Dům a stavba

Tipy pro rekonstrukci panelákové koupelny

Jak praví staré české přísloví – čistota půl zdraví. Čistá a funkční koupelna je základ každé domácnosti. Poradíme vám, jak modernizace koupelny v panelovém bytě probíhá a na co si dát pozor.

rekonstrukce koupelny

Stanovení rozpočtu na rekonstrukci koupelny

Než začnete, měli byste si rozmyslet, co od výsledku očekáváte a jakými finančními prostředky disponujete. Jednou ze zásadních položek rozpočtu je stanovení rozsahu modernizace koupelny, zda budete chtít částečnou či kompletní rekonstrukci. Jinak řečeno, co uděláte s bytovým jádrem.

Prostor mezi umakartovou stěnou a panelem totiž většinou ukrývá nevyužité místo. Vybouráním panelákového jádra získáte cenné centimetry navíc, díky čemuž můžete i ve stísněném prostoru úplně změnit dosavadní dispozici koupelny a WC.

Vybourat bytové jádro či nikoliv?

Likvidace jádra je prašný, časově náročný a finančně nákladný proces. Na druhou stranu jeho odstranění pomůže odhalit případné problémy, jako jsou například zatékání, plíseň, nevyhovující elektroinstalace anebo jiné skryté vady. Z tohoto důvodu je lepší jádro nejprve „obnažit“, aby bylo možné zhodnotit současný stav.

Jestliže je jádro v pořádku, nemusí se vybourat celé, stačí jej pouze „opláštit“ sádrokartonem. Ale pozor! Některé typy bytových jader nejsou ze statického hlediska na obití sádrokartonem přizpůsobené.

rekonstrukce koupelny

Co vše naplánovat a promyslet před renovací koupelny?

Před samotnou renovací panelákové koupelny a toalety se vyplatí vybrat nové zařizovací předměty, obklady a dlažbu. Na některé produkty totiž může být až několikatýdenní čekací doba, takže by se vám přeměna koupelny mohla nepříjemně prodloužit.

Návrh se musí každopádně sladit se sanitárním zařízením a koupelnovým nábytkem i co se týče rozměrů, aby nenastala situace, že se vám do hotové koupelny nevejde vysněná vana nebo radiátory.

Konzultace s odborníky se vyplatí!

Složitější rekonstrukce se vyplatí konzultovat s koupelnovým studiem či stavební firmou, která má zkušenosti s rekonstrukcemi panelákových bytů. Firma vám připraví projekt koupelny přesně na míru včetně nových rozvodů elektřiny a vody.

Odborníci vám rovněž poradí, jaké náležitosti si musíte vyřídit. V prvé řadě musíte mít souhlas majitele domu s rekonstrukcí (tj. společenství vlastníků, družstva nebo obce). Jestliže plánujete bourat bytové jádro bez zásahu do nosné konstrukce panelového domu, stačí vám stavební ohlášení. V opačném případě je nutné obstarat si stavební povolení.

rekonstrukce koupelny

Nastává den D – samotná realizace rekonstrukce

Připravte se na to, že vás čeká i několik dní bez funkčního umyvadla a toalety. Hluk a prach je bohužel součástí této fáze, stejně jako odvoz zastaralého vybavení a stavebního odpadu do sběrného dvora.

Elektrikáři se postarají o výměnu starých rozvodů za moderní, bezpečnou elektroinstalaci. Nezapomeňte, že hotová elektroinstalace musí z důvodu bezpečnosti projít kontrolou kvalifikovaného revizního technika.

Pro vyzdění koupelny se v dnešní době nejčastěji používají lehčené tvárnice nebo sádrokartonové příčky. Následuje penetrační nátěr a obložení koupelny zvoleným obkladem a dlažbou. Při výměně podlahy v panelovém domě se vyplatí investovat také do zvukové izolace. Pokračuje se zapojením zásuvek, výmalbou, instalací sanitárního vybavení, koupelnového nábytku a dalšího příslušenství, jako jsou například osvětlení do koupelny a sušáky na prádlo.

Dokončení, úklid a hurá do nového!

Poslední třešničkou na pomyslném dortu je doladění estetických detailů. Vystěhované věci a hygienické potřeby je třeba umístit zpátky, eventuálně nakoupit nové zrcadlo, designový držák toaletního papíru a další důležité doplňky, abyste mohli svou zmodernizovanou koupelnu uvést do provozu. Další rady a tipy čtěte na našem HORNBACH blogu.

rekonstrukce koupelny

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH