Interiér

Babí léto s vůní Francie

Listujete-li časopisy o bydlení, jsou plné moderních interiérů. V poslední době však narůstá počet lidí, kteří mají jiné představy o tom, jak si zařídit byt, i když ne vždy dokáží svůj pocit také převést do slov. Zkusme to za ně… Útulnost a tradice – tak by mohla znít klíčová slova. Ideálně je naplňuje styl starého francouzského venkova.

Připravili: Ing. David Černický a Ivana Hudcová, foto: Comptoir de Famille, Interiér de l´Art a

Nový starý nábytekkomoda

Inspiraci pro design a výrobu zmíněného stylového nábytku hledejme na francouzském venkově (zpravidla) 19. a 20. století. Je při své eleganci a funkčnosti nečekaně robustní. Vysoký podíl ruční práce, uplatňovaný při jeho výrobě, pak má zásadní vliv při dosažení co možná nejvyšší autentičnosti. Proto zde žádné příliš pravidelné hrany a čisté obrysy nehledejte. Pro výrobu interiérového nábytku se používá mangové dřevo – velmi odolné, tvrdé a zároveň i lehké. Často je kombinováno s kovanou konstrukcí, která jednak činí nábytek zas ještě odolnějším a zároveň mu dodává charakteristický vzhled, tolik typický pro nábytek francouzského venkova.

obyvakSnídaně v zahradě

Pokud to roční doba dovolí, pak den na francouzském venkově začíná snídaní na zahradě a gurmánský zážitek si zaslouží dokonalou dekoraci. Pod stromy je krásné zátiší s rozlehlým stolem a lavicemi z teakového dřeva, s kovanými židlemi, které zdobí prošívané polštáře. Z koruny stromu visí zdobená klícka s kanárky. Vzduch provoní květy v květináčích na nízkých i vysokých kovaných stojanech stůl je plný dobrot podávaných na tradičním porcelánu, nechybí kráječ na bagety ani příbory s porcelánovými rukojetěmi či speciální lžička na med. A když nevyjde počasí? Nevadí. Zahradní nábytek se snadno a rychle složí, přemístí a poezie ranní kávy může pokračovat v altánku.

Domácnost zapůsobí už při vstupupredsin

Všichni si přejeme, aby se našim hostům u nás líbilo. A co naplat, první dojem je první dojem. Klasické kované šatní skříně francouzského venkova, doplněné odolným akátovým dřevem, myslí na každou situaci. Vše je přehledné a všude je dostatek místa, ať už odkládáte kabát na masivní dřevěné ramínko či mosazný široký hák (ty oděv nezničí ani neprověsí) či mokré boty od podzimního deště. I s mokrým deštníkem je snadno odložíte do krásných kovaných nádob. Nechybí ani rozměrná zavírací skříňka na klíče, která klidně pojme i celý svazek klíčů od vašeho zámku.

Nikdo nestele jako Francouzi

Ve francouzských ložnicích se naplno projevuje fantazie textilního dekoru látek a mimořádný cit pro kombinování barev. Výsledkem je krásný prostor, plný harmonie. Kroucené kované postele zdobí decentní květinové přehozy a prostěradla. A všude množství polštářů a polštářků, provoněných levandulí. Přítmí ložnice pokojně prosvětlují dřevěné lampy s květinovými stínidly a bílé kované svícny s parfémovanými svíčkami. V rohu místnosti u krémově bílého oválného zrcadla trpělivě čeká němý sluha z litiny a mangového dřeva, aby se postaral o vaši garderobu. Kovaný toaletní stolek s otáčivým zrcadélkem a porcelánovými nádobkami na prstýnky či flakónky na parfémy je nedaleko. Na dřevěném voskovaném nočním stolku čeká zhášedlo na svíčky…

talireKuchyně – základ domácnosti

Kuchyň patří kuchaři, dobrému kuchaři. (Ve Francii by to ani jinak nešlo.) Zde nestačí, aby vše bylo jen krásné, musí to být zároveň i dokonale funkční. A taky na dosah. Na stěnách a ze stropu se na rozličných hácích, háčcích a věšácích z krouceného kovu pohupuje obrovské množství pánví, hrnců a kastrolů na různé omáčky, šťávy či polévky. V keramických, barevně dekorovaných dózách jsou desítky vařeček, vidliček, kleští… Stejně tak jsou po ruce nástěnné dřevěné police, poličky a skříňky, plné barevných dóz plechových, skleněných i porcelánových – na koření, rýži, luštěniny, mouku, sůl… Ty největší litinové hrnce čekají v polici masivního kuchyňského stolu se zinkovaným plechem na pracovní desce; té neuškodí ani rozlitá horká polévka či nepozorný pohyb ostrým nožem. Praktickou štěrbinou v pracovní desce vykukuje alobalová fólie. Co se nesní, snadno se hned zabalí.

Interiér dělají detailykos3

Teprve s doplňky přichází do obytného prostoru ta pravá radost a požitek ze života. Nesestává snad mimo jiné i z malých krásných jednotlivostí? Proč živořit, když lze žít. Proč by měla na kuchyňském stole chybět porcelánová mísa s čerstvým ovocem? Proč by nemohly v obývacím pokoji stát kované svícny s nádherně vonícími svíčkami? Proč nepít výborné víno z krásné skleněné karafy? Proč ke kávě neservírovat koláčky na vznešených porcelánových mísách? Malované plechové tabulky se starými motivy zase dokážou rozveselit každou kuchyň. Mléku na stole při snídaní určitě více sluší skleněná láhev s keramickým uzávěrem, než nastřižená krabice. Interiér s vůní starého francouzského venkova nese pečeť pečlivé a vnímavé lidské ruky a touhu předávat životní radost a harmonii.

Článek z časopisu Recepty prima nápadů 10/2011