Interiér

Nechte dítě, aby se podílelo na zařizování dětského pokoje. Zamiluje se do něj!

Zařízení pokoje vašeho dítěte má na jeho vývoj větší vliv, než si myslíte. Prostředí, kde dítě vyrůstá, by mělo být zdravé a bezpečné. Stejně tak by ale mělo poskytnout prostor pro hraní a být povzbuzující pro učení i odpočinek. Zohledněte velikost místnosti, její uspořádání a barvu.

„Děti mezi druhým a třetím rokem už mívají svou vlastní představu, jak by měl jejich pokoj vypadat. Ale i u menších dětí dokážou rodiče zohlednit přání svých dětí. Například to, jaká je oblíbená barva dítěte, mohou vypozorovat podle toho, jakou pastelku bere nejčastěji do ruky při malování nebo jaké barvy si vybírá u hraček,“ říká Markéta Litomerická z Hornbachu a dodává: „Před šestým rokem již děti velmi stojí o to, aby je rodiče k zařizování pokoje přizvali, včetně toho, že si samy vyberou barvu výmalby. Mezi desátým a třináctým rokem děti obvykle chtějí samy určovat, jak bude jejich pokoj vypadat. Uděláte jim radost, když je přizvete k plánování a budete respektovat jejich přání.“

Zdraví a bezpečnost na prvním místě

Za všech okolností by měl dětský pokoj zajistit zdravý vývoj dítěte. To by v něm nemělo být ohrožováno škodlivými látkami a nemělo by čelit přílišnému hluku nebo vlhkosti. Vybavení by mělo být přiměřené věku, zájmům dítěte, mělo by být praktické a bezpečné. Myslet na to by rodiče měli už při výběru vhodných dveří, podlahy, koberců a osvětlení, a samozřejmě též při pořizování nábytku a interiérových doplňků. Široká nabídka vybavení do dětských pokojů je k dispozici v Hornbachu, navíc se zárukou trvale nejnižších cen.

Místnost rozdělte i barvami

Dobrou volbou ale není ani jednotvárné vybavení a malba stěn, protože právě to může velkou měrou ovlivnit, jaké vaše dítě bude. Pokoj vymalovaný pouze jedinou barvou může dítě rychle omrzet. Zato správná kombinace dominantních a doplňkových barev místnost osvěží a zároveň stimuluje dítě při jeho činnostech. Každá z barev navíc vyvolává specifické pocity a nálady. „Žluté a světle oranžové tóny navozují klid a teplo, tmavě oranžové a červené barvy zase působí energicky. Růžové a fialové kreativně a útulně, modré odstíny vyzývají k odpočinku. A pokud hledáte harmonii, zvolte zelenou,“ radí Markéta Litomerická z Hornbachu a doplňuje: „U nás v Hornbachu si nejen rodiče mohou vybrat až z 1 milionu barevných odstínů a vyladit dětem jejich pokoj do pro ně ideálních barev.“
Části dětského pokoje rozdělte na odpočinkovou, hrací a pracovní a podle nich určujte barvu stěn. Orientovat se zároveň můžete i podle povahy dítěte. Pro zklidnění divočejšího potomka zvolte tlumené barvy, těm méně aktivním vymalujte pokoj zářivějšími barvami. V potaz ale vezměte i věk a přání dítěte.

Hrajte si s optickou velikostí pokoje

Díky vhodně zvoleným světlejším a tmavším odstínům lze dětský pokoj buď opticky zvětšit, anebo naopak zmenšit a zútulnit. Protilehlé tmavé stěny místnost zúží, tmavý strop ji zase rozšíří a sníží. Světlé barvy naopak pokoj zvětší. Krajní variantou pro příliš velké místnosti je tmavá barva na všech stěnách i stropě. Světlá barva na stropě zase místnost opticky zvýší. Pokud hledáte další rady nebo inspiraci pro zařízení dětského pokoje, navštivte projektové markety Hornbach. S návrhem i realizací vašeho projektu vám rádi pomohou zkušení odborníci ve všech prodejnách.

Přidejte se k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachCZ

ZDROJ: PR článek společnosti HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.