Interiér

Stylové podkroví: Ošumělá elegance podkrovního bytu

Na začátku rekonstrukce uzavřel Marián s podkrovím jednu nepsanou dohodu: zachová jeho původní trámy, pokud se ty přizpůsobí nanovo vytvořenému prostoru. Oba svůj slib dodrželi.

BĚH PŘES PŘEKÁŽKY

Trámy sice působí pevně a těžkopádně, ale pokud víte, jak na ně, dokážou se přizpůsobit. S těmi nosnými však nepohnete, i Marián si chtě nechtě musel přivyknout. Trámy na zemi přece nemá jen tak každý. Párkrát o ně zakopl, dnes však už bytem běží jako přes překážky – bez zaváhání. Netradičně situované trámy mají jednu nesmírnou výhodu: po jejich překročení se nacházíte vždy v jiné části podkroví. Hop… a jste v obýváku. Hop… a jste v koupelně. Hop… a je tu kuchyň. Proskáčete si tak celé podkroví.

S FRANCOUZSKÝM ŠARMEM

Interiér s půvabem dávno zabydleného francouzského domova můžete vytvořit docela snadno. Stačí, pokud máte rádi věci, které si s sebou nesou stopy používání – svou vlastní historii. A jak doplňuje majitel podkrovního bytu: „To, co patinu nemělo, jsem opatinoval sám.“ Prosvítající dřevo zpod bílého nátěru, ubrousková technika či sem tam jemná smetanová barva vytvořily z podkroví prostor lehoučký jako pírko. Výběr barev je kouzlem, které všechny různorodé materiály, ale i věci, nacházející se v tomto nevelkém prostoru, dokonale sjednotilo. Je zřejmé, že tvořivost se stala Mariánovou životní potřebou.

INSPIRUJTE SE

Ubrousky povýšené na nábytkové dekorace. Postačí vám ty se vzorem, štětec a lepidlo na ubrouskovou techniku nazývanou decoupage.

Nůžkami vystřihněte daný motiv, odstraňte spodní dvě bílé vrstvy ubrousku a nalepte jen vrchní část – předtištěný ubrousek. Na lepení se používá speciální lepidlo. Ubrousek položte na podklad, na který ho chcete nalepit, a jemně po něm přecházejte štětcem namočeným v lepidle. Takto přetřete celý obrázek a nechte zaschnout.

Ošumělá elegance vnesla do podkrovního bytu šmrnc a styl.

PODKROVNÍ STĚNA SLÁVY

Bez jakékoli výstavní strategie se Marián rozhodl vytvořit ve svém malém příbytku místo pro dvě pozoruhodné ženy. Marilyn věnoval stěnu v ložnici, ale šansony „česko-slovenské“ zpěvačky Hanky Hegerové ho ovlivnily natolik, že namaloval její portrét na stěnu v obýváku. Ze způsobu malby, jaký zvolil, vychází špetka nostalgie, která dokonale ladí se zašlou krásou celého podkroví. Nejenže Marián vzdal poctu talentu, ale on sám má svůj vlastní talentový repertoár zatím nevyčerpaný. Čehokoli se tento sympatický muž chytí, to povýší na originální dílo.

Text: Lucia Pristachová Hô-Chí :: Foto: Dano Veselský