten správný interaktivní klíč. Některé vložky bývají dokonce schopny se samy „přeprogramovat“, takže při ztrátě nebo odcizení původního klíče můžeme do stejného zámku použít svůj náhradní klíč, ale s novým kódem.
Nejmodernější elektronické bezpečnostní vložky dokonce identifikují i osobu, která klíč do zámku vložila. K dispozici jsou totiž milióny kombinací, takže každý zámek je unikát s originálním klíčem; ten lze vyměnit nebo kopírovat jen po předložení vlastnické karty a osobních dokladů.

VZHLED JE TAKÉ DŮLEŽITÝ

Za stále důležitější platí i vzhled bezpečnostních dveří. Někteří výrobci proto nabízejí například možnost použít za cenu základní výbavy pro každou stranu dveří rozdílný design, materiál či barvu. To určitě ocení ti, kdo nechtějí zbytečně na venek upozorňovat na svůj vkus či hmotné statky. Kromě běžných povrchů z masivního dřeva, laminátu či dýhy bývají dnes používány i neobvyklé, ale stále populárnější materiály, jako polyrey, alucobond, broušený nerez, exotické dřeviny či speciální desky z pryskyřic a umělých hmot. Zajímavý detail představují obvodové lišty z broušeného nerezu, které dveřím dodávají ještě větší odolnost a dlouhou životnost.

DOPORUČENÍ POJIŠŤOVEN

Kvalita bezpečnostních dveří jako součásti celkového zabezpečení bydlení hraje roli také při sjednávání pojistek. U běžně vybavených domácností postačuje na vstupních dveřích alespoň jeden bezpečnostní systém, sestávající z bezpečnostní vložky, bezpečnostního zámku a bezpečnostního štítu. Pojišťovny však doporučují volit vždy o jeden stupeň vyšší zabezpečení, než požaduje smlouva: například přidat jeden zámek. Požadavky na zabezpečení se stupňuji s rostoucí hodnotou majetku, kdy pojišťovny například požadují bezpečnostní dveře i v zadní části domu. Za vyšší způsob zabezpečení mohou klienti získat slevu.

DLE NOREM

Vlastnosti bezpečnostních dveří se prověřují v akreditovaných zkušebnách a na základě výsledků je pak každý výrobek na trhu zařazen do určité bezpečnostní třídy. České i evropské normy rozlišují pro dveře a zámky šest bezpečnostních kategorií. Do 1. kategorie patří obyčejné dřevěné vstupní dveře, do nejvyšší 6. kategorie patří výrobky určené pro banky a podobně.

Standardní bezpečnostní dveře ve střední cenové kategorii bývají zpravidla zařazeny ve 3. bezpečnostní třídě, což vyžaduje i většina pojišťoven. Mají tuhou ocelovou konstrukci s pevným rámem, celoplošné pancéřování asi 1 mm silným plechem, odolný povrch z masivního dřeva nebo laminátu a jsou vybaveny rozvorovým uzamykacím systémem s alespoň patnácti jisticími body (čepy) a s kvalitním bezpečnostním zámkem.

VYBÍRÁME DODAVATELE

Bezpečnostní dveře by měly nabízet jen solidní a trhem prověřené firmy, které reagují pružně a rychle. Konzultace u nich bývá obvykle bezplatná, nabízejí služby i na splátky, ale nikoliv až nápadně levně. Solidní dodavatel by měl provádět současně dodávku i odbornou montáž a zajistit nepřetržitý servis pro případ poruchy zámku nebo odcizení klíčů.

Text: Radek Sýkora

Foto: archiv firem