Interiér

Nové šaty pro náš byt

Rozhodli jste se, že je čas vymalovat byt, ale nemůžete se rozhodnout, jaké barvy zvolit? Poradíme, které z nich vám umožní, abyste se cítili doma příjemně.

Povíme si nejen o tom, jak barvy ovlivňují naši psychiku, ale hlavně kam se posunuly barevné trendy. Tentokrát jde o myšlenku uvolnění potenciálu a nový pohled na přítomnost, čemuž odpovídá i otevřená a poutavá barevná paleta.

Barvy nás ovlivňují

Výběru barev do interiéru bychom měli věnovat opravdu velkou pozornost, protože na ně vědomě i nevědomě reagujeme. Barvy vytvářejí atmosféru, mají vliv na naši náladu i pohodu. Při výběru vhodné barvy se zpravidla řídíme svými pocity, ale měli bychom dodržovat také některá základní pravidla. Každá barva má mnoho odstínů, některé jsou teplé, jiné studené. Teplé barvy se využívají do velkých místností, které je potřeba opticky zmenšit a oživit. K teplým barvám patří červená, oranžová nebo žlutá. Ale pozor, některé jejich odstíny mají charakter studených barev – například citronově žlutá! Díky teplým barvám se budeme doma cítit útulně, vesele a šťastně, hodí se do kuchyně nebo obývacího pokoje. Naopak studené barvy, jako zelená nebo modrá, prostor opticky zvětšují, ochlazují, uklidňují a navozují pocit čistoty. Je proto vhodné použít je v pracovně, ložnici nebo v koupelně.

Další hlediska výběru

Barvy volíme nejenom s ohledem na místnost, její velikost i účel, ale i na množství denního světla. Ve velké místnosti, kde je světla dost, si můžeme dovolit výběr ze sytějších odstínů; ty nejenže pohlcují světlo, ale prostor pocitově zmenšují. Světlé barvy naopak místnost rozšiřují a rozjasní. Také umělé osvětlení vnímání barev ovlivňuje – kombinace barev, která za denního světla lahodí oku, může při večerním osvětlení působit fádně
Pokud si nejste s výběrem barvy jistí, můžete vyzkoušet simulátor barevných kombinací anebo se spolu s námi nechat inspirovat základními barevnými trendy pro letošní rok.

Podmanivá zelenomodrá

Nejkrásnější barvou nadcházejícího roku je zelenomodrá, která skvěle kombinuje přirozenou harmonii zelené s klidem modré. Je hlubší a sofistikovanější než tyrkysová a nejčastěji si ji v představách spojujeme s tropickým mořem. Díky vyváženému poměru dvou barev se stala symbolem rovnováhy, a přestože je výrazná, překvapivě ji lze dobře kombinovat s dalšími barvami. Zajímavě vypadá ve společnosti barev z protější strany spektra, jako je jemně růžová či okrová. Za nejmódnější však platí její kombinace s jinými odstíny modrozelené, zelené nebo modré, která tak vytváří efekt „tón v tónu“. Pro neutrální kombinace jsou vhodné odstíny přírodního dřeva.

Renesance bílé

Svůj velký návrat právě prožívá bílá, tedy přesněji tzv. lomená bílá, která je nepatrně obarvená zvoleným odstínem –  žlutou, modrou, růžovou nebo zelenou. Barevné možnosti lomené bílé jdou napříč celým barevným spektrem, používá nenápadné přechody barev, kde hlavní roli hrají decentní kombinace s neutrálními odstíny, působící tichým a odpočinkovým dojmem.

Přívětivé barvy života

Škálu, inspirující se životem a zemí, tvoří mužské neutrální barvy, působící architektonickým dojmem – sofistikované odstíny tmelu, písku, kávy, holubí šedé anebo cihly. Jsou jemné, ale zásadně dominují prostoru, nahrazují dříve hojně používané výrazné odstíny. Tyto barvy skvěle doplňují přírodní materiály, jako je tmavé dřevo, mramor, korek či beton.

Mladistvé kombinace

Základem těchto barevných kombinací je jednoduchý design a pestré, plné barvy. Živé a přátelské tóny jsou velmi výrazné a působí známým dojmem. Tento trend nabízí pozitivní přístup k životu. Svou pestrostí připomíná zdobené ruské panenky, rozverné dekorace Skandinávie nebo pestré látky Indie, Číny či Jižní Ameriky. Tyto kombinace se ale spíš než plošně objevují jen ve zvýraznění detailů.

Tajuplné pastely

Inspirací jsou květinové motivy, měkké a kouřové tóny, které kromě romantiky přinášejí i dojem tajemna. Barva zralých švestek, kvetoucího šeříku či odstín decentní labutí šedi – to vše doplněno o celou škálu zelené přináší uklidňující a snový efekt. Doplňují je neutrální barvy s jemným nádechem růžové či levandulové. Tato paleta nabízí nekonečný prostor pro kontrast, kombinace a míchání. Výsledkem je rozsáhlá bouře barev.
Celkově je znát tendence k vytvoření klidnější atmosféry v interiéru, vrací se důraz na dlouhodobější přitažlivost a odklon od jednorázového efektu. Výraznější barevnost se prosazuje spíše jen na doplňcích – například barevné vnitřky skříní, dvířek a podobně.

Připravila: Jana Špatzová, foto: archivy firem; vydáno v RPN 3/2014