Dům a stavba

Střecha jako ochrana proti přehřívání

Letošní rok, v němž byly přijaty nové tepelnětechnické normy, završil trend úsporného stavění. Vývoj tepelněizolačních vlastností stavebního materiálu proběhl u většiny výrobců v několika posledních letech a zdicí materiály u většiny z nich dosáhly svého maxima. Nyní je v otázce úspor pozornost zaměřena spíše než na to, jaké jsou náklady na chlazení objektu. Právě v tom umí nabídnout řešení masivní střecha.

Ytong masivní střecha jako řešení přehřívání stavby

Díky vysoké kvalitě stavebních materiálů není problém dnes stavby vytopit. Nově ale musíme hledat spíše způsoby, jak stavby chránit proti přehřátí, instalují se například překlady se stínicí technikou (kvalitní výrobci, jako tomu je například u systému Ytong, s tím počítají a nabízejí možnosti včetně například žaluziového kastlíku). Další, velmi efektivní možností, je těžká masivní střecha. Napomáhá řešit podstatnou otázku úsporného a kvalitního bydlení, a tou je akumulace tepla. Aby výkyvy teplot nebyly v průběhu dne (či ročního období) velké, doporučuje se mít v domě těžkou hmotu, která vyrovnává výkyvy teplot. Proto byla výrobcem systému Ytong vyvinuta střecha Ytong Komfort, která zabraňuje únikům tepla a zároveň chrání podkroví proti přehřívání.

Ytong masivní střecha

Konstrukce Ytong Komfort se prosadila i u staveb svépomocí, protože na rozdíl od střech dřevěných nevyžaduje spoluúčast tesařů. Jednoduchou sedlovou střechu o ploše 100 m2 smontuje dvojice zručných pracovníků během tří dnů. Další nezanedbatelnou úsporou ve srovnání s „klasickým“ krovem představuje fakt, že střecha Ytong Komfort je difúzně otevřená a nevyžaduje proto parozábranu.  Tato citlivá součást konstrukcí střech je jednak časově relativně náročná, k tomu ještě vyžaduje velkou preciznost provedení.

ZDROJ: článek společnosti Xella