Interiér Zahrada

O vánočním stromku v květináči: Jak si správně vybrat a jak o něj pečovat nejen během svátků

Čím dál oblíbenějším trendem se o Vánocích stává pořízení vánočního stromku v květináči. Přemýšlíte o něm i vy? Tak se seznamte s důležitými fakty, které vám usnadní nákup a pomohou v péči o jeho dobrou budoucnost.

žena zdobící stromek v květináči na Vánoce
Zdroj: Shutterstock

Aby stromek v květináči přežil vánoční svátky i následný návrat ven, je třeba věnovat dostatek času již samotnému výběru u prodejce. Je stromek zasazený v malém květináči a půda navrchu vypadá příliš kyprá? Od takového kusu raději ruce pryč.

S největší pravděpodobností se totiž jedná o strom, který se do přenosného kontejneru dostal teprve před pár dny. Pobyt v teplé místnosti ani opětovné vysazení tak téměř jistě nepřežije. Nejčastěji na takové „falešné“ kusy narazíte u velkoprodejců či v hobbymarketech.

To pravé „stromečkové“

Pokud však z hlíny v květináči vyrůstá mech nebo plevel a patrné jsou i prorůstající kořínky, máte vyhráno. Takový stromeček vyrůstal v květináči už od semenáčku a měl dostatek času si vytvořit v nádobě dobrý kořenový systém, o čemž bude svědčit i fakt, že kořenový obal se podle nádoby také vytvaroval.

Stromek tedy bude celkově odolnější, doma vám vydrží a hlavně – při dobré péči bude zdobit vaši zahradu či váš balkon ještě řadu let. Jak ale taková správná péče o vánoční stromeček v květináči vlastně vypadá?

Tip: Až vyrazíte na nákup stromečku v květináči, zjistěte si o daném prodejci co nejvíce informací. Třeba v pražském Zahradnictví Chládek mají vlastní lesní školku, kde sazenice vánočních stromků pobývají v květináčích tak dlouho, dokud v něm dobře nezakoření.

Kořenový systém vánočného stromku v květináči
Zdroj: Shutterstock

Dbejte na správné přechody

Ze všeho nejdůležitější je dodržet pravidla správné aklimatizace. To znamená, že stromek v květináči nekoupíte tři dny před Štědrým dnem ani ho po zakoupení nepřenesete rovnou do obýváku. Nejprve je nutné nechat stromeček v nějaké „přechodové“ místnosti – tam, kde je tepleji než venku, ale chladněji než doma.

Dobře se pro tuto situaci hodí zimní zahrada, garáž, nevytápěná chodba, „kočárkárna“ v panelových domech apod. Ideální by samozřejmě bylo vytipovat několik místností s postupně vzrůstající teplotou a stromek do nich postupně přenášet. Ne každý však disponuje takovými možnostmi, proto myslete alespoň na jedno místo, kde se váš stromeček v květináči bude moci teplotním rozdílům dobře přizpůsobit.

Proč je vůbec aklimatizace stromku tak důležitá? Zima představuje pro jehličnany období vegetačního klidu. Když je tento klid přerušený příliš velkým přísunem tepla naráz, stromek v květináči začne rašit, protože si „myslí“, že už nastalo jaro. Přesazení zpátky do zimy pak nepřežije…

Vánoční starostlivost

Jakmile nastane správný čas přesunout vánoční stromeček v květináči do vybrané místnosti, dbejte na to, aby stál co nejdále od zdroje tepla. Při zdobení rovněž myslete na to, že některé světelné řetězy vyzařují až příliš mnoho tepla, což by stromku nemuselo zrovna prospět.

Každý den pak kontrolujte, zda je půda přiměřeně vlhká (zálivka postačí 1x za 2 dny), a stromku dopřejte i pravidelné rosení. Můžete použít rozprašovač nebo postavit pod stromeček misky naplněné vodou, z nichž se bude voda postupně odpařovat. Stromek v květináči však určitě nenechávejte ve vytopené místnosti déle než týden, maximálně 10 dní.

Konec Vánoc. A co teď?

Při návratu stromečku v květináči ven musíte postupovat stejně, jako když jste si stromek donesli – aklimatizovat ho na odlišnou teplotu. Z vytopené místnosti, v níž vám během svátků dělal příjemnou společnost, ho tedy opět přeneste do „přechodové“ místnosti a nějakou dobuho tam nechte.

Až pak, nejlépe po přechodu nejsilnějších mrazů, ho přesuňte na zahradu či balkon. Na balkoně mu určitě dopřejte větší květináč a na zahradu ho zasaďte klidně i s původním kontejnerem.

vánoční stromek v kvetináči
Zdroj: Shutterstock

Jestliže chcete poskytnout stromečku co největší komfort, obalte kontejner například slámou, která mu poskytne dobrou tepelnou izolaci v případě, že by ještě přišly tužší mrazíky. Při jakémkoli přemisťování však dbejte na to, abyste nepoškodili kořenový systém stromku. I na zahradě či balkoně stromeček pravidelně zalévejte a zhruba jednou za rok ho nezapomeňte také přihnojit.

Tip: Nechcete si stromek kupovat? Dnes už existují služby, které vám stromeček půjčí na svátky a poté si ho zase vyzvednou. Při vaší dobré péči se tak po Vánocích může opětovně vrátit do přírody, nebo udělá radost na příští Vánoce někomu dalšímu.

Dobré rady na závěr:

  • Co se týče druhů stromků, v květináči dnes seženete takřka všechny druhy jehličnanů. Vyplatí se ale vybírat spíše druhy, které rostou pomaleji, nebo ty, jež pocházejí z „drsné domoviny“. Skvěle se tak do květináče hodí například stříbrný smrk pichlavý původem ze Severní Ameriky.
  • Pokud budete stromek vysazovat na zahradu, pečlivě vybírejte, kam ho zasadíte. Kvůli nevhodnému umístění může za pár let zastínit okna, balkon apod.
  • Ať už stromeček vysadíte na zahradu, nebo mu najdete domov na balkoně, nikdy ho neumisťujte na přímé slunce. Vhodný je spíše polostín.
  • Máte-li stromek na balkoně v květináči a jehličí se zbarvuje dožluta nebo řídne, je během jara určitě načase pořídit nový, větší květináč.
  • Stromeček, který jednou zasadíte na zahradu, už o dalších Vánocích v žádném případě nevykopávejte! Znovu nazdobit můžete jedině stromek, který máte celoročně v květináči například na balkoně.

Text: Helena Pokorná Hladíková
Foto: isifa/Shutterstock